Top Baneris

NT rinkos iššūkiai negąsdina vystytojo iš Ukrainos: Vilniuje išdygs naujas butų kompleksas

2022 spalio 7 d.
Lucky Homes 2 projekto vizualizacijos scaled
Pasidalykite straipsniu

Dėl karo Ukrainoje išaugusios statybinių medžiagų kainos, pabrangusi elektra ir dujos, sutrikęs žaliavų tiekimas privertė sustabdyti daug projektų. Naujos statybos būstų paleidimas į rinką pastaruoju metu buvo vis dažniau atidedamas, o darbų užbaigimo terminai nukeliami neapibrėžtam laikui. Tačiau nepaisant visų sunkumų, tarp vystytojų atsiranda tokių, kurie darbų stabdyti neketina. Kaip artimiausiu metu keisis nekilnojamojo turto rinkos situacija ir su kokiomis rizikomis susiduria statytojai ir pirkėjai?

Vis dar stebimas būsto pasiūlos trūkumas

Nors rinkos situacija pamažu stabilizuojasi, tačiau greitu metu atpigsiančių būstų tikėtis nereikėtų. Kaip teigia advokatas Laurynas Staniulis, nors sandorių šiuo metu sudaroma kiek mažiau, tačiau paklausa, ypač aukštesnės klasės būsto, vis tiek išlieka itin didelė.

„Kalbant apie nekilnojamojo turto rinką ir jos perspektyvas, o ypač pirkėjų lūkestį kainų mažėjimui, turbūt drastiškų korekcijų tikėtis neverta. Nepaisant to, kad rinkoje matomas dalies statybinių medžiagų kainos mažėjimas (artėjimas link prieškarinio lygio), bendra statybos savikaina išlieka pakankamai aukšta. Tai sąlygoja ne tik išaugusi darbo jėgos kaina, kurią lėmė dalies Lietuvoje dirbusių Ukrainos piliečių sprendimas grįžti į Ukrainą, bet taip pat ir augančios energetinių resursų kainos. Įtakos tam taip pat turi ir nuo 2021 metų pradėtos taikyti Savivaldybės infrastruktūros plėtros įmokos, kurios gali siekti iki 50 Eur už kiekvieną statomo statinio kvadratinį metrą.

Šiuo metu rinkoje stebima tendencija, kai statytojai siekia padidinti anksčiau sutartas ir preliminariosiose sutartyse numatytas kainas. Tokie sprendimai susiję su trumpuoju laikotarpiu, prasidėjus karui, ypač drastiškai pakilusiomis medžiagų kainoms. Tačiau tarp kai kurių statytojų  pastebimas ir ne visai sąžiningas manipuliavimas, kai net ir nepatyrus realių sąnaudų dėl medžiagų brangimo, bandoma persiderėti dėl naujų kainų su preliminariąsias sutartis jau pasirašiusiais asmenimis arba bandant visą kaštų padidėjimą perkelti išimtinai ant pirkėjų pečių. Toks elgesys ne tik daro didžiulę reputacinę žalą, bet taip pat gresia ir finansiniais nuostoliais statytojams, nes gali tekti atlyginti pirkėjų patirtus nuostolius“, – teigia L. Staniulis.

Svarbiausia tinkamai pasirinkti rangovą

Prakalbus apie šio laikotarpio rizikas, kaip vieną pagrindinių L. Staniulis įvardija statytojų laiku nevykdomus įsipareigojimus, todėl pirkėjams pataria itin atidžiai rinktis vystytojus.

„Kaip ir kiekvieno ekonominio neapibrėžtumo laikotarpiu, atsiranda rangovų patikimumo ir tiekimo grandinių rizika. Lėtėjant ekonomikos augimui, dalis rangovų gali nebegebėti laiku ir tinkamai vykdyti savo įsipareigojimų. O tai gali turėti įtakos tiek vystymo terminams, tiek galutinei projekto savikainai. Todėl šiuo laikotarpiu ypač svarbu ne tik tinkamai pasirinkti rangovus, bet ir reguliariai vertinti jų mokumą“, – įspėja advokatas L. Staniulis.

