Vienas žymesnių tarpukario Lietuvos medinių pastatų ruošiamas atgimimui. Kaune, Gailutės g. 28 stovintis šimtametis pastatas, kauniečiams žinomas kaip Panemunės vila, jau eilę metų stovi apleistas ir yra apdegęs, tačiau architektas Ugnius Vasiliauskas portalui SA.lt tvirtina, jog rekonstrukcijos projektas netrukus pajudės iš vietos ir bus bandoma gauti leidimą statybos darbams.
Šiuo metu yra atlikta parengtų projektinių pasiūlymų viešinimo procedūra. Pernai buvo parengtas ir su Kultūros paveldo departamentu suderintas tvarkybos darbų projektas, aprašyti ir dokumentuoti visi pastato elementai bei detalės, atlikta tvarkybos darbų projekto ekspertizė.
Planuojama, jog pastato išorė išliks autentiška, numatoma keisti tik jo vidų. Interjero projekto dalis bus rengiama atskiru projektu. Panemunės viloje numatyta įrengti 12 butų.
„Dar būdami architektūros studentai žiūrėdavome į šį pastatą, kaip į vieną įspūdingiausių Kauno medinės tarpukario architektūros pavyzdžių. Pagaliau atėjo laikas atiduoti duoklę ir pagarbą mūsų protėvių palikimui. Suvokdami šio objekto svarbą, privalome jį atnaujinti ir perduoti ateinančioms kartoms. Visi suprantame, jog tokių objektų daugiau neatsiras, būtina suvokti jų svarbą ir indelį į miesto istorinę bei kultūrinę raidą“, – sako architektas U. Vasiliauskas.
Architektas pasakoja, jog 2017 m. atlikus pastato vertingųjų savybių tikslinimą, nustatyta jog norint atnaujinti pastatą, įrenginėti medinių rastų perdangas bei sienas būtų netikslinga, nes tai neatitiktų gaisrinės saugos ir kitų reikalavimų. Taigi, iš vertingųjų pastato savybių sąrašo buvo išbraukta: „medinių rastų sienų tipas“ ir „kapitalinių sienų tinklas“, žinoma, išsaugojant visas kitas nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos akte įvardintas vertingąsias savybes
„Džiaugiamės jog buvo rastas kompromisas su paveldosaugininkais ir atvertas kelias esamo pastato atnaujinimui ir įveiklinimui išlaikant visus šiuolaikiniams pastatams keliamus reikalavimus tuo pačiu atstatant autentišką vilos architektūrą.
Visų pirma turime pasidžiaugti jog tiek visuomenėje, tiek projektus derinančiose instancijose, tiek vystytojų požiūryje pagaliau atsirado suvokimas ir galimybės tokius pastatus atnaujinti, išsaugoti ir perduoti ateities kartoms, neleidžiant jiems visiškai sunykti.
Polocko g. 52 Vilniuje, Prano Vaiciuškos vila Kauno r. Kačerginėje ir k.t vis dažniau atsirandančių pastatų atnaujinimo pavyzdžių, įrodo jog ir senus pastatus galima atnaujinti ir pritaikyti visuomenės poreikiams išlaikant pastatų vertingąsias savybes. Tereikia teisingo ir atsakingo požiūrio, mažiau baimių ir daugiau suvokimo, kad nieko nedarymas, konservavimas, draudimai nėra pats tinkamiausias kelias mediniams pastatams“, – sako U. Vasiliauskas.
1 komentaras. Leave new
Žodžiu eilinį kartą bus sunaikintas medinės architektūros paveldas… Ir nėra ko džiūgauti, pasikeis konstrukcijos, bendra pastato koncepcija. Tai tikrai ne paveldo puoselėjimas, o naikinimas. Gaila…