Blog

Paminklas dr. J. Basanavičiui iškils prieš Lietuvos nacionalinę filharmoniją

Vilniaus miesto savivaldybė kartu su vilniečiais ir kitomis suinteresuotomis institucijomis viešai aptarusi galimas paminklo dr. Jonui Basanavičiui pastatymo vietas Vilniuje, šiandien Vyriausybės kancleriui ir Kultūros ministerijai pateikė savo galutinę poziciją.

Teigiama, kad, atsižvelgus į estetinę, socialinę, ekonominę vertes ir galimybes suspėti laiku pastatyti paminklą, pasiūlyta tinkamiausia vieta paminklui – aikštė priešais Lietuvos nacionalinę filharmoniją, kur 1905 metais įvyko Didysis Vilniaus Seimas.

Rugsėjį savivaldybė organizavo viešą diskusiją: svarstyta, kur statyti paminklą dr. Jonui Basanavičiui: aikštėje priešais Nacionalinę filharmoniją (9 arų ploto dabartinės automobilių stovėjimo aikštelės vieta) ar Konstantino Sirvydo skvere (92 arų ploto erdvė) šalia Prancūzijos ambasados. Dauguma viešoje diskusijoje pasisakiusių palaikė idėją statyti paminklą dr. J. Basanavičiui aikštėje priešais Lietuvos nacionalinę filharmoniją.

„Gandai, kad K. Sirvydo skvere savivaldybė planuoja atkurti žydų kvartalą yra nepagrįsti. K. Sirvydo skveras ir toliau liks vilniečių bei miesto svečių pamėgta vieta, kur visada malonu praleisti laisvalaikį su vaikais, įsigyti suvenyrų – niekas neketina jos atimti“, – sako Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

Pagrindiniu aikštės priešais Filharmoniją privalumu įvardijamas pėsčiųjų ir turistų srautas Aušros Vartų link, todėl paminklas būtų matomas ir nuolat lankomas. Be to, estetiškai sutvarkyta aikštė su šimtmečio figūra pačioje senamiesčio širdyje būtų skirta vilniečiams ir miesto svečiams, o ne automobiliams.

Vilniaus miesto savivaldybės nuomone, norint deramai paminėti dr. J. Basanavičių Lietuvos valstybingumo šimtmečio minėjimo metu ir atsižvelgti į ekspertų nuomonę, kad paminklo vieta turi būti susijusi su asmenybės reikšme valstybės atkūrimui ir stovėti ten, kur yra mūsų valstybės židinys, siūlo Kultūros ministerijai toliau svarstyti vietą paminklui dr. J. Basanavičiui pastatyti aikštėje priešais Lietuvos nacionalinę filharmoniją.

Paminklo J. Basanavičiui pastatymas numatytas Vyriausybės patvirtintoje Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo programoje. Tikimasi, kad paminklą pavyks pastatyti anksčiau, nei 2018 metais. Paminklas iš bronzos (apie 3 metrų aukščio) gali būti nulietas pagal išlikusį nedidelį Rapolo Jakimavičiaus eskizą J. Basanavičiaus paminklui, kuris buvo sukurtas dar 1930-aisiais metais.

 Vilniaus savivaldybės inf. ir nuotr.

 

 

Parašykite komentarą

Atsiliepimų nėra.