Top Baneris

Nenaudojamų pastatų konversija padės spręsti būsto trūkumo klausimą Ukrainoje

2023 birželio 18 d.
PUPA Big City Lab polyclinic now
Slavutyčiaus nenaudojama poliklinika. Slavutyčiaus miesto savivaldybės administracijos nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Lietuvių architektų-urbanistų studija „PUPA“ kartu su ukrainiečių biuru „Big City Lab“ bei Slavutyčiaus miesto savivaldybe pasiūlė alternatyvą, kaip spręsti trūkstamo būsto klausimą Ukrainoje. Planuojama atgaivinti seną poliklinikos pastatą ir jame įkurti gyvenamuosius būstus bei bandomąją verslo rezidenciją. Vėliau šį modelį siekiama pritaikyti kitose bendruomenėse, rašoma pranešime spaudai.

Ukrainoje dėl šaudymų ir okupacijos sugriauta itin daug pastatų ir gyvenamųjų namų, kas paskatino masinę gyventojų migraciją. Registruota 4,9 mln. gyventojų, kurie persikėlė į kitus šalies miestus, o 38 % įmonių patyrė tiesioginių nuostolių. 21 % įmonių turi turto likusio okupuotose teritorijose. Šalies viduje perkeltųjų asmenų būsto paklausa didėja ir būsto trūkumo klausimas yra aktualus ne tik didmiesčiuose, bet ir mažesniuose miestuose, regionuose.

Poliklinikos transformacijos idėjos autoriai siūlo atsisakyti modulinių gyvenviečių miestų pakraščiuose ar paskubomis pastatytų gyvenamųjų kompleksų imigrantams. PUPA vadovas Tadas Jonauskis teigia: „Naujakurių iškėlimas į jiems skirtus rajonus bei gyventojų skirstymas į „vietinius“ ir atvykėlius“ kuria socialinę atskirtį, kelia konfliktus ir naujakurių neintegruoja į bendruomenę. Vietoj to siūlome naujakurius apgyvendinti urbanizuotose miesto dalyse, transformuoti ir suteikti naują gyvenimą nenaudojamiems, apleistiems pastatams, kurie dažnai yra arti kitos miesto infrastruktūros – švietimo įstaigų, paslaugų, komercijos, viešojo transporto.“

„PUPA“, „Big City Lab“ vizualizacijos

Senasis poliklinikos pastatas praplėstas pritvirtinant konstrukciją su balkonais, atvertas pirmas aukštas, įveiklintos stogo erdvės, įrengtos saulės baterijos, projektuojami skirtingų dydžių butai. Poliklinikos transformacijos projektas vienu metu sprendžia kelias problemas: siūlomas naujas būstas, kuriamos darbo erdvės ir atnaujinamas nenaudojamas pastatas bei tvarkoma aplinka ir viešosios erdvės. Taip pat savivaldybė planuoja pastate įrengti psichologinės pagalbos centrą bei teikti paslaugas, padedančias perkelti ar susikurti savo darbo vietą.

„Kiekvienas mažas ir didelis Ukrainos miestas turi apleistų pastatų, kuriuos būtų galima paversti panašiomis verslo rezidencijomis. Poliklinikos pastatas nenaudojamas pagal paskirtį ir stovi tuščias jau devynerius metus. Jo bendras plotas yra 10 000 kv. m. Jį rekonstravus gausime 140 butų bei 3000 kv. m komercinei, biurų veiklai, dirbtuvėms, paslaugoms“, – aiškina miesto meras Jurijus Fomičevas.

Slavutyčius yra miestas šiaurės Ukrainoje, pastatytas įvykus Černobylio katastrofai. 24 tūkst. gyventojų miestas išsiskiria gamtine aplinka, kokybiška švietimo sistema, socialine infrastruktūra. Deokupavus Kijevo ir Černigovo sritis, Slavutičius tapo vienu iš miestų, suteikiančiu prieglobstį perkeltiesiems asmenims. Slavytučius bus pirmasis miestas, kuriame išbandomas pastato transformacijos į būstus ir verslo rezidenciją projektas.

„PUPA“, „Big City Lab“ vizualizacijos


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video