Paskaitoje „Maža erdvė – didelis projektas“ gvildens minimalaus būsto kokybės klausimus

Paskaitoje „Maža erdvė – didelis projektas“ gvildens minimalaus būsto kokybės klausimus

akva 2023 2 177 scaled
J. Pečiulytės dizainas

2023 m. pavasarį vyksta Architektūros kokybės vystymo asociacijos rengiamas paskaitų ciklas „Naujasis Existenzminimum: architektūros kokybės klausimai“, skirtas minimalaus būsto kokybės klausimams aptarti. Juo kviečiama architektūros profesionalus ir visuomenę reaguoti į pastarųjų metų tendencijas ir apmąstyti, kaip, traukiantis būsto ir miesto viešosioms erdvėms, užtikrinti žmogui būtiną gyvenimo kokybę. Tam, be kitų, reikia atsakyti į klausimą: kas yra „minimalus būstas“, kitaip tariant, atsigręžti į XX a. pasiūlytą existenzminimum („egzistencinio minimumo“) koncepciją. Paskaitose išgirsite, ar vis dar aktualūs XX a. modernistų siūlymai racionalizuoti gyvenamąją aplinką, bei patyrinėsime, kaip su žmonių tankėjimu miestuose dorojasi šių dienų kūrėjai ir kaip būtų galima transformuoti šią koncepciją, atsižvelgiant į šiuolaikinius mokslo tyrimus ir inovacijas, rašoma pranešime spaudai. 

Ciklą, kurio partneris yra žurnalas „Statyba ir architektūra“/ localhost/newsa ir kurį finansuoja Lietuvos kultūros taryba, sudaro 5 paskaitos.

DATA: antroji ciklo paskaita vyks 2023 m. balandžio 19 d. (trečiadienį).

Jei pirmoje paskaitoje susipažindinta su minimalaus būsto koncepcija ir jos raida XX amžiuje, tai antroje paskaitoje bus pasakojam, kaip mažų gabaritų būstą sekasi kurti šių dienų architektams. Pasak ciklo paskaitos „Maža erdvė – didelis projektas“ lektorių – architektų Gabrielės Šarkauskienės ir Antano Šarkausko (ŠA Atelier), – kuriant skirtingų paskirčių architektūrinius projektus vis dažniau susiduriama su mažėjančio mastelio erdvėmis. Šie projektai reikalauja koncentruoto dėmesio funkcijai ir estetikai iki mažiausių detalių. Skirtingai nei didelių gabaritų erdvėse, klaidos ir smulkmenos matosi kur kas ryškiau. Nors erdvė mažėja, bet funkciniai reikalavimai išlieka dideli, tuomet svarbu tampa žmogui suteikti aplinką, kurioje jis ne tik patenkintų buitinius poreikius, bet ir jaustųsi laisvai.

Sykiu ŠA Atelier svarbu iš akių neišleisti platesnio konteksto: „Nors mūsų veikla iš esmės nukreipta į praktinį architektūros įgyvendinimą, bet projektuodami dažnai gilinamės į architektūros kaip kultūrinės šakos kryptį. Mus traukia meninė profesijos pusė, kuri leistų išlaikyti pusiausvyrą ir sukurti pilnavertę humanišką aplinką.“ Apibendrinant galima sakyti, kad Šarkauskų kūrybinis dėmesys orientuotas į erdviškumą, teorines idėjas, praktišką amatą ir dėmesį detalėms.

Paskaitoje laukiami visi: tiek architektai profesionalai, tiek kraštovaizdžio ar paveldo specialistai, sociologai, politikai, žmonės, neabejingi savo aplinkai, ateičiai.

Programa

10.30–11.00 Registracija ZOOM platformoje;

11.00–12.30 „Maža erdvė – didelis projektas“ (lekt. architektai Gabrielė Šarkauskienė ir Antanas Šarkauskas; moderuoja Matas Šiupšinskas);

12.30–12.45  klausimai-atsakymai.

Paskaita (nemokama) vyks nuotoliniu būdu ZOOM konferencinėje platformoje (užsiregistravusieji pakvietimą gaus el. paštu). 

Registruotis BŪTINA: https://arch-akva.lt/straipsniai/naujasis-existenzminimum-2-dalis/

Apie lektorius

Architektai G. Šarkauskienė ir A. Šarkauskas – duetas, susijungęs gyvenime ir kūryboje. Jų įkurta ŠA Atelier architektūros pasaulio žmonėms jau pažįstama kaip aukštos kokybės, estetiškų darbų biuras.

21 10 08 SA 16
Architektai G. Šarkauskienė ir A. Šarkauskas

Vilniaus dailės akademijos absolventai, magistrantūros studijas baigė Vilniaus Gedimino technikos universitete (Vilnius TECH), po kurių praktikavosi architektų biuruose Lisabonoje, Portugalijoje – šalyje, kurios subtili šių dienų architektūra išsiskiria Europos kontekste. Kaip pastebi jaunieji architektai, „atrodo, kad Portugalijos architektų profesinė pozicija yra išskirtinai santūri ir nuolanki aplinkai. Kokybė yra atskirta nuo efekto, o kasdienė aplinka kuriama rami, atpalaiduojanti, tarsi be kaukių ar vaidmenų“.

ŠA Atelier kuria gyvenamuosius, poilsio, komercinius ir visuomeninius objektus, jų darbų spektras platus: pradedant viešosiomis erdvėmis, baigiant originaliais baldais. Architektų gebėjimas kurti konceptualiai, o sykiu nepamirštant detalių svarbos (juk jos leidžia suskambėti kūriniui visu pajėgumu!), neliko nepastebėti – G. ir A. Šarkauskai jau ne sykį kviesti kurti parodų ekspozicijas.

Lygia greta, jie su malonumu dalyvauja kūrybinėse dirbtuvėse, skirtose vaikams: dar 2018 m. – Venecijos architektūros bienalės rėmuose – jie surengė architektūrines dirbtuves vaikams pelkių tema Lietuvos nacionaliniame paviljone. Nuo tada jie įsitraukia į įvairias vaikų edukacijos architektūrines dirbtuves Vilniuje, Kaune, Toronte (Kanada).

Organizatorius: Architektūros kokybės vystymo asociacija

Partneris: žurnalas „Statyba ir architektūra“/ localhost/newsa

Ciklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai