Energiškai efektyviems, pasyviesiems namams itin svarbus yra sandarumas. Įrengiant tokiuose namuose židinius ar krosneles be kamino tikrai kol kas neapsieinama. Čia ir iškyla svarbiausias klausimas – kokią pasirinkti kamino sistemą ir kaip užtikrinti sandarumą kamino susikirtimų su perdangomis bei stogo konstrukcija vietose.
Apgalvota iki smulkmenų
Energiškai efektyviems namams, kuriems svarbūs aukšti sandarumo rodikliai, kaminų sistemos pasiūlytos ne taip ir seniai. Pirmiausia pateikti produktai iš keramikos: progresyvios technologijos, kurias galima integruoti į A+ energinio naudingumo klasės ir pasyviuosius namus, užtikrinant sandarumą ir šilumos tiltelių eliminavimą.
„Kiek kitokia situacija buvo su plieniniais kaminais. Sunku pasakyti kodėl – galbūt gamintojai, kur dominavo ši produkcija, neturėjo didelio poreikio pateikti inovatyvius sprendimus. Tačiau čia susidaręs vakuumas jau pašalintas – yra gamintojų, pasiūliusių tinkamus sprendimus sandarumui užtikrinti, naudojant ir plieninių kaminų sistemą“, – sakė bendrovės „Tolvita“ atstovas Vytautas Misiūnas.
Prancūzų plieninių kaminų sistemų gamintojas „Poujoulat“, neabejotinas lyderis Europoje, pasiūlė dūmtraukių elementus, skirtus ne tik A energinio naudingumo klasės, bet ir A++ bei pasyviesiems namams, kuriuose įrengiami židiniai ar krosnelės.
Anot V. Misiūno, Lietuvos rinkoje analogiškų sistemų kol kas nėra. Galbūt kai kurie gamintojai mėgina sukurti sistemas, leidžiančias užtikrinti gerus sandarumo rodiklius name, bet sertifikuotų sistemų dar nepasiūlyta.
„Poujoulat“ kaminų sistema apgalvota iki smulkmenų, pasiūlyti sprendimai sankirtose su perdangomis, su stogo konstrukcijomis, optimizuojant produkto efektyvumą. Ši kamino sistema atestuota ir sertifikuota CERIC.
Oro pritekėjimas – iš lauko
„Poujoulat“ sistemą sudaro dūmų kanalas iš nerūdijančio plieno, izoliuotas ypač didelio tankio mineraline vata. Toliau yra oro tiekimo kanalas ir galiausiai – kamino išorinė konstrukcija iš nerūdijančio plieno.
Elementų sujungimams naudojamos specialios membranos, kurios sankirtose su konstrukcijomis susijungia su garo ar difuzinėmis plėvelėmis, kas užtikrina sistemos sandarumą. Šilumos tiltelius eliminuoja mineralinė vata.
„Bene svarbiausia energiškai efektyviems pastatams – oro padavimas į židinį ar krosnelę. Minėtoje sistemoje oras tiesiai į liepsną paduodamas iš lauko per tiekimo kanalą. Iki šiol oras į židinius ar krosneles buvo pateikiamas iš kambario aplinkos per tam įrengtas ertmes. Tačiau šitaip nukenčia pastato sandarumas“, – pasakojo V. Misiūnas.
Ši kamino sistema yra ypač saugi ir gali stovėti vos 5 centimetrų atstumu nuo degių konstrukcijų. Iki šiol tokiu saugumu galėjo pasigirti tik keraminės kaminų sistemos.
Bet kokie sandarikliai netinka
Plieninių kaminų sistemos dalys tarpusavyje dažniausiai sujungiamos kniedėmis arba sąvaržomis. „Poujoulat“ sistemoje sujungimuose naudojamos specialios tarpinės, leidžiančios užtikrinti sandarumą.
„Kniedėmis sujungti kaminai po tam tikro naudojimo laiko kažkiek deformuodavosi, prarasdami sandarumą. Dėl to jų panaudojimas energiškai ypač efektyviuose namuose praktiškai nėra įmanomas. Net ir vadinamieji karščiui atsparūs silikonai po tam tikro laiko nebeužtikrina sandarumo. „Poujoulat“ sistema, turėdama specialias tarpines, nesideformuoja, todėl nepraranda sandarumo“, – tvirtino V. Misiūnas.
Pastato sandarumas dažnai prarandamas ir stogo difuzines plėveles prie kaminų konstrukcijų suklijuojant netinkamomis medžiagomis, kurios neilgai trukus atsiklijuoja. To išvengiama naudojant specialią membraną, kurią kaip sistemos sudedamąją dalį siūlo „Poujoulat“.
Gamintojas savo sistemai suteikia dešimties metų garantiją – tai irgi įrodymas, kad gaminys yra kokybiškas ir patikimas.
Daugiau informacijos – www.tolvita.lt
RĖMĖJO TURINYS