Šį savaitgalį, atviros architektūros savaitgalio „Open House Vilnius“ metu, visuomenei antrą kartą bus atviras Krašto apsaugos ministerijos (KAM) pastatas Šv. Ignoto g. 8, Vilniuje.
Septynių ekskursijų metu lankytojai, lydimi profesionalių architektų – gidų, susipažins su unikalia šio pastato architektūra.
Pastatų kompleksas, kuriame įsikūrusi Krašto apsaugos ministerija, yra šalia buvusios miesto sienos Totorių vartų. Komplekse ryškūs architektūros istorijos ženklai: Viduramžių miesto sienos ir pastatų fragmentai (Totorių g. 25). Naujausias šio istorinio komplekso akcentas – architektės Elenos Nijolės Bučiūtės suprojektuotas administracinis pastatas (Šv. Ignoto g. 8).
Šis pastatas projektuotas net 20 metų – nuo 1977 iki 1997-ųjų. Per tą laiką keitėsi ne tik santvarkos – nuo sovietmečio iki Lietuvos nepriklausomybės, bet ir architektūros stiliai – nuo modernizmo iki postmodernizmo. Iš pradžių šis pastatas buvo projektuotas Lietuvos informacijos institutui, vėliau pastatą parėmus Krašto apsaugos ministerijai, architektė E. N. Bučiūtė pritaikė jį ministerijos poreikiams.
Pažintis su šiuo KAM administracinių pastatu – tai atviros architektūros savaitgalio „Open House Vilnius“, kurį balandžio 23–24 dienomis organizuoja viešoji įstaiga „Architektūros fondas“, dalis. Šį savaitgalį duris atvers daugiau nei 40 objektų, pastatytų Vilniuje per kelis pastaruosius dešimtmečius, kurie įprastai yra visiškai ar iš dalies neprieinami visuomenei. Renginio tikslas – suteikti galimybę kiekvienam iš arčiau pažinti šiuolaikišką ir išskirtinę Vilniaus miesto architektūrą.
„Open House Vilnius“ organizuojamas antrą kartą, nors renginio istorija siekia kelias dešimtis metų. Pirmą kartą festivalis buvo surengtas 1992 metais Londone. Renginys čia sulaukė didelio susidomėjimo ir greitai išpopuliarėjo visame pasaulyje. Šiuo metu „Open House“ savaitgalis kasmet organizuojamas daugiau nei 30 pasaulio miestų: Barselonoje, Helsinkyje, Romoje, Melburne, Niujorke ir daugelyje kitų.
Visus šiuos miestus vienija tarptautinis tinklas „Open House Worldwide“ ir bendras tikslas – įtraukti visuomenę į pokalbį apie architektūros bei aplinkos kokybę, kurti išskirtinę galimybę žmonėms suprasti ir mokytis apie pastatus bei erdves tiesiogiai juos patiriant.