Top Baneris

Neribotų galimybių moduliniai namai

2021 birželio 7 d.
moduliniai namai kaina pavyzdziaiTik SA
Whitaker Studio vizual.
Pasidalykite straipsniu

Per pandemiją milijonai žmonių visame pasaulyje buvo priversti atrasti būdų, kaip gyventi, ilsėtis ir dirbti namuose, pradedant improvizuotomis biuro patalpomis ir baigiant greitais vaikų priežiūros sprendimais. Vienas sparčiausiai populiarėjančių architektų sprendimų šiam iššūkiui yra moduliniai namai, neapriboti nei forma, nei dydžiu, nei statybų vieta.

Nauja modulinių būstų sistemos koncepcija leidžia gyventojams susikurti unikalius modulinius namus, pritaikytus išskirtinai jiems ar tiesiog lengvai pridėti papildomų kambarių savo namuose.

Kaip atrodo ir kaip veikia modulinių namų sistema, suprojektuota taip, kad ją būtų galima pastatyti įvairiomis konfigūracijomis, atsižvelgiant į vietovės unikalias ypatybes, reljefą, orientaciją ir gyventojo poreikius? Naujai kuriami architektų projektai visame pasaulyje įrodo, kad surenkamoji architektūra visai neturi būti nuobodi.

Pastaraisiais metais modulinio pastato vaidmuo pasikeitė. Anksčiau moduliai atrodė niūrios, neoriginalios, standartinio dydžio dėžutės. Jie nebuvo projektuojami taip, kad tarnautų daug metų, o greičiau buvo laikomi tik laikinais pastatais. Šiandien modulinio pastato koncepcija kardinaliai skiriasi. Jie gali būti pastatyti ir išdėstyti bet kokia forma, atrodo modernesni ir estetiškesni nei tradiciškai statomi pastatai. O geriausia yra tai, kad jie yra lankstūs ir lengvai pritaikomi šiuolaikiniams, nuolat besikeičiantiems žmonių poreikiams.

pastatas

Svarbiausios architektūros, interjero ir paveldo naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="8"]
Labiausiai mane žavi tai, kad ėmėmės to, kas labai įprasta, ir pavertėme tai kažkuo labai unikaliu ir pritaikytu konkrečiai vietovei.J. Whitakeris
Anywhere House Copyright Whitaker Studio Camera ST02 Cam01 05
moduliniai namai whitaker studio

Unikaliai žmogui ir kraštovaizdžiui

Konfigūruojamų modulinių namų koncepcija – tai lankstūs ir lengvai pritaikomi moduliai, kuriuos projektuojant tapusavyje kuriami poilsio namai, nameliai medžiuose, tyrimų kabinetai ar paprasti gyvenamieji namai. Surenkamasis modulinis pastatas susideda iš vieno arba galbūt dešimčių atskirų vienetų, kurių kiekvienas yra tiek mažas, kad jį būtų galima lengvai transportuoti. Tuomet jie sujungiami kartu pagal individualų užsakymą – tokį pastatą, kuris buvo specialiai suprojektuotas atsižvelgiant į vietinės gamtos, klimato sąlygas ar tiesiog unikalius savininko poreikius.

Pastatytus modulinius namus galima surinkti įvairiais būdais, pritaikant prie įvairiausių dizaino sprendimų. Pagal skirtingas konfigūracijas galima pridėti daugiau arba mažiau modulių, sustatyti juos vienu ar keliais aukštais. Atsižvelgiant į pasirinktą modulinę konstrukciją, pastato dalys paruošiamos iš anksto ir atgabenamos į pasirinktą vietą. Vertikalios arba horizontalios konfigūracijos leidžia kurti originalius namus, o modulių lankstumas suteikia galimybę gyventi ten, kur norisi, ir taip, kaip norisi.

moduliniai namai kaina
Whitaker Studio Red Sea Camera 004 02
Anywhere House Copyright Whitaker Studio Camera 012 03
moduliniai namai kaina pavyzdziai

Individualių kambarių moduliai namams papildyti

Konfigūruojami moduliai gali būti tiek atskiri namai, tiek pavieniai kambariai. Tokie maži, vieno kambario moduliai lygiai taip pat pagaminami atskirai, o paskui tiesiog surenkami į visą namo projektą. Tai gali būti tik sandėliukas arba pilnos virtuvės, svetainės, vonios modulis, darbo, poilsio kambarys, o galbūt net sporto salė.

Sukurtas pabrėžiant lankstumą – toks dizainas leidžia gyventojams ne tik greitai ir lengvai susikurti originalius namus, bet ir lengvai perkelti ir pertvarkyti erdvę, kai pasikeičia gyvenimo aplinkybės. Lankstumas slypi čia, kad šie elementai gali veikti skirtingomis konfigūracijomis ir kad gyventojas gali pasirinkti individualią papildinių konfigūraciją ateityje. Galimybė prisitaikyti ir keistis prie vis greitėjančio gyvenimo rimto – vienas esminių tvaraus dizaino principų.

Whitaker Studio Mediteranean Camera 010 01
Whitaker Studio vizual.

Koja kojon su technologijomis ir tvarumu

Kartu su visišku lankstumu koja kojon žengia naujovės ir modernios technologijos. Praėjo tie laikai, kai gyvenimas moduliuose reiškė įprastuose namuose turimų patogumų atsisakymą. Šiuolaikinėse modulinėse konstrukcijose yra centralizuota elektros sistema, identiška įprastų pastatų sistemai, ir gali būti įrengta viskas nuo įsilaužimo signalizacijos iki oro kondicionavimo.

Be abejo, moduliniuose pastatuose taip pat diegiami atsinaujinantys energijos šaltiniai: saulės baterijos, šilumos siurbliai, mažos vėjo turbinos, todėl jie puikiai pritaikomi off-grid gyvenimui. Nei individualūs, nei skirtingai konfigūruojami moduliai nebekelia jokių apribojimų, kiekvienas vienetas pritaikomas inžinerinių sistemų sujungimui tarpusavyje. Tai viena esminių statybų proceso dalių, atliekamų statybvietėje.

Standartiniai moduliai nestandartiniam dizainui

Kad moduliniai namai neturi būti standartinės, kompaktiškos erdvės, puikiai atspindi įvairūs pasaulio ir Lietuvos architektų projektai. Jungtinės Karalystės architektų „Whitaker“ projektas „Anywhere House“ susideda iš modulių rinkinio, sukurto būti žaismingai konfigūruojamam. „Anywhere House“ suprojektuotas kaip sistema, kurią būtų galima pritaikyti skirtingose aplinkose. Architektai norėjo užtikrinti, kad nė vienas namas nebūtų vienodas ir kad kiekvienas klientas galėtų gauti unikalų būstą.

„Viskas prasidėjo nuo to, kad norėjau įprasminti idėją, kad nėra dviejų vienodų namų – kiekvieno kliento namai yra unikalūs. Norėjau sukurti dizainą, kuriuo, naudojant standartinius elementus, būtų galima sukurti namą penkiems asmenims ant kalvos viršūnės, o galbūt vieno miegamojo vilą ant ežero kranto“, – pasakoja pagrindinis projekto architektas Jamesas Whitakeris.

Whitaker Studio Mediteranean Camera 005 03
Whitaker Studio vizual.

Kiekviena modulinė projekto dalis pritaikyta unikaliai funkcijai ir yra pasirinktinai sujungta viena su kita į įvairias konfigūracijas. Pagrindiniai moduliai – tai unikalūs miegamieji, svetainė, virtuvės, vonios ir darbo kambariai. Kiekviename jų įrengtos dvi ar daugiau angų, kurios gali būti prijungimo prie kito modulio vieta, arba gali būti paverstos langu ar durimis.

Taigi kiekvieną kartą, kai pridedamas dar vienas modulio elementas, atsiranda bent dvi naujos orientacijos kryptys, o kadangi tokios grandinės skaičius projekte neribojamas, unikalių projektų galimybės begalinės. Būsimų objektų klientai gali pasirinkti ir skirtingų vienetų rinkinius, ir savo suprojektuotus išdėstymo variantus.

Kiekvienas toks modulis yra surenkamas už statybvietės ribų ir yra gana mažas, kad jį būtų galima transportuoti. Moduliai, kurie sudaro konkretų „Anywhere House“ projektą Albertoje, Kanadoje, iš išorės apgaubti patinuotuoju plienu, o sujungimo detalėms pasirinktas nerūdijantysis plienas. Tarp kitų detalių yra medinės lentjuostės, kurios iš dalies dengia kai kuriuos langus, viduje sienos ir lubos išklotos medinėmis dailylentėmis, o grindims panaudotas marmuras.

Pasak J. Whitakerio, vėliau „Anywhere House“ pasiūlys platesnį medžiagų pasirinkimą, tarp kurių bus atsparus atmosferos poveikiui plienas, mediena, nerūdijantysis plienas ir anoduotasis aliuminio apvalkalas, kurie galės būti naudojami siekiant įsiliejimo į supantį kraštovaizdį arba priešingai – išskirtinumo. „Labiausiai mane žavi tai, kad ėmėmės to, kas labai įprasta, ir pavertėme tai kažkuo labai unikaliu ir pritaikytu konkrečiai vietovei“, – apibendrina projekto autorius J. Whitakeris.

Kambarys kieme

moduliniai namai kaina
moduliniai namai
Boano Prišmontas studijos nuotr.

Nepaisant to, kad griežtas karantinas daugelyje pasaulio šalių baigėsi, neįtikėtinai daug žmonių vis dar dirba iš namų, dažnai neturėdami aiškios datos, kada jų gyvenimas grįš į įprastas vėžias. Londone įsikūrusi architektų studija „Boano Prišmontas“ su lietuviu Jonu Prišmontu priešakyje įsitikinusi, kad įprastas gyvenimo būdas mūsų jau nebelaukia.

Pandemija atnešė radikalių pokyčių, kurių negalima atmesti ar ignoruoti, todėl kaip atsaką architektai pristatė „My Room in The Garden“ – surenkamąjį namų biurą. Jį galima sukonstruoti per vieną dieną, o modulinis dizainas tinka bet kokio dydžio kiemui. Šiuo projektu „Boano Prišmontas“ siekė atkreipti dėmesį į finansiškai prieinamų, nuotolinių darbo vietų poreikį ir rasti reikalingą pusiausvyrą tarp nebrangaus ir jaukaus modulinio kambario dizaino.

moduliniai namai
moduliniai namai
MRITG 2400x2400 Interior Study

Projekto konstrukcija – skaitmeniniu būdu pagaminti beržo faneros moduliai, kuriuos galima pritaikyti atsižvelgiant į kiekvienos erdvės ir vartotojo poreikius. Visi moduliai yra fiksuoto 2,5 m aukščio, o pradedant nuo mažiausio dydžio 1,8 x 2,4 m, namų biuro erdvė gali augti be jokių apribojimų, tiesiog pridedant vis daugiau modulių. Standartinė architektų pasirinkta apdaila yra gofruotasis skaidrus polikarbonato lakštų apvalkalas, kuris apsaugo vidinę erdvę ir leidžia natūraliai šviesai ją užlieti. Sienų elementai gaminami su įvairių rūšių apdaila, dažniausiai veidrodžiu, arba paprastu bei dekoruotu medžiu. Savininkui paliekama galimybė susikurti interjerą pagal savo skonį ir poreikius.

„Boano Prišmontas“ sukūrė ir šaltajam sezonui pritaikomą modulinio biuro versiją. Joje suprojektuotos izoliuotos sienų, stogo, grindų plokštės ir stiklinės durys, langai. Pasak projekto architektų, kiekvienas tokio namų biuro modulio komponentas yra geometriškai apskaičiuotas, kad sumažintų bet kokias medžiagų atliekas, o kiekvieno komponento matmenys yra pagrįsti standartiniais žmogaus ir medžiagų matmenimis. „My Room in The Garden“ – ateities darbo pobūdžio sprendimas, kai vieno kambario modulis puikiai tinka dirbantiems namuose ar tiems, kuriems reikalinga atskira erdvė, pritaikyta jų poreikiams ir patogumui.

moduliniai namai

Apibendrinant

Achitektai, dizaineriai ir modulinių pastatų įmonės vis dažniau pradeda savęs klausti, kaip galima maksimaliai išnaudoti erdvę ir padaryti ją kuo lankstesnę ir daugiafunkciškesnę. Modulinių pastatų privalumai, tokie kaip statybų greitis, universalumas, finansinis prieinamumas ir itin platus statybvietės pasirinkimas, daro juos labai patrauklius naujų idėjų vystymui, tarp kurių – skirtingai konfigūruojamų modulių projektai.

Šiandieninės technologijos leidžia tiesiog užeiti į interneto svetainę, pažvelgti į skirtingus standartinius modulius, išsirinkti labiausiai patinkančias konfigūracijas ir jas užsisakyti. Tokių namų tikslas – leisti gyventi taip, kaip norisi, neapsiribojant nei vieta, nei bendrųjų inžinerinių tinklų riboms.

Tiek konfigūruojami moduliniai namai, tiek atskiri kambarių moduliai suteikia laisvę keistis, kuria iš dalies arba visiškai savarankiško namo konceptą, galinčio išplėsti arba sumažinti dydį tam, kad atitiktų besikeičiančius savininko poreikius ir galimybes. Surenkamoji architektūra tiesia kelią į greitą, savarankišką, originalų ir tvarų ateities gyvenimo būdą.

housemodul

„House Modul“ – tai daugiau nei 11 metų patirties skydinių bei modulinių namų statyboje. Nepriklausomai nuo metų laiko, visą produkciją gaminame uždarose patalpose, naudojame aukščiausios kokybės medžiagas ir taip užtikriname namo patvarumą bei ilgaamžiškumą.

ryterna modul logo

Baltijos šalių modulinių pastatų rinkoje lyderiaujančios lietuvių įmonės „Ryterna Modul“ rinkodaros projektų vadovas Vainius Gabalis teigia, kad „off-grid“ nameliai Lietuvoje vis dar yra retenybė, tačiau, esant poreikiui, įmonė gali pasiūlyti pilną sprendimą tiek „off-grid“, tiek įprasto modulinio namelio įrengimui. „Galintys ir norintys“ – skelbia vienas iš įmonės „Ryterna Modul“ devizų. Būtent taip nusiteikę aukštos kvalifikacijos specialistai yra pasiruošę priimti bet kokį iššūkį. Skaityti daugiau >


Pasidalykite straipsniu
offgrid biblioteka
offgrid biblioteka
Komentarai

Rekomenduojami video