Reaguodami į būstų pasiūlos trūkumą, sprendimą nenutraukti darbų priėmė ir Ukrainos įmonė „SAVO International“, kuri nepaisant sudėtingo laikotarpio Vilniuje įgyvendina jau antrąjį savo projektą. Bendrovė garsėja savo darbų atlikimo punktualumu – per daugiau nei 16 veiklos metų, įmonė nė karto neuždelsė statybos darbų. Panašu, kad šios tradicijos neketinama sulaužyti ir artimiausiu metu. Nepaisant visą pasaulį sukausčiusios pandemijos, 2021 metais sėkmingai užbaigę daugiabučių komplekso „Lucky Homes“ statybos darbus Naujamiestyje, Ukrainos investuotojai nieko nelaukę ėmėsi naujo projekto. 2022-aisiais Šnipiškių rajone pamažu ima dygti naujas gyvenamųjų namų kompleksas „Lucky Homes 2“. Kaip teigia įmonės „SAVO International“ vadovas Dmitrijus Savočka, net ir vykstant karui, svarbu, kad gyvenimas ir toliau tekėtų kiek įmanoma tokia pačia vaga kaip ir anksčiau, o projektai bei darbai nesustotų.

„Savo pavyzdžiu norime visus paskatinti tikėti šviesia ateitimi ir drąsiai žengti savo svajonių įgyvendinimo link. Žinome, kad prasidėjus karui Ukrainoje, daugelis Lietuvos gyventojų, kurie ketino pirkti būstą, ėmė abejoti dėl šio sprendimo. Karas smarkiai palietė ne tik mus, ukrainiečius, bet ir jus. Tačiau manome, kad gyvenimas privalo tęstis, turime kurti savo tolesnės ateities planus ir įgyvendinti tai, kas buvo suplanuota. Būtent todėl ir toliau tęsiame mūsų naujojo projekto statybos darbus. Norime įgyvendinti tai, kas buvo numatyta dar prieš prasidedant karui“, – teigia D. Savočka.

Butuose apgyvendino ukrainiečių šeimas

Vos prasidėjus karui Ukrainoje, nedelsiant buvo priimtas sprendimas likusiuose pirmojo „Lucky Homes“ projekto butuose apgyvendinti ukrainiečių šeimas. Visiškai įrengti butai iki šių metų galo užleisti nuo karo siaubo pabėgusiems ukrainiečiams. Be viso to, jau nuo pat pirmos karo savaitės pradžios buvo nuspręsta įsteigti pagalbos fondą VšĮ „Mes su Ukraina“. Vystytojas iki pat šiol organizuoja paramą iš viso pasaulio ir pats skiria daug lėšų tam, kad palengvintų nukentėjusiųjų nuo karo kasdienybę.

„Džiugu, kad nors tokiu būdu galėjome prisidėti prie pagalbos tiems, kuriems jos reikėjo labiausiai. Kompleksas ypatingas tuo, kad čia apsigyveno itin draugiška bendruomenė, tad smagu, jog ukrainiečių šeimos turėjo galimybę apsistoti ten, kur buvo šiltai sutiktos. Stebėdami tai, kas vyksta Ukrainoje, supratome, kad turime tęsti savo darbus čia, Lietuvoje, ir pasiūlyti žmonėms saugų bei kokybišką būstą“, – pasakoja „SAVO International“ vadovas.

Kvies pajusti didmiesčio ritmą

Pasak D. Savočkos, naujasis „Lucky Homes 2“ projektas bus skirtas jaunam ir veržliam miesto žmogui, kuriam svarbu pajusti pulsuojančią didmiesčio energiją. Kompleksas įsikurs istoriniu autentiškumu žavinčioje Kalvarijų gatvėje, kuri šiandien vadinama viena perspektyviausių miesto zonų.

„Šnipiškėse vienas po kito kyla vis nauji traukos objektai. Tai iš naujo atgimstantis rajonas, kurio prestižas auga sulig kiekviena diena. Nedidelis atstumas iki miesto centro, ranka pasiekiami šiuolaikiški verslo centrai ir pramogų vietos suteiks galimybę komplekso gyventojams pajusti energingą didmiesčio ritmą. Ieškantys gamtos teikiamos ramybės, ją ras visai čia pat – teritoriją sups žaliosios zonos ir gyventojų patogumui jose įrengtos poilsio erdvės. Norime, kad net ir gyvenant miesto centre būtų galima bet kurią akimirką atsidurti gamtos apsuptyje. Būtent todėl skirsime labai daug dėmesio apželdinimo elementams ir išpuoselėtoms žaliosioms erdvėms“, – tvirtina D. Savočka.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video