Neogotikinės bažnyčios rekonstrukcija

Neogotikinės bažnyčios rekonstrukcija

Neogotikinės bažnyčios rekonstrukcija, šiuolaikinė architektūra, minimalistinis interjeras
  • Pavadinimas: Raudonosios bažnyčios rekonstrukcija
  • Vieta: Olomoucas, Čekija
  • Architektai: „Atelier-r“
  • Interjero dizaineriai: „Denisa Strmiskova Studio“
  • Plotas: 870 m2
  • Metai: 2023
  • Nuotraukos: „BoysPlayNice“

Apleistos ir nykti paliktos bažnyčios – ne naujiena, kaip ir banalus jų atnaujinimas neatsižvelgiant į realų sakralinės funkcijos poreikį. Užuot paliekant religinius paveldo pastatus tiek funkciškai, tiek fiziškai nepaliestus, verta apsvarstyti kokybišką rekonstrukciją ir pritaikymą naujiems poreikiams. Tokį atnaujinimą Olmouco mieste įvykdė „Atelier-r“ architektų studija, garsėjanti įvairių pastatų rekonstrukcijos projektais, pritaikant juos šiuolaikinės visuomenės reikmėms.

Istorinio paveldo vertybės

XX a. vid. neogotikinei bažnyčiai užvėrus duris ir tapus universiteto knygų saugykla, ji liko nepaliesta virš pusšimčio metų iki kol nuspręsta paversti bažnyčią atvira ir prieinama visuomenei. Projekte atsispindi paveldo vertybės ir saugojimas, o taip pat ir siekis kurti šiuolaikišką, socialiai visapusišką architektūrą. Architektų teigimu, pagrindinis tikslas – sukurti darnų pokalbį tarp istorinio pastato rekonstrukcijos ir naujos architektūros poreikio. Naujajame priestate įsikūrė praplėsta biblioteka, o atnaujintos erdvės skirtos viešajai funkcijai, koncertams, renginiams, konferencijoms, parodoms ir kt.

1901 m. statyta bažnyčia pasižymėjo vertingomis detalėmis, tačiau buvo itin prastos būklės. Rekonstrukcijos metu reikėjo sutvirtinti pamatus, sutvarkyti seną mūrinę konstrukciją, tinką bei fasadus, taip pat buvo pakeisti visi grindinio sluoksniai. Didelio dėmesio pareikalavo drėgmės ir laiko suniokoto stogo rekonstrukcija. Architektai atliko visus būtiniausius atnaujinimus, stengdamiesi išlaikyti originalų įvaizdį ir pastato elementus. Autentiški dekoratyviniai elementai, deja, neatlaikė laiko išbandymo, vietoj jų buvo integruotas žymaus čekų skulptoriaus Jano Dostalio kurtas šiuolaikiškas dekoras.

Vengiant didelių konstruktyvo pokyčių bažnyčios pastate, architektai nusprendė papildyti nauja mase, kuri atlieptų funkcionalios erdvės poreikius ir atspindėtų šiuolaikinę architektūrą. Modernus priestatas, suprojektuotas tarp esamo bibliotekos direkcijos pastato ir bažnyčios, virto tarpininku tarp kelių architektūros kalbų, atspindintis šiuolaikinę neogotikos interpretaciją. Modernus išplanavimas, ekscentriškas tūris ir matinė juodų aliuminio plokščių apdaila kontrastingai, tačiau darniai įsilieja į bendrą vaizdą.

Šiuolaikinis minimalus interjeras

Minimalistinį interjerą architektai kūrė kartu su dizainere Denisa Strmiskova. Apdailai parinktas modernus, bet kartu jaukus pilkos ir pastelinės rausvos spalvų betono derinys, kuris buvo suderintas su juodais elementais. Naujo priestato pagrindiniu akcentu tapo nuo grindų iki lubų besitęsianti knygų lentyna, o pagrindinę erdvę užima registratūra kartu su kavine. Pagal užsakymą pagaminti baldai tapo interjero apdailos pratęsimu. Bendrą erdvę pagyvina žaismingi dekoro ir apšvietimo elementai, spalvingo stiklo šviestuvai, kuriuose atsispindi aplinkiniai pastatai bei pati bažnyčia.

Vyrauja subtilus pokalbis tarp naujo pastato interjero ir bažnyčios vidaus atnaujinimų. Nors bažnyčioje išlaikomas autentiškas neogotikinis dekoras, įvedami šiuolaikiški elementai, modernus apšvietimas, pagal užsakymą gaminti baldai ir altoriaus vietoje įkurta knygų lentynos skulptūra. Spalvinė gama išlaikoma šviesi ir lengva, o grindų apdailai parinktas tokios pat kaip ir priestato grindų spalvos marmuro gabalėlių ir cemento kompozitas.

Temos: Architektūra, Bažnyčia, Interjeras, minimalizmas interjere, Paveldas, Rekonstrukcija, tarptautinė architektūra

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai