Paveldėkime savo ateitį – Europos paveldo dienų renginiai

Paveldėkime savo ateitį – Europos paveldo dienų renginiai

Renginiai Kaune prasidės Europos paveldo dienų atidarymu „Neo-Lithuania“ rūmuose ir pėsčiųjų ekskursija „Jaunimo organizacijų būstinės tarpukariu“. Unikali galimybė patekti į uždarą objektą, priklausantį Lietuvos kariuomenės karinėms oro pajėgoms, atsivers  rugsėjo 19-ąją, kai vyks apžvalginė ekskursija buvusios Kauno tvirtovės Komendanto rūmuose. Juose taip pat išvysite autentišką tarpukario sienų tapybą.
Jūsų dėmesio laukia ir konferencijos: Akmenėje ─ “Paveldėkime savo ateitį“ bei Joniškyje ─ „Joniškio kraštas: nuo Magdeburgo teisių iki Žagarė kultūros sostinė 2015”. Daugelyje Lietuvos rajonų, pavyzdžiui, Mažeikiuose ir Plungėje, rengiamos pažintinės išvykos, skirtos Nepriklausomybės akto signatarams. Edukacinės programos, skirtos rezistenciniam laikotarpiui, organizuojamos Anykščiuose ir Šakiuose.
Išsami Europos paveldo dienų programa (atnaujinta) :http://www.kpd.lt/epd2015/?page_id=24
Svarbia Europos paveldo dienų iniciatyva norima atkreipti visuomenės dėmesį į šalia mūsų esantį kultūros paveldą, atskleidžiant jo vertes ir išsaugojimo svarbą. EPD yra Europos Tarybos programa, kurioje nuo 1994 m. dalyvauja ir Lietuva. Jos vyksta visoje Europoje ─ 48 šalyse, kurios yra Europos Tarybos narės. Tradicija tapusius EPD renginius Lietuvoje koordinuoja ir organizuoja Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos, taip pat ─  miestų bei rajonų savivaldybės, kultūros įstaigos, kultūros paveldo objektų valdytojai.

Laukdami renginių skelbėme filosofo doc. dr. Naglio Kardelio straipsnį:

Kiekvienos tautos, visuomenės ir valstybės brandos lygį parodo jos požiūris į savąjį kultūros paveldą. Per kartų kartas išsaugoti ir mūsų paveldėti kultūros turtai nėra, kaip neretai manoma, iš praeities mums likusi sunki našta ar nemiela kupra, kuri nieko nesako mūsų sielai, bet kurią, išsaugodami garbę, privalome kantriai nešti ant pečių į ateitį. Ne, kultūros paveldas nėra beprasmė našta – tai mūsų dvasinė valda, brėžianti mūsų savasties kontūrą, ir mūsų dvasinė teritorija, kurią išmintingai valdydami bei saugodami apginame ir geografinę Tėvynės teritoriją. Kultūros paveldo sauga nėra akla praeities prievolė dabarčiai ir ateičiai, nes kiekvieno iš mūsų paveldėta tautos praeitis nėra dabarties ir ateities išlaikytinė. Toli gražu – veikiau mes esame savosios praeities ir paveldėtų kultūros turtų išlaikytiniai – juk be to, ką paveldėjome dvasios gyvybę teikiančioje kultūrinės atminties žemėje, mes nebūtume tuo, kuo esame, pristigtume jėgų gyventi arba gyventume pilką vienmatį gyvenimą kaip ateities vizijos stokojančios būtybės, negebančios įsišaknyti ne tik istorijoje, bet ir prasmingos egzistencijos dirvoje. Tad svarbu suvokti, kad kultūros paveldo objektai – tai mūsų jau įgytą dvasinę teritoriją žymintys riboženkliai, o kartu – ateitin vedančio kelio gairės ir aukštesnės kiekvieno iš mūsų ir visos tautos gyvenimo prasmės orientyrai.

Kultūros paveldas nėra pasyvus mūsų gyvenimo ir istorinės būties elementas, o reali jėga, gebanti išjudinti mūsų protus ir širdis, aktyvus veiksnys, keliantis pasigėrėjimą tautiečių nuveiktais darbais, suteikiantis dinamikos dabarčiai ir pagrindą pasitikėti savo jėgomis, įkvepiantis kasdienę kūrybą.

Temos: Europos paveldo dienos, Kultūros paveldas, Paveldo dienos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai