Top Baneris

Pirmasis medinis daugiabutis Lietuvoje: konkursas sulaukė 33 dalyvių

2022 sausio 27 d.
medinis daugiabutis konkursas
Architektai savo projektus šlifuos iki kovo 20 d.
Pasidalykite straipsniu

Portalo SA.lt kartu su Anykščių miesto savivaldybe organizuojamas architektūrinis konkursas geriausiai medinio daugiabučio idėjai sulaukė 33 užsiregistravusių dalyvių. Inovatyvių idėjų konkursas sulaukė ir tarptautinio susidomėjimo – tarp dalyvių yra architektai iš Lenkijos, Nyderlandų, Norvegijos bei Jungtinės Karalystėje.

Architektai savo projektus šlifuos iki kovo 20 d. Po to jie bus viešinami portale SA.lt ir kovo 25 d. bus skelbiami nugalėtojai. Juos nulems penkių autoritetingų architektų komisija. Pristatome komisijos narius ir jų mintis apie į madą grįžtančią medinę statybą.

rolandas liola

Rolandas Liola

Architektas, UAB „Arches“ direktorius (Lietuva)

Baigęs architektūros studijas VGTU, 2002 m su kolegomis bendraminčiais įsteigė UAB „Architektūros estetikos studija“, kurios pavadinimas vėliau sutrumpintas į „Arches“. Studija išsiskiria įgyvendintų ir įvertintų tarptautiniuose konkursuose šiuolaikinių medinių pastatų įvairove. Tokių, kaip poilsio namų „Nakcižibis“ projektas Varėnos raj. (2008-2009 m), pelnęs eilę apdovanojimų, t. tarpe Lietuvos architektūros „Žvilgsnis į save“ pagrindinis apdovanojimas – „Metras 1/5“.

Individualaus gyvenamojo namo projektas Vilniuje – „Slėnio vila“ (2014-2015 m.) pelnė „Surface Design Awards“, vykusio „Business Design Centre“ Londone, aukščiausią tarptautinės komisijos įvertinimą už tvarius fasadų sprendinius. Kanados „Canadian Wood Council’s Wood Design and Building Awards“ architektų „Slėnio vila“ įvertinta kaip  vienas geriausių metų medinių namų projektų pasaulyje. Vėliausia „medinė“ realizacija – viešbučio projektas SOMNUS („Amberton Green SPA Druskininkai“, 2020 m.).

„Medis – medžiaga, kurią įdomu pažinti, atrasti naujai, kaip labai universalią, natūralią, šiltą ir jautrią. Imponuoja medžio universalumas. Šiomis dienomis jis jau sulaužė tvyrojusius stereotipus ir su nauja kokybe grįžta į architektų sprendinius.

Ilgaamžė itin patvari modifikuota mediena, klijuotos medienos skydai, medžio izoliacinė vata ir daugelis kitų produktų atveria naujas galimybes kurti naudojant medį. Taip, tenka mokytis, studijuoti, pažinti ir pajausti. Būtent – pajausti, nes medis labai įvairialypis su aibe skirtingų charakterių ir emocijų. Architektūroje nebesinori medžio „slėpti“, norisi jį eksponuoti. Turėti galimybę jį priliesti, netgi….užuosti. Kokia dar medžiaga kuria tiek daug emocijų?“.

renee puusepp

Renee Puusepp

Architektas, „Creatomus Solutions“ generalinis direktorius (Estija)

Rytų Londono universitete įgijo kompiuterijos ir dizaino magistro laipsnį bei architektūros mokslų daktaro laipsnį. 2011 m. jam buvo suteiktas daktaro laipsnis už disertaciją, tiriančią pažangaus architektūrinio agentinio modeliavimo metodus.

Jo darbo ir domėjimosi sritys apima gamyklose gaminamus surenkamuosius statybos elementus, jų gamybai ir surinkimui skirtus dizaino aspektus ir naudojimą generatyvių, parametrinių ir programuojamų įrankių jau ankstyvosiose projektavimo proceso stadijose. Plėtoja verslą statybos technologijų srityje ir yra vadovaujantis pramoninės statybos sistemos „369 Pattern Building“ architektas, o taip pat ir Estijos meno akademijos tyrėjas.

pastatas

Svarbiausios architektūros, interjero ir paveldo naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="8"]
dominykas marcinonis

Dominykas Marcinonis

Architektas, „PRPM architekten“ (Vokietija)

Medine architektūra susidomėjo jau inžinerinės architektūros bakalauro studijų, kurias baigė 2012 m. Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU), metu. Studijavo Miuncheno technikos universitete, kur 2015 metais baigė energiškai efektyvios ir tvarios statybos magistro studijas. Jų metu teko detaliau susipažinti su šiuolaikine medine statyba, kai medis naudojamas ne tik denginiams, bet ir visoms kitoms pastato laikančioms konstrukcijoms.

