Vilniaus miesto biudžetas ir toliau augs – lyginant su praėjusių metų pradžioje patvirtintu, planuojamas ir šiuo metu svarstomas 2020 m. biudžetas turėtų padidėti beveik 80 mln. eurų arba 11 proc. Numatoma, kad miesto reikmėms savivaldybė iš viso skirs 758,9 mln. eurų.
Prioritetinės sostinės biudžeto sritys šiemet išliks tos pačios – didžiausia lėšų dalis bus skiriama švietimui (362,7 mln. eurų), aplinkai ir miesto plėtrai (99,2 mln. eurų) ir judumui (86,3 mln. eurų).
„Šiemet turime 11 proc. didesnį miesto biudžetą. Svarbiausias uždavinys yra subalansuotas ir kryptingas lėšų paskirstymas įsiklausant į miesto gyventojų poreikį. Šiemet beveik pusė biudžeto numatoma skirti švietimo sektoriui, siekiant kokybiško ir efektyvaus ugdymo proceso užtikrinimo, taip pat Pavilnio ir Balsių progimnazijų, Gabijos gimnazijos plėtrai. Didesnis finansavimas numatytas ir socialinei apsaugai, saugumui didinti, daugiau lėšų šiemet numatyta skirti ir kultūrai bei infrastruktūros gerinimui“, – sako Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.
Šiemet Vilnius taip pat planuoja skirti daugiau nei dvigubai didesnę sumą – 440 tūkst. eurų – vaikų vasaros poilsio programų finansavimui. Be to, Pilaitėje planuojama už 83 tūkst. eurų įkurti naują atvirą jaunimo centrą.
2020 m. daugiau dėmesio bus skirta vilniečių aplinkai: gausesnis finansavimas atiteks Vilniaus želdynų priežiūrai ir plėtrai, Neries krantinėje bus įkurtos inovatyvios poilsio ir kūrybos erdvės, kuriose vilniečiai galės aktyviai leisti laiką. Vilniaus gatvėse bus šviesiau – šiemet toliau tęsis Vilniaus apšvietimo modernizacija.
Tarp kitų planuojamų judumo projektų: Žirnių g., Liepkalnio g. ir Minsko pl. dviejų lygių sankryža, atnaujinta Žirmūnų, Minties ir Tuskulėnų gatvių trikampio infrastruktūra, Giedraičių gatvės dalies (tarp Lvovo ir Žalgirio gatvių) ir S. Fino gatvių rekonstravimas, įrengiant modernias eismo saugos priemones.
Sparčiausiai augs socialinės apsaugos, kultūros ir saugumo biudžetas
Šių metų Vilniaus miesto biudžeto projekte numatoma penktadaliu didinti socialinės apsaugos biudžetą, iki 70 mln. eurų. Siekiant apsaugoti labiausiai pažeidžiamas visuomenės grupes bus didinamas socialinio būsto prieinamumas, dar 850 tūkst. eurų bus skirta labdaros valgyklos Gardino gatvėje rekonstrukcijai. Neįgaliųjų socialinei integracijai numatyta 305,8 tūkst. eurų.
Taip pat planuojama pradėti rengti kompleksinių paslaugų centrą negalią turintiems vaikams ir jų tėvams. Taip siekiama ne tik suteikti būtinąsias paslaugas, bet ir palengvinti negalią turinčio vaiko integracijos procesą tiek į švietimo įstaigas, tiek padėti pamatus savarankiškam gyvenimui ateityje.
38,2 mln. eurų bus skirta vilniečių sveikatingumo gerinimui. Sveika miestiečių gyvensena bus užtikrinama investicijomis į sporto aikštelių prie mokyklų įrengimą (2,85 mln. eurų), o dar 2,2 mln. eurų bus skirta sporto salių komplekso prie Žemynos gimnazijos statyboms. Didesnis dėmesys bus skiriamas ir stacionarių bei mobilių paslaugų pritaikymui judėjimo negalią turintiems žmonėms.
Numatoma, kad kultūros sričiai skiriamas finansavimas augs daugiau nei 20 proc., iki 12,2 mln. eurų. Šie pinigai bus panaudoti kultūros renginių rėmimui, Trakų Vokės dvaro atnaujinimo darbams, medinės architektūros paveldo muziejaus steigimui Polocko g. ir kitur.
Didžiausią augimą turėtų pastebėti saugumo ir apsaugos sritis. Pernai jos finansavimas siekė beveik 3,4 mln. eurų, o šiemet vilniečių saugumo užtikrinimui numatyta skirti 5,6 mln. eurų. Vilniuje planuojama įrengti naujų stebėjimo kamerų už 286 tūkst. eurų, o dar 900 tūkst. eurų investuoti į greičio matuoklių tinklo plėtrą.
Savivaldybės pajamos savarankiškoms funkcijoms sudarys 454,4 mln. eurų, valstybės dotacijos ir ES paramos lėšos pridės 231,8 mln. eurų, lėšų likučiai padengs 44,7 mln. eurų. Taip pat 28 mln. eurų Vilniaus miesto savivaldybė ketina skolintis investicijų projektams.