Top Baneris

„Nike“ būstinės pastatas – su pagarba gamtai ir darbuotojų sveikatai

2023 sausio 3 d.
Tvarūs pastatai Nike būstinėTik SA
Pasidalykite straipsniu

Objektas: „Nike“ būstinė

Vieta: Bivertonas, Oregono valstija (JAV)

Architektai: „Skylab Architecture“

Plotas: 90 tūkst. kv. m

Metai: 2021

Studijos „Skylab Architecture“ sukurtas „Serena Williams Building“ yra didžiausias „Nike“ kompanijos būstinės pastatas, kuriame dirba apie 2000 darbuotojų. Dydžiu jis prilygsta 140 teniso kortų. Tačiau ne mastas, o neįprasta vieta ir pasirinkti motyvai išskiria šį objektą. Tai tvarus pastatas, kuris jungia darbuotojus tarpusavyje ir verslą su gamta.

„Skylab Architecture“ sukūrė visus pagrindinius šio sudėtingo pastato aspektus. Specialistai neslepia – šis projektas nebuvo lengvas laimikis. Kaip didžiausius iššūkius jie įvardijo tikslą sukurti darbo erdvę, kuri skatina ryšį, bendradarbiavimą, naujoves. Kitas aspektas – statyti pastatą taip, kad kuo mažiau kenktų gamtai, bei optimizuoti dizainą darbuotojų naudai. Ne ką mažesnis tikslas buvo įamžinti „Nike“ kompanijos įdirbį ir Serenos Williams, įvertintos tenisininkės įvaizdį, kurios vardas ir suteiktas pastatui.

SerenaWilliamsNikeWHQ5
Jeremy Bittermann nuotr.

Mįslingiausia šiame objekte jo lokacija. Pastatas yra greta pelkės. Šioje vietoje anksčiau buvo universiteto automobilių stovėjimo aikštelė. „Skylab“ naudojo regeneracinius projektavimo principus, kad natūralios aplinkos neužgožtų statybos ir būtų naudojamos gamtai palankios medžiagos. Dabartinis „Nike“ pastatas sujungia studentų miestelį su viešosiomis aikštelėmis ir apžvalgos koridoriais, einančias per pelkę. Siekiant maksimaliai padidinti ryšį su kraštovaizdžiu, pastatas yra orientuotas į pelkę. 

Įvertinta už tvarumą 82 iš 110 balų LEED sistemoje, „Nike“ būstinė turtinga žaliųjų erdvių – darbo vietos įkurtos net lauke. Kitos šio pastato tvaraus dizaino ypatybės: energiją taupančios sistemos, fotovoltiniai saulės moduliai, lietaus vandens surinkimo ir pakartotinio naudojimo sistema, naudotos perdirbtos medžiagos, FSC sertifikuoti medienos gaminiai (daugiau nei 50 %). 

SerenaWilliamsNikeWHQ4
Jeremy Bittermann nuotr.

„Serena Williams Building“ pastate taip pat naudoti klijai, sandarikliai, dažai, dangos, grindų danga ir kompozitinė mediena, kuri mažai tarši, kad visa tai pagerintų patalpų oro kokybę ir sumažintų cheminių bei kietųjų dalelių taršą.

Šis pastatas simbolizuoja aiškų posūkį pasaulinėje statybos rinkoje. Dėmesys darbuotojų sveikatai ir produktyvumui, natūraliai aplinkai ir jos išlaikymui, darbo vietų formavimas neįprastose zonose – tai sprendimai, kurie netruks įsitvirtinti daugelyje šalių.

SerenaWilliamsNikeWHQ1
Jeremy Bittermann nuotr.

Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video