Pirmojo Kauno burmistro skulptūra bus atidengta nelaukiant valstybės šimtmečio

2017 gegužės 9 d.
Kauno savivaldybės vizual.
Kauno savivaldybės vizual.

Diskusijoms su paveldosaugininkais, architektais ir urbanistais neužsitęsus, Kauno miesto savivaldybė praneša pirmojo miesto burmistro Jono Vileišio paminklą statysianti Laisvės alėjoje priešais Kauno centrinį paštą. Prieš pusantro mėnesio surengta visuomenės apklausa parodė, kad kauniečiai taip pat ne prieš J. Vileišio paminklą matyti greta Centrinio pašto.

Menkiausio gyventojų pritarimo sulaukė Nepriklausomybės aikštė prie soboro. Visuomenės apklausoje nežymia balsų persvara nugalėjo Rotušės aikštė, tačiau kultūros paveldo specialistų ir Kauno architektūros ir urbanistikos ekspertų tarybos nuomone, antroje vietoje likęs pasirinkimas – tinkamesnis.

„Jonas Vileišis savo darbu ir visuomenine veikla susijęs su tarpukario Kaunu, bet ne Viduramžius menančia senovine Rotušės aikšte. Tai visai kitas kontekstas. Jis davė pradžią naujojo Kauno didybei, o būtent modernizmo architektūra, Naujamiestis tą ir simbolizuoja. Žinoma, anuomet savivaldybė išties buvo įsikūrusi rotušės pastate, tačiau ten J. Vileišio atminimas jau pagerbtas postamentu, biustu, – sakė Kultūros paveldo departamento Kauno skyriaus vedėjas Svaigedas Stoškus. – Nepriklausomybės Akto signataro skulptūra Laisvės alėjoje – visapusiškas jo puoselėtų laisvės vertybių simbolis.“

Pašnekovas įžvelgė ir daugiau detalių, įrodančių, jog pasirinkta Laisvės alėjos vieta šios istorinės figūros įamžinimui yra tinkamiausia mieste. Skulptūra simboliškai žymės kasdienį J. Vileišio kelią iš namų į darbą, mat šis ėjo kaip tik nuo V. Putvinskio gatvės Kauno miesto rotušės link. Be to, jam vadovaujant Kauno savivaldybei kaip tik čia prasidėjo Centrinio pašto statybos. Šis pastatas laikomas vienu išskirtiniausių tarpukario architektūros objektų mieste. Simboliška ir tai, jog visai netoliese yra Vasario 16-osios gatvė.

Kauno miesto tarybos narys, architektas prof. Jonas Audėjaitis taip pat neabejoja, kad J. Vileišis nusipelnė išskirtinio pagerbimo, todėl tam turi būti kruopščiai pasiruošta: „Miestas šiuo klausimu itin dėmesingas, kad naujoji skulptūra išties tiktų toje erdvėje, kur ji stovės. Čia istorinis miesto vadovas pasitiks žmones su sau būdingais aksesuarais – galvą dengiančiu cilindru, lazdele ir savuoju portfeliu. Jau įvykusios vietos paieškos, tariantis su miesto visuomene, šiai dienai davė aiškų rezultatą: žmonės pritaria, kad paminklas išties gali puošti Laisvės alėją.“

Artėjančio Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga J. Vileišio paminklą Kauno miestui nusprendė padovanoti išeiviai. Jungtinėse Valstijose gyvenantys Kauno patriotai ir pažinojusieji J. Vileišį šitaip nutarė pagerbti miestui reikšmingos istorinės asmenybės atminimą, tad skulptūros pastatymas Kauno miestui nekainuos nė cento. Planuojama suspėti ją pastatyti iki Karaliaus Mindaugo karūnavimo dienos.

Skulptūros liejimo procesas jau prasidėjo. Bronzinės J. Vileišio skulptūros aukštis sieks 2,4 metro. Skulptoriaus Kęstučio Balčiūno kūrinys atspindės istorinę asmenybę užtikrintai žengiančią pirmyn, tiksliai atkurtais veido bruožais, to laikmečio drabužiais ir portfeliu.

Kauno savivaldybės vizual.

Komentarai