Top Baneris

Papildytoji realybė požeminių inžinerinių tinklų statyboje siekiant saugumo, tikslumo ir efektyvumo

2023 gruodžio 11 d.
„Midjourney“ programos sugeneruotas vaizdasTik SA
„Midjourney“ programos generuotas vaizdas
Pasidalykite straipsniu

Žygimanto Pagalio suformuota teksto struktūra pasitelkiant dirbtinio intelekto (DI) sugeneruotos informacijos pagalbą

Jau žinome, kad papildytoji realybė (AR) – tai interaktyvi patirtis, kai naudotojo aplinka papildoma skaitmeniniu turiniu. Ši technologija leidžia įmonėms tiksliau sekti daromą pažangą ir nepasikliauti vien tik standartinėmis patikromis ar asmeniškai rankomis atliekamais matavimais. Turint omenyje šiuos privalumus, pastaraisiais metais AR naudojimas požeminėse statybose tampa vis populiaresnis dėl šios technologijos gebėjimo optimizuoti saugos veiksmingumo rodiklius ir tiksliai vykdyti suplanuotus darbus.

AR naudojimas požeminėje statyboje

PRITAIKYMO SRITYS

AR technologija gali būti pritaikoma ir naudojama daugelyje sričių. Viena jų yra AR žemėlapiai siekiant užtikrinti navigacijos paslaugas realiuoju laiku ir informavimą apie galimus pavojus statybvietėje. Dėl šios technologijos darbuotojai gali naudotis trimačiu žemėlapiu, kuriame rodoma jų dabartinė padėtis, taip pat pateikiami visi galimi pavojai ar kliūtys. Tai leidžia jiems efektyviau orientuotis ir išvengti galimų grėsmių. Ši sistema taip pat gali būti naudojama siekiant supaprastinti duomenų rinkimo ir analizės procesą, kad darbuotojai galėtų greitai priimti sprendimus remdamiesi tikslia informacija. Be to, naudodami AR akinius arba šalmus su kameromis ir jutikliais, darbininkai gali laiku aptikti problemas, kol jos dar netapo pernelyg rimtos, o tai padeda sumažinti statybos projektuose brangiai kainuojančius vėlavimus ir darbų uždelsimus.

PRIVALUMAI

AR pasitvirtino esanti veiksminga technologinė priemonė požeminių statybų projektuose dėl savo tikslumo ir efektyvumo, palyginti su tradiciniais metodais. Naudojant dirbtinio intelekto programinę įrangą ir trimačius žemėlapius, AR veiksmingai pagerina saugos rodiklius, leidžia užtikrinti geresnį matomumą, optimizuoja projekto vykdymą, sumažina išlaidas ir suteikia galimybę fiziškai patiems nedalyvaujant stebėti daromą pažangą. Ši technologija taip pat siūlo patobulintas mokymo programas naudojant įvairias simuliacijas ir suteikia progą lengviau stebėti daromą pažangą nedalyvaujant tiesiogiai ir neatvykstant į vietą.

AR RINKOS DALIS POŽEMINĖSE STATYBOSE NETOLIMOJE ATEITYJE

Ekspertai prognozuoja, kad per ateinantį dešimtmetį, kai vis daugiau įmonių pripažins šios technologijos kuriamą vertę, požeminės statybos projektuose naudojamų AR sistemų rinkos dalis smarkiai padidės. Ši technologija taip pat gali daryti reikšmingą poveikį kitoms sritims, pavyzdžiui, miestų plėtrai, o tai gali būti itin naudinga inžinerijos ir architektūros įmonėms, kurių veikloje tikslios informacijos svarba neginčijama.

TRIMAČIŲ VIZUALIZACIJŲ KŪRIMO TECHNOLOGIJŲ PRITAIKYMAS POŽEMINIŲ INŽINERINIŲ TINKLŲ STATYBOJE

AR technologijos, ypač virtualioji realybė (VR) ir papildytoji realybė (AR), gali būti naudinga priemonė pritaikant ir naudojant trimačių vizualizacijų kūrimo technologijas požeminių inžinerinių tinklų statybos projektuose. AR technologija leidžia naudotojams integruoti skaitmeninį turinį į savo aplinką ir realiuoju laiku pateikti informaciją apie juos supančius objektus. Ši technologija leidžia darbuotojams greitai nustatyti galimus pavojus ar laiku identifikuoti su sauga susijusias problemas, fiziškai neatvykstant į vietą ir asmeniškai neapžiūrint kiekvienos zonos. Be to, AR sumažina žmogiškųjų klaidų skaičių, nes pateikia tikslius matavimus ir duomenų atvaizdavimą, o tai lemia didesnį efektyvumą, palyginti su tradiciniais metodais.

Nuotolinio stebėjimo technologijų įtraukimas į trimačių vizualizacijų kūrimo technologijas gali leisti reikšmingai patobulinti visus su sauga susijusius procesus ir padidinti tikslumą atliekant įvairias operacijas. Nuotolinio stebėjimo technologijos, pavyzdžiui, infraraudonųjų spindulių kameros, gali aptikti objektus, esančius po žemės paviršiumi, todėl darbuotojai gali imtis reikalingų prevencinių priemonių prieš pradėdami vykdyti kasimo darbus. Apibendrinus, AR technologija gali reikšmingai padidinti požeminių inžinerinių tinklų statybos projektų saugumą ir efektyvumą.

AR TECHNOLOGIJOS TAIKYMAS SAUGUMUI IR EFEKTYVUMUI UŽTIKRINTI

AR technologijos naudojimas požeminėse statybose turi daugybę privalumų, įskaitant realiuoju laiku teikiamus saugos protokolus darbuotojams, galimų pavojų ir kliūčių aptikimą ir įspėjimus apie susidariusias pavojingas sąlygas. Ši technologija padeda darbuotojams išlikti sąmoningiems ir imtis būtinų atsargumo priemonių ir tokiu būdu išvengti nereikalingos rizikos, kylančios atliekant patikrinimus vietoje. Įrenginiai, kuriuose įdiegta AR technologija, pavyzdžiui, specialūs šalmai arba akiniai su kameromis ir jutikliais, leidžia greičiau nustatyti saugos problemas, palyginti su tradiciniais metodais. Be to, AR sistemos didina efektyvumą, nes leidžia greičiau rinkti ir analizuoti duomenis, sutrumpina patikrinimams skirtą laiką ir optimizuoja planus prieš pradedant vykdyti projektus. Šis metodas sumažina brangiai kainuojančių klaidų tikimybę ir užtikrina sėkmingą požeminių statybų projekto įgyvendinimą.

AR REIKŠMĖ POŽEMINĖMS STATYBOMS ATEITYJE

Potencialus papildytosios realybės poveikis požeminėms statyboms yra išties reikšmingas. Viena įspūdingiausių galimybių – autonominės įrangos, valdomos AR, atsiradimas, kuris galėtų reikšmingai padidinti efektyvumą ir darbų atlikimo greitį bei sumažinti su tradiciniais metodais susijusių klaidų skaičių. Autonomines mašinas, kuriose įdiegta AR technologija, galima užprogramuoti taip, kad jos tiksliai judėtų sudėtingoje aplinkoje, išvengdamos pakeliui esančių kliūčių ar pavojų. Tai leistų išvengti patikrinimų darbo vietoje ar rankomis atliekamų matavimų ir tokiu būdu, projektų vykdymo metu, būtų supaprastinamos operacijos ir pateikiami tikslesni duomenys, kas leistų sumažinti darbuotojų skaičių darbo vietoje.

Be to, dirbtinio intelekto valdomos platformos, tokios kaip AR, naudojimas taip pat turi reikšmingos įtakos projektų valdymui, nes komandos prireikus gali greitai ir laiku koreguoti planus, arba nustatyti galimas problemas, kol jos dar netapo pernelyg rimtos. Tai ne tik leidžia pagerinti saugos rodiklius, bet ir sumažina vėlavimų tikimybę, kurie neretai pasitaiko dėl netikslios informacijos, pateikiamos įprastinėmis priemonėmis, pavyzdžiui, atliekant patikrinimus rankomis. Turėdami prieigą prie trimačio modelio duomenų realiuoju laiku, darbuotojai gali priimti sprendimus greičiau nei bet kada anksčiau, todėl padidėja procesų našumas nuo projekto pradžios iki pabaigos, o ilgainiui sutaupoma daug laiko ir lėšų, palyginti su tradiciniais metodais, kurie šiandien paprastai naudojami šioje pramonės šakoje.

Galiausiai, taikydamos papildytosios realybės sistemas požeminių inžinerinių tinklų statybų metu, įmonės gali pasinaudoti prognozavimo analizės galimybėmis, kurios padeda geriau suprasti, kaip tam tikros sąlygos gali paveikti jų veiklą ateityje, atsižvelgiant į dabartines tendencijas, tyrinėjant statybos aikšteles, pasinaudojus AR akiniais arba šalmais su juose įrengtomis kameromis ir jutikliais. Tokios įžvalgos suteikia neįkainojamos informacijos apie sritis, kuriose reikėtų atlikti patobulinimus prieš pradedant statybos darbus, o tai iš esmės yra tarsi garantas, apsaugantis nuo netikėtų išlaidų, atsirasiančių vėliau, kai prasidės faktiniai kasimo darbai. Galiausiai tai lemia didesnę sėkmę, palyginti su įprastinėmis strategijomis, kurios šiuo metu taikomos tose pačiose pramonės šakose.

IŠVADOS

  • AR technologija gali iš esmės pakeisti požeminių inžinerinių tinklų statybos projektų vykdymą.
  • Įmonės gali reikšmingai sumažinti išlaidas, susijusias su rankiniu tikrinimu, ir kartu pagerinti saugos rodiklius.
  • Prieiga prie duomenų realiuoju laiku pagerina sprendimų priėmimą, todėl, palyginti su tradiciniais metodais, padidėja viso proceso našumas.
  • Prognozavimo analizės teikiamos galimybės padeda komandoms suprasti kylančias rizikas ir jas sumažinti, išvengiant kasimo metu galinčių atsirasti papildomų išlaidų, ir leidžia sėkmingai įgyvendinti patį projektą, palyginti su įprastinėmis strategijomis. Įvertinus visus šiuos privalumus, nekyla jokių abejonių, kad AR technologijos ir toliau turės vis svarbesnį vaidmenį požeminės statybos projektuose tiek šiandien, tiek ateityje, tiek čia, tiek ir kitose šalyse!

Straipsnis paskelbtas žurnale „Statyba ir architektūra“ | Specialusis leidinys LT | 2023 (08/09)Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video