Top Baneris

Perdangos stalai: kokią vertę jie suteikia statybos verslui

2023 sausio 17 d.
02 150709 315 MK4 by hr VARIODECKRandtischePROKITEP1101600
Pasidalykite straipsniu

Pasaulyje naudojami 3 perdangos betonavimui skirtų klojinių variantai: klasikinė sistema, kai naudojamos 2-jų lygių sijos, paremtos ir pakloto fanera; skydinė sistema, kai yra tik 1-as lygis sijų arba visai be jų, o paklotui įrengti naudojami skydai su fanera ir trečias variantas – perdangos stalai, kurie nedaug skiriasi nuo 1-ojo varianto, nes naudojamos tos pačios sijos, o skiriasi tik vadinamosios galvos, per kurias į statramsčius perduodamos apkrovos.

Kuo skiriasi 3 perdangos betonavimui skirti klojiniai

1-as variantas yra pats universaliausias, tačiau tokiai sistemai įrengti reikia kvalifikuotų darbininkų ir darbo jėgos poreikis pats didžiausias: sistemai reikia daugiausiai elementų ploto vienetui (3,1 vnt./kv. m), masė gana didelė (40 kg/kv. m), o statramsčiui tenka tik 2,9 kv. m/vnt. Dėl to darbo valandų poreikis išauga nuo 0,25 iki 0,50 val./kv. m, ir ši sistema ekonomiškai efektyviausia tampa šalyse, kur žmogaus darbo valandos kaina santykinai maža. Kitam variantui būdingas didesnis efektyvumas arba mažesnis rankų darbo poreikis, rašoma pranešime spaudai.

Šioje sistemoje detalių kiekis ploto vienetui yra mažesnis (2,3 vnt./kv. m), masė taip pat mažėja (28 kg/kv. m), o statramsčiui tenka 3,45 kv. m/vnt. Todėl darbo valandų poreikis taip pat sumažėja – nuo 0,15 iki 0,30 val./kv. m. Ši sistema yra greitai surenkama. Dėl konstrukcinių ypatumų reikia žemesnės darbininkų kvalifikacijos, nes mažiau galimybių suklysti montuojant, o dėl techninės galimybės ardyti paklotą neatlaisvinant ir nepašalinant statramsčių, atsiranda galimybė sumažinti bendrą klojinių poreikį, nes ankstyvasis ardymas leidžia pakloto skydus ir sijas panaudoti daugiau ciklų.

Ši sistemą labai populiari, kai statomi gyvenamosios ar visuomeninės paskirties pastatai, kurių skirtingų aukštų geometrija kartotinė ir neapsunkinta papildomais elementais, tokiais kaip sijos ir/ar kapiteliai.

3-ias variantas yra pats efektyviausias našumo prasme, nes montavimas vyksta stambiais blokais. Šioje sistemoje elementų kiekis ploto vienetui ypač mažas (0,05 vnt./kv. m), masė santykinai didelė (50 kg/kv. m), statramsčiui tenka 5 kv. m/vnt., todėl reikia mažiau darbo valandų – nuo 0,10 iki 0,15 val./kv. m.

Perdangos stalai – sparčiausia ir mažiausiai žmogaus darbo valandų reikalaujanti konstrukcija

Kokie šios sistemos privalumai, lyginant su kitomis?

1. Naudojant sijinę arba skydinę sistemą, klojiniai turi būti sumontuoti (paprasčiau kalbant – pagaminti) kiekvienai konstrukcijos daliai, nepriklausomai nuo to, ar kitas betonavimo etapas bus toks, koks ankstesnis, ar ne. Stalai pagaminami vieną kartą objekto pradžioje ir toliau vyksta ne klojinių gamyba ir ardymas kiekvienam etapui, o jų perkėlimas iš etapo į etapą naudojant kraną.

Tai reiškia, kad statant 10 aukštų pastatą, sijinius ar skydinius klojinius reikėtų tiek pat kartų sumontuoti ir išardyti, kai tuo metu stalai gaminami ir ardomi tik 1 kartą – tinkamai pasiruošus darbo vietą pastato apačioje, taip užtikrinant saugų darbą komfortiškomis sąlygomis.

Ar tai sudėtinga? Ne. Gamybai reikia 2 žmonių, geriau turinčių staliaus specialybę, gebančių skaityti nesudėtingus brėžinius ir turinčių kabinėtojų pažymėjimus. Du patyrę darbininkai per dieną gali pagaminti 8–10 stalų, o įvertinant, kad vidutinis stalo plotas yra 15 kv. m, jie per pamainą pagamina 120–150 kv. m perdangos klojinių.

02 170718 060 BavTower mz hr1600
„Peri“ nuotr.

2. Ši sistema yra pati pranašiausia saugumo prasme, nes montavimo ar ardymo metu nereikia dirbti prie perdangos krašto, stalų blokai gaminami su integruotais turėklais ar tvorelėmis, be to, galima iš anksto sumontuoti borto įrengimui skirtus elementus ir taip įrengti perdangos krašto suformavimui reikalingą atraminę plokštumą.

Stalai prie anksčiau betonuotos perdangos įtvirtinami grandinėmis arba sieniniams skydams skirtomis atramomis, todėl jų standumas ir stabilumas nepalyginamai didesnis nei iš atskirų elementų sukonstruotos sistemos, kurioje vienas elementas laisvai uždėtas ant kito, tarpusavyje jų nejungiant.

3. Perdangos stalai yra pati sparčiausia ir mažiausiai žmogaus darbo valandų reikalaujanti konstrukcija. Didesnė dalis klojinių įrengimo vykdoma kranu, todėl iš dalies ši technologija primena statybas, kai gamykloje pagaminti pastato elementai vežami į statybos aikštelę ir sumontuojami. Skirtumas toks, kad šiuo atveju atvežami ne pastato, o klojinių blokai. Stalus perkelti iš aukšto į aukštą galima naktį, kadangi šis procesas nėra triukšmingas, netrikdo šalia gyvenančių žmonių ramybės. Tokiam darbui reikalingi minimalūs resursai, t. y. 4 darbininkai ir kranas. Vieno stalo perkėlimas užtrunka apie 30 min., todėl per pamainą galima perkelti ir pastatyti į projektinę padėtį apie 240 kv. m klojinių.

03 097 Horizon by hr1600
„Peri“ nuotr.

Atliekant skaičiavimus, svarbu įvertinti išaugusį žmogaus darbo įkainį

Kaip ir kiekvienas pažangus sprendinys, ši sistema turi kai kurių trūkumų ar apribojimų. Pirmas dalykas, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį renkantis šią sistemą, yra kranų poreikis. Didesnė dalis procesų atliekama kranu, todėl būtina tiksliai įsivertinti krano užimtumą: priešingu atveju, darbai strigs ir visas efektyvumas bus paleistas vėjais. Kitas dalykas – į šią sistemą iš pradžių reikia investuoti nemažai lėšų, nes reikės įsigyti fanerą, apmokėti stalų gamybą, todėl atkreiptinas dėmesys į pastato aukštingumą arba į planuojamą perdangų įrengimo trukmę.

Anksčiau statybos rinkoje vyravo įsitikinimas, kad stalai atsiperka esant didesniam nei 10 aukštų pastato aukštingumui. Tačiau statyba pasikeitė – gerokai padidėjo žmogaus darbo valandos įkainis. Palyginkime: prieš 10 metų įkainis buvo 8–10 Eur, dabar – apie 20 Eur, taigi padidėjo dukart, todėl ekonominių skaičiavimų rezultatai turėtų keistis atitinkamai. Pvz., Estijoje ši sistema yra pati populiariausia ir netgi mažo aukštingumo automobilių stovėjimo aikštelių perdangos betonuojamos su perdangos stalais.

Viena UAB „Peri“ partnerių, statybos bendrovė „Veikmės statyba“, šiuo metu statanti daugelį aukščiausių Lietuvos pastatų, pritaikė šią sistemą savo objekte.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video