Top Baneris

2015 spalio 20 d.
Pasidalykite straipsniu

Šalti kambariai darganotą rudenį – problema, su kuria susiduria daugybė šalies gyventojų. Nors paprastai dėl visko kaltinami šilumininkai, dažnai tai būna ne jų ar senų, dar nuo sovietmečio nekeistų, radiatorių kaltė, teigia Kauno technologijos universiteto (KTU) Pastatų energinių sistemų katedros doktorantė Laura Gagytė. 

KTU Statybos ir architektūros (SAF) fakulteto doktorantė L. Gagytė (nuotr.) pabrėžia, kad ne vien nuo radiatorių priklauso taupus šilumos naudojimas ir komfortiškas mikroklimatas namuose. Kiekvienas pastatas yra statybinių ir inžinerinių sistemų visuma. Jų kokybė ir tarpusavio darna lemia tai, kaip komfortiškai ir ekonomiškai gyvens žmonės.

Laura Gagytė

− Senuose namuose vis dar galime rasti nemažai senų ketaus radiatorių. Ar jie atitinka šiuolaikinius pastato energetinius reikalavimus?

− Turėtume kalbėti apie tai, jog seni ir nemodernizuoti pastatai, kurių eksploatacijos laikas siekia 25 ir daugiau metų, neatitinka šiuo metu pastatams keliamų energinių reikalavimų. Kai kurie pastatai yra fiziškai pasenę ir neekonomiški energijos vartojimo požiūriu. Siekiant efektyviai vartoti energiją, pastatai yra modernizuojami kompleksiškai, taip yra gaunamas maksimalus efektas. Modernizavimas apima sienų, stogų šiltinimą, langų keitimą, šildymo ir kitų inžinerinių sistemų rekonstrukciją.

Atliekant šildymo sistemos modernizavimą taip pat reikėtų žiūrėti kompleksiškai. Vien radiatorių pakeitimas negarantuoja efektyvaus sistemos veikimo. Šildymo sistemos rekonstrukcija apima vamzdynų keitimą ir šiltinimą, šilumos punktų modernizavimą bei sistemos balansavimą.

− Kokių praktinių patarimų galėtumėte duoti žmonėms, turintiems ne itin gerai šildančius radiatorius? Ar verta juos keisti?

− Radiatoriai turėtų būti atviri, kad aplink juos laisvai cirkuliuotų oras ir šiluma nuo jų sklistų į patalpas. Reikėtų vengti įvairių dekoratyvinių grotelių ar lentynėlių prieš ir virš radiatorių. Nereikėtų radiatorių užstatyti spintelėmis, sofomis ir kitais baldais. Šilumai sunkiau pasklisti po kambarį, jei radiatoriai uždengti užuolaidomis, reikėtų stengtis, kad jos neuždengtų radiatorių arba naudoti žaliuzes.

Ar reikia radiatorių keisti nauju, priklauso nuo dabartinio radiatoriaus būklės. Jei jis susidėvėjęs, apsinešęs nuosėdomis ir jo galia sumažėjusi, tokį radiatorių verta pasikeisti. Tačiau, kaip jau minėjau anksčiau, vien radiatorių pakeitimas negarantuoja, kad patalpos bus šildomos efektyviau.

Šiandien rinkoje vyrauja plieniniai, aliumininiai ir ketaus radiatoriai. Plieniniai ir aliumininiai radiatoriai šiuo metu yra populiariausi, tačiau nereikėtų pamiršti ir ketaus radiatorių. Šiuolaikinės gamybos ketaus radiatoriai yra aukštos kokybės, atsparūs korozijai, atrodo estetiškai. Jie dažnai naudojami kultūros paveldo pastatuose ar senamiestyje esančiuose būstuose, taip išsaugant autentišką interjerą.

Galima paminėti, kad šiuo metu radiatoriai yra įvairių konstrukcijų ir spalvų, tad jie atlieka ne tik patalpų šildymo funkciją, bet gali būti ir interjero detalė. Prieš renkantis šildymo prietaisus reikia atsižvelgti ir į pastato paskirtį bei šildymo sistemos tipą.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video