Top Baneris

Novatoriškas aplinkosaugos projektas įvertintas auksu

2014 vasario 18 d.
Pasidalykite straipsniu

Ne tik didmiesčių, bet ir mažesnių šalies miestų statybos kompanijos pajėgios sėkmingai realizuoti technologiškai sudėtingus, atsakingus projektus. Viena jų – alytiškių bendrovė „Kortas“, kurios įgyvendintą Alytaus dumblo apdorojimo įrenginių komplekso rekonstrukciją vainikavo konkurse „Lietuvos metų gaminys 2013“ pelnytas aukso medalis. Įmonės darbas buvo įvertintas už sudėtingus kompleksinius, konstruktyvinius sprendimus, kokybę, operatyvumą, svarbą ekologijai ir visam Alytaus regionui.

2010–2013 metais bendrovės „Kortas“ įgyvendintas projektas apėmė ir senų pastatų rekonstrukciją, ir naujų objektų statybas. Dumblo apdorojimo įrenginiai, pastatyti šiaurės rytinėje Alytaus dalyje, šalia Nemuno, efektyviai apsaugo upės pakrantes nuo taršos.

Įmonės įdiegtas technologinis įrenginys suprojektuotas kaip nuotekų valymo įrenginiuose susidarančio dumblo utilizavimo sistema. Dumblą galima apdoroti anaerobiniu būdu, perdirbtą išdžiovinti ir naudoti kaip trąšą arba deginti kietojo kuro katiluose. Anaerobinio dumblo apdorojimo metu susidariusios biodujos panaudojamos elektrai ir šilumos energijai gaminti kogeneratoriuje. Pūdytuvuose iš dumblo išgaunamų biodujų pakanka pagaminti iki 400 kWh elektros energijos per valandą. Trūkstamas šilumos energijos kiekis gaunamas deginant gamtines dujas. Pagaminta elektros energija bus naudojama Alytaus valymo įrenginių reikmėms tenkinti. Sudegintas dumblas taip pat gali būti naudojamas kaip šlakas keliams tiesti.

Bendrovės „Kortas“ įdiegtos technologijos užtikrina sklandžią sudėtingų procesų eigą: dumblas tankinamas, apdorojamas maišymo ir homogenizavimo įrenginiais, pūdomas, sausinamas. Visuose rezervuaruose dumblą galima kaupti net iki 5 dienų, o faktiškai visų procesų elementai suprojektuoti taip, kad įrenginiai galėtų nepertraukiamai dirbti ir nutikus gedimui.

Modernūs Alytaus dumblo apdorojimo įrenginiai nuo šiol leis ne tik mažinti dumblo tūrį, šiltnamio dujų, nemalonių kvapų išsiskyrimą, bet ir apdorotą dumblą panaudoti kaip vertingą medžiagą.

„Korto“ jungtinės veiklos partneriams teko ne mažiau atsakinga užduotis – bendrovės „Manfula“ specialistai sukūrė ir sukomplektavo visą įrenginių komplekso technologiją. „Projektas – sudėtingas, tad iššūkių netrūko kiekvienoje grandyje, tačiau pavyko išspręsti visas problemas ir pasiekti numatytus rodiklius“, – kalbėjo „Manfulos“ vadovas Virginijus Štiormeris.

Kompanija turi nemažai patirties tokio pobūdžio darbuose – panašų projektą „Manfula“ yra įgyvendinusi Mažeikiuose ir Kėdainiuose.

Bendrovės „Dzūkijos vandenys“ direktorius Rolandas Žakas teigė, kad naujieji dumblo apdorojimo įrenginiai – ilgai lauktas ir visam Alytaus regionui svarbus aplinkosauginis objektas, kuriame sugebėta suderinti ir sudėtingus technologinius, ir patrauklius vizualinius sprendimus. „Nors po viešojo pirkimo mums, kaip užsakovams, buvo abejonių, ar rangovai sugebės įvykdyti savo įsipareigojimus, projektą pavyko įgyvendinti netgi už mažesnę nei sąmatos vertė kainą“, – pridūrė pašnekovas.

Anot R. Žako, džiugu ir tai, kad įgyvendinant projektą dalis jam skirtų Europos ir valstybės lėšų atiteko patiems alytiškiams.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video