Magistrinį darbą apie stambiaplokščių daugiabučių renovaciją surenkamais mediniais elementais rengė medinių konstrukcijų katedroje, kurios vedėjas prof. Stefanas Winteris yra vienas iš medinės statybos korifėjų Vokietijoje, daug prisidėjęs rengiant vietinius medinės statybos standartus (pvz. dataholz.eu). Nuo 2016 m. dirba architektūros biure „PRPM architekten“ Miunchene, o nuo 2018 m. daugiausia laiko skiria mažaaukščių medinių daugiabučių projektui (nuo projektavimo iki techninės priežiūros).

„Teko įsitikinti, kad realus medinių pastatų projektavimas yra gana sudėtingas procesas. Vis dėlto statybos eiga atperka vargus projektavimo stadijoje – statybos vyksta greitai, švariai ir preciziškai. Vokietijoje medinė statyba turi didžiulę paklausą – tiek privatūs, tiek viešieji užsakovai, rengdami architektūrinius konkursus vis dažniau nurodo, jog projektuojami pastatai turi būti iš medžio“.

darius spranaitis

Darius Spranaitis

Architektas, „AZCM Lietuva“

Baigęs architektūros studijas VGTU, su medinių surenkamų namų projektais pradėjo dirbti nuo 2000 -ųjų metų įmonėje „Jungtinės Pajėgos“.  Vėliau vadovavo modulinių medinio karkaso pastatų projektavimo grupėms įmonėse „JP Haus“ ir „Kegesa“: gamykloje Klaipėdoje buvo gaminami moduliai su pilna vidaus apdaila, vidaus inžinerijos sistemomis ir laivais plukdomi į Norvegiją, kur iš jų buvo surenkami iki penkių aukštų aukščio daugiabučiai namai.

Šiuo metu dirba kaip „UAB AZCM“ projektavimo grupės vadovas. Rengia architektūrinės dalies darbo projektus ir koordinuoja kitų dalių darbo projektų ruošimą mediniams surenkamiems viešbučiams, kurių statybas Prancūzijoje ir Vokietijoje valdo AZCM. Juose požeminiai ir pirmas aukštas paprastai yra betono konstrukcijos, viršutiniai 4-5 aukštai surenkami iš CLT modulių ir skydų.

daiva gasiuniene

Daiva Gasiūnienė

Aatestuota architektė, Anykščių rajono savivaldybės architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja, Anykščių rajono vyriausioji architektė

Architektūros išsilavinimą įgijo VGTU. Daugelio Anykščių kultūrinio turizmo objektų idėjų autorė, projektų: „Siaurojo geležinkelio pastatų komplekso, siaurojo geležinkelio ruožo Panevėžys – Anykščiai – Rubikiai atgaivinimas, pritaikymas kultūrinio turizmo reikmėms“ 1998 m., „Anykščių menų inkubatorius – menų studija“ – 2012 m., „Apžvalgos aikštelės įrengimas Anykščių Šv. Mato bažnyčios bokšte“ (2010-2012), Šventosios upės kairiojo kranto – viešosios turizmo trasos projektas (2008-2012), „Lajų takas“ Anykščių šilelyje, 2015 m., vadovė ir koordinatorė. Lietuvos architektų sąjungos tarybos narė, Nacionalinės kūrybinių ir kultūrinių industrijų asociacijos narė, Lietuvos architektų rūmų Panevėžio regiono architektų tarybos narė, Pasaulio anykštėnų bendrijos valdybos narė, kolegijos narė, pirmininko pavaduotoja.

 Kodėl esame konkurso partneriai?  Nes Anykščiai – medinės architektūros meka. Didžiulis medinis senamiestis, tapęs urbanistiniu paminklu. Anykščiai – tinkamiausias modelis „pralaužti ledus“ mediniams daugiabučiams pastatams Lietuvoje, nes tai:

vienas didžiausių medinių senamiesčių Lietuvoje; vienas iš trijų Lietuvos miestų, kuriuose saugoma teritorija ( Anykščių regioninis parkas) – beveik visas miestas, išskyrus miesto šiaurės vakarinę pakraštinę teritoriją, skirta pramonei; seniausias išlikęs ir valstybės saugomas medinis pastatas – A. Baranausko klėtelė – pirmasis memorialinis muziejus Lietuvoje; Anykščių miestui taikomi saugomų teritorijų ir kultūros paveldo apsaugos reglamentai, orientuoti į medinę architektūrą; Anykščiuose pradedamas organizuoti Lėtos architektūros ir Lėto meno festivalis, kuris sutelks architektūros humanistus ir ekosofus, kuriančius architektūrą vietai ir gamtai draugiškomis priemonėmis ir metodais, plėtojant urbanistinės ir kultūrinės decentralizacijos, kokybiškos gyvensenos arti gamtos konceptus.

medinis daugiabutis konkursas
Untitled 2
Untitled 1

Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video