Siekiant sukurti funkcionalią ir komfortišką aplinką, architektūrinė akustika, nepaisant jos techninio sudėtingumo, yra svarbi bet kurio pastato projektavimo dalis. Tinkamai subalansuota akustika gali ženkliai pagerinti patalpų naudojimo kokybę, daryti įtaką žmonių savijautai ir netgi produktyvumui. Būtent todėl architektai ir projektuotojai nuolat ieško naujų metodų ir medžiagų, kurios leistų efektyviau valdyti erdvių akustines savybes.
„Klausa yra didelė dalis mūsų gyvenimo – mokymosi, pasitenkinimo, savisaugos, sveikatos. Ir kokiomis sąlygomis mes visa tai išgyvename, nusako, kaip kokybiškai gyvename“, – teigia akustikas, „Akustika plius“ bendraįkūrėjis Viktoras Mekas. Jis pabrėžia, kad akustinė aplinka tiesiogiai veikia mūsų gyvenimo kokybę.
„Statyba ir architektūra“ organizuojamas vebinaras „Patalpų akustika: užduoties formavimas“ pakvies gilintis į patalpų akustikos užduoties formavimo subtilybes, aptariant ne tik teorines žinias, bet ir praktinį jų taikymą. Nemokamas vebinaras, vyksiantis birželio 14 dieną ZOOM platformoje, suburs įvairių sričių specialistus ir suteiks progą architektams, projektuotojams, nekilnojamojo turto vystytojams bei savivaldybių atstovams sužinoti naujausias akustikos tendencijas ir sprendimus, o pranešėjų patarimai padės efektyviau formuluoti technines užduotis.
Vebinare savo įžvalgomis dalinsis akustikas, „Akustika plius“ bendraįkūrėjis Viktoras Mekas, „Exterus“ interjero apdailos medžiagų projektų vadovė Kristina Denisovaitė, „Knauf“ rinkodaros vadovė Vilda Bojarūnė, architektas Marius Mateika bei „Akustinių tyrimų centro“ fizikinių veiksnių tyrimų laboratorijos vadovas Andrius Oskominas.
Architektūrinės akustikos svarba
Architektūrinė akustika tiesiogiai veikia patalpų naudojimo kokybę ir komfortą. Tinkamai suprojektuota akustika ne tik sumažina nepageidaujamą triukšmą, bet ir užtikrina geresnę garsinę privatumo apsaugą, kas ypač svarbu biuruose, mokymo įstaigose ir sveikatos priežiūros centruose. Garso kokybės valdymas ir akustinių problemų sprendimas darbo ir gyvenamosiose erdvėse gali žymiai pagerinti žmonių produktyvumą ir bendrą savijautą, mažinant streso lygį ir gerinant bendravimo aiškumą. Pavyzdžiui, mokyklų sporto salėse, kur vyksta įvairios veiklos, nuo sporto varžybų iki koncertų, būtina įrengti tokią akustinę aplinką, kuri tiktų visoms šioms funkcijoms. „Mokyklų sporto salės – dažniausiai tai viskas viename – sporto varžybos, teatro ir koncertų renginiai, mokymai ar bendruomenės šventės“, – sako V. Mekas.
Prieš pradedant bet kokį projektą, būtina atidžiai apsvarstyti, kaip garso valdymo priemonės bus integruotos į patalpų dizainą, kad būtų išvengta akustinių defektų, kurie gali neigiamai paveikti patalpų funkcionalumą. Architektai ir dizaineriai, dirbantys su akustinių sprendimų integravimu, turėtų remtis naujausiais tyrimais ir technologijomis, siekiant sukurti erdves, kuriose akustinė aplinka būtų kuo palankesnė visoms veikloms. Šis dėmesys akustikai svarbus kuriant patrauklias ir funkcionalias erdves, kurios atitinka vartotojų ir įmonių lūkesčius.
Akustinės užduoties formavimas
Akustinės užduoties formavimas pastatuose yra neatsiejamas nuo griežtų standartų ir nuodugnios planavimo stadijos, kurioje svarbu ne tik atitikti dabartinius poreikius, bet ir numatyti būsimas patalpų funkcijas. Tarkime, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja, kad klasėse triukšmo lygis neturėtų viršyti 35 decibelų, kad būtų užtikrinta tinkama mokymosi aplinka. Suformuluota akustinė užduotis leidžia iš anksto integravus tinkamas medžiagas ir technologijas, pasiekti ir netgi viršyti šiuos standartus, taip užtikrinant optimalų garsų valdymą ir triukšmo mažinimą.
„Projektuojant patalpas galima garsus suvaldyti, nuslopinti (darbo vietos, koridoriai, restoranai), kad naudotojai netrukdytų vieni kitiems, kuo mažiau vargintų bendras triukšmo fonas, arba sustiprinti, išgryninti (konferencijų salės, auditorijos, klasės)“, – paaiškina Kristina Denisovaitė, „Exterus“ interjero apdailos medžiagų projektų vadovė ir viena iš vebinaro pranešėjų.
Ji taip pat pabrėžia, kad akustinės medžiagos gali būti nematomos arba tapti interjero dalimi: „Akustinės medžiagos ir sprendiniai gali būti nematomi – paslėpti, arba patys estetiški, nejuntamai įlieti į interjero dizainą“. Tai leidžia sukurti ne tik funkcionalią, bet ir estetiškai patrauklią funkcionalią aplinką, kurioje garsai būtų malonūs ausiai.
Be techninių aspektų, akustinė užduotis turi būti lanksti ir prisitaikyti prie galimų naudojimo pokyčių ateityje. Architektai ir inžinieriai turi atsižvelgti į įvairius erdvės panaudojimo scenarijus ir pritaikyti akustines sistemas, kurios galėtų atitikti šiuos poreikius.
„Vienas aktualiausių klausimų, kurį gauname iš užsakovų šiuo metu yra garso izoliacija, būtent tai, kaip apsisaugoti nuo iš gretimų patalpų sklindančių garsų“, – pastebi „Knauf“ rinkodaros vadovė Vilda Bojarūnė. Ji pabrėžia, kad pastaruoju metu žmonės labai vertina savo ramybę ir privatumą, todėl akustinė aplinka tampa ypač svarbi.
Vienas iš pagrindinių vebinaro „Patalpų akustika: užduoties formavimas“ tikslų yra parodyti, kaip svarbu yra aiškiai ir tiksliai suformuluoti technines užduotis, atsižvelgiant į skirtingų patalpų specifiką ir vartotojų poreikius. Tinkamai suformuota akustinė užduotis leidžia ne tik išvengti galimų klaidų ir nesklandumų projektavimo ir įgyvendinimo metu, bet ir užtikrinti, kad galutinis rezultatas atitiks aukščiausius standartus.
„Nėra nei gerų nei blogų medžiagų, yra tinkamos tam tikroje situacijoje“, – primena V. Bojarūnė, akcentuodama, kad medžiagų pasirinkimas turėtų būti paremtas specifiniais projekto poreikiais ir sąlygomis.
Data: 2024 m. birželio 14 d.
Laikas: 9.30–12.00 val.
Vieta: ZOOM.
Registracija į vebinarą.
Vebinaras yra nemokamas. Visi užsiregistravę dalyviai el. paštu gaus vebinaro prisijungimo nuorodą.