„Pelėdžiukas“: seno, nykaus pastato transformacija į jaukų ir energiškai efektyvų darželį

„Pelėdžiukas“: seno, nykaus pastato transformacija į jaukų ir energiškai efektyvų darželį

Kauno miesto savivaldybes nuotr. 6
Kauno m. savivaldybės nuotraukos

Rūta Anusevičienė

Kauno vaikų darželis „Pelėdžiukas“ po rekonstrukcijos nuo šio rugsėjo – ir vėl atviras mažiesiems lankytojams. Dar 1962-aisiais statytas pastatas nebeatitiko poreikių, todėl Kauno miesto savivaldybė įgyvendino ambicingą tikslą darželį prikelti naujam gyvenimui.

Rekonstrukcijos metu naujai sumūryti du dviaukščiai korpusai, tad darželio plotas padidėjo daugiau nei 580 kv. m. Papildomai buvo suplanuotos patalpos dar keturioms vaikų grupėms, virtuvė su pagalbinėmis patalpomis bei renginių / sporto erdvė.

Naująjį darželio veidą sukurti patikėta jau beveik dvi dešimtis panašių projektų parengusiai įmonei „Projektų ekspertai“, o rekonstruoti ugdymo įstaigą patikėta konkursą laimėjusiai bendrovei „Statybų vizija“. Įgyvendinus projektą išliko tik centrinė pastato dalis, bet ir ji buvo visiškai atnaujinta ir perprojektuota, kad atitiktų šiuo metu taikomus standartus bei reikalavimus, o patalpomis patogiai galėtų naudotis visa gausi bendruomenė.

Kaip pasakoja „Statybų vizijos“ vadovas Marius Jankauskas, pastatas prikeltas naujam gyvenimui per maždaug dvylika mėnesių (bendra projekto trukmė – 19 mėn.). Pirmasis darbų etapas – sustiprinti senojo statinio pamatus. Vėliau buvo keičiamos sutrūkinėjusios perdangos, tvarkomos drėgmės ir pelėsio paveiktos sienos. Taigi, galiausiai apleistas ir nykus pastatas transformavosi į jaukias, modernias, šviesias ir, svarbiausia, maksimaliai funkcionalias erdves.

„Statybų vizija“ – daugiau nei du dešimtmečius veikianti įmonė – jau yra sukaupusi daug patirties statydama ir renovuodama švietimo įstaigas. Jos įgyvendintų projektų sąraše – Kauno Veršvų gimnazijos pradinė mokykla, KTU inžinerijos licėjus, Kauno sporto mokykla „Bangpūtys“, Vilijampolės vaikų dienos ir krizių centras ir kiti objektai. Įmonėje įdiegtos ISO kokybės valdymo sistemos, jos specialistai nuolat įsisavina statybos technologijų naujoves: visa tai leidžia klientams pasiūlyti naujausius techninius sprendimus bei užtikrinti nepriekaištingą darbų kokybę.

Statybu vizija logo

Prioritetas – mažųjų darželio lankytojų poreikiai

Anot „Projektų ekspertų“ vadovo Šarūno Berkmano, rengiant projektą buvo labai svarbu atsižvelgti į pagrindinių pastato naudotojų – mažųjų miestiečių – poreikius, paieškoti saugių sprendimų, sukurti patogias ir funkcionalias erdves, tinkamas tiek ugdymo procesui, tiek žaidimams, tiek ir poilsiui: „Šiuo atveju didžiausi iššūkiai – turint seno pastato konstrukcinę struktūrą ir ribotas pastato plėtros sklype galimybes suprojektuoti patalpas, kurios visiškai atitiktų gana griežtus šių dienų reikalavimus, plius, kad čia galėtų įsikurti kuo daugiau vaikų grupių.“

Daug dėmesio buvo skiriama ir detalėms, pavyzdžiui, architektūrinių sprendimų vientisumui ir integralumui: virtuvėlės nišoms, H profilio metaliniai elementai bei medžio-plastiko tašeliai panaudoti tiek įėjimų stogeliams, tiek pavėsinėms. Visoje aplinkoje užtikrinama vientisa nuosaiki spalvinė dermė.

„Visiškai pasiteisinęs sprendimas – panaudoti akustines modulines lubas. Jų privalumai juntami tik įėjus į pastatą ar grupių erdves.“

Š. Berkmanas

Pastatas šildomas šilumos siurbliais

Šalia sklypo nėra centralizuotų šilumos tinklų, todėl šilumos gamybai pasirinkti šilumos siurbliai. Apie 70 proc. erdvių numatytas grindinis šildymas, 30 proc. – radiatoriais: „Radiatoriai numatyti ten, kur techniškai nebuvo galimybių ar buvo neracionalu projektuoti grindinį šildymą. Grindinis šildymas grupių erdvėse leidžia turėti saugesnę ir erdvesnę patalpą, nėra galimų kliūčių, kur vaikai galėtų užsigauti (pavyzdžiui, radiatoriai turėtų būti uždengti papildomomis atitvaromis)“, – pasakoja „Projektų ekspertų“ vadovas.

Kaip alternatyva buvo svarstyta įrengti dujinę katilinę, tačiau sklype nebuvo galimybių suplanuoti reikiamas katilinės patalpas, nemažai debatų kėlė ir iškastinio kuro naudojimas bei eksploataciniai niuansai, tad galiausiai šio varianto atsisakyta.

Kauno miesto savivaldybes nuotr. 9

Šilumą taupyti padedantys langai ir durys

Aliuminio stiklo lauko vitrinas su durimis, skirtas laiptinėms, aliuminio vidaus duris ir ugniai atsparias lauko vitrinas, PVC langus bei duris pagamino ir sumontavo UAB „Stiklita“. Visi gaminiai buvo kruopščiai projektuojami ir gaminami įmonės aliuminio konstrukcijų gamybos padalinyje.

„Stiklitos“ aliuminio gaminių padalinio vadovas Vitalijus Švarcas atskleidžia, kad lauko vitrinos gamintos iš YAWAL FA50HI ir TM74HI sistemų aliuminio profilių, stiklintos dviejų kamerų stiklo paketais su saulę kontroliuojančiais stiklais, duryse panaudotos evakuacinės spynos. YAWAL aliuminio profilių sistemos puikiai izoliuoja šilumą, tad padeda taupyti energiją, yra atsparios vėjo apkrovai, labai šiuolaikiškos.

Vidaus durys gamintos iš YAWAL PBI50N sistemos aliuminio profilių, čia parinktas skaidus grūdintas stiklas. Ugniai atsparios lauko vitrinos gamintos iš WESTA EI60 sistemos aliuminio profilių ir stiklintos dviejų kamerų skaidrių stiklų paketais. WESTA aliuminio profilių sistemos – unikalaus, naujoviško dizaino, paprastos struktūros, labai funkcionalios.

stiklita seo image
Kauno miesto savivaldybes nuotr. 10

Lauko erdvės pranoksta net moderniausias žaidimų aikšteles

Darželis „Pelėdžiukas“ – tarsi maža žalioji oazė didmiestyje. Lauko erdvėms skirta ne mažiau dėmesio nei vidaus, kad vaikai kuo daugiau laiko, ypač šiltuoju sezonu, praleistų gryname ore. Visoje teritorijoje pirmiausia pakeisti vandentiekio, telekomunikacijų ir buitinių nuotekų tinklai. Darbų metu visiškai pavyko išsaugoti sklypo augmeniją – kelis dešimtmečius skaičiuojančius medžius, teikiančius malonų pavėsį, tad po jais pasislėpė žaidimų erdvės. Suformuoti basų kojų takeliai, įrengtos pavėsinės su smėlio dėžėmis. Darželio kiemo centrinėje dalyje išdygo kalneliai su tuneliais, juos supa ir dviejų takų bėgimo trasa.

„Suoliukai, betoniniai vazonai integruoti su pandusų konstrukcijomis, o į natūralią gamtinę struktūrą integruotos aikštelės, takai, suoliukai aplink medžius, tuneliukai-kalneliai“, – pasakoja Š. Berkmanas.

Tikimasi, kad jau kitais metais mažieji ugdytiniai čia atsirasiančiuose mokomuosiuose mini daržiukuose galės auginti daržoves, uogas ir gėles.

Kauno miesto savivaldybes nuotr

Pirmajame darželio aukšte įsikūrė gausios lopšelinukų grupės, darželio administracija. Antrajame aukšte glaudžiasi darželinukai, priešmokyklinė klasė, specialusis pedagogas, psichologas ir logopedas. Vaikų grupėse erdvės suskirstytos į žaidimų ir poilsio zonas, taip pat atskirtos persirengimo, miego ir maitinimo erdvės. Be to, darželyje įrengta ir salė, kurioje mažieji sportuoja, vyksta meno užsiėmimai ir renginiai. Darželio patalpos pritaikytos ir neįgaliesiems: abu aukštus sujungė keltuvas.

„Pelėdžiuką“ nuo šio rugsėjo lanko beveik 160 vaikų: įsteigtos 5 lopšelio, 3 darželio bei 1 priešmokyklinė grupės.

Temos: „Projektų ekspertai“, „Statybų vizija“, Architektūra, Energinis efektyvumas, Rekonstrukcija, SA.lt rašo, Statyba

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai