Vilnius tęsia viešųjų erdvių atgaivinimą – planuojama atnaujinti aikštę šalia Naujosios Vilnios kultūros centro. Ilgą laiką tarnavusi kaip tranzitinė erdvė ir tik intensyviau naudojama renginių metu, dabar aikštės laukia apčiuopiami pokyčiai – gautas statybos leidimas.
Sostinės viešojo intereso objektų plėtros ir valdymo bendrovės Vilniaus vystymo kompanijos parengtame projekte numatyta atnaujinti apie 1 ha teritoriją taip, kad ji sustiprintų ryšį su Kultūros centro pastatu ir taptų pagrindine Naujosios Vilnios traukos bei bendruomenės susibūrimų vieta.

Kas planuojama atnaujintoje aikštėje?
„Siekiame, kad kokybiškos, gyvos ir žmonėms patrauklios viešosios erdvės kurtųsi ne tik miesto centre, bet ir toliau nuo jo nutolusiuose rajonuose. Šiandien miestiečių poreikiai yra visai kitokie, todėl siekiame ją paversti jaukia, žalia ir bendruomenei pritaikyta vieta, kurioje norėtųsi sustoti, leisti laiką bei susitikti“, – sako Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas.
Patogus judėjimas, takai ir medžių išsaugojimas
Svarbiausias sprendimas – išnyks laiptai, apsunkinantys naudojimąsi teritorija. Jų vietoje suplanuoti visiems lengvai prieinami pėsčiųjų takai, kurių išilginis nuolydis neviršys 5 proc.
„Projekte ypatingą dėmesį skiriame patogiam ir universaliam judėjimui. Siekiame užtikrinti patogų judėjimą be kliūčių visiems lankytojams. Aikštės išskirtinumu taps tvarūs lietaus vandens valdymo sprendiniai, kurie ne tik atliks praktinę funkciją, bet ir praturtins viešąją erdvę, suteikdami jai daugiau gyvybės bei estetinės vertės”, – teigia projektą su komanda kūręs architektas, kraštovaizdžio architektas Linas Ūsas.
Esamiems medžiams – neįprastai didelis dėmesys: žemės darbai jų šaknų zonose bus atliekami rankiniu būdu arba oro kastuvais. Šalinami tik invaziniai sėklas brandinantys uosialapiai klevai ir keli prastos būklės medžiai.
Erdvė renginiams ir kasdienei rekreacijai
Projektu planuojama aikštėje suderinti renginių ir kasdienės rekreacijos funkcijas. Centrinėje dalyje projektuojama aikštė su klinkerio plytomis apdailintais amfiteatro tipo suolais, išdėstytais trimis lygiais. Amfiteatras ypatingomis progomis tarnautų kaip didelė lauko auditorija, o kitu metu kviestų prisėsti medžių pavėsyje bei pasimėgauti į amfiteatro struktūrą įkomponuotu vandens elementu. Švenčių poreikiams siūloma įrengti kelis lauko elektros įvadus bei sustiprinti dangą maisto furgonėliams sustoti.
Aikštės erdvėje paliekama erdvė ateityje atsirasiančiai skulptūrai, kuri būtų įrengiama per „Kurių Vilnių“ programą, o dangoms siūloma naudoti gelsvų atspalvių trinkeles, kuriant sąsają su Naujosios Vilnios Šv. Kazimiero bažnyčios medžiagiškumu.

Lietaus sodas ir tvarus vandens valdymas
Žemiausioje aikštės dalyje diegiamas lietaus sodas, skirtas paviršinio lietaus vandens surinkimui, natūraliam apvalymui ir infiltravimui į gruntą. Erdvę vizualiai praturtins integruotas fontanas, kurio vanduo tekės žemyn per amfiteatro suolų paviršius į aikštės lygį.
Taip pat projektuojama atvira stoginė, skirta apsaugoti lankytojus nuo kaitrios saulės ar lietaus, bei šiuolaikiška mažoji architektūra.
Trys susitikimai su gyventojais – erdvė kuriama kartu su bendruomene
Naujosios Vilnios aikštės projektavimas prasidėjo nuo aktyvaus dialogo su vietos bendruomene – į procesą įsitraukė gyventojai, seniūnijos, bibliotekos ir kultūros centro atstovai.
Vilniaus vystymo kompanija specialistai su bendruomene susitiko tris kartus:
- 2024 m. spalio 8 d. kartu vaikščiojo po aikštę ir analizavo vietos poreikius,
- Spalio 22 d. diskutavo, kuriems pasiūlymams reikėtų teikti prioritetą,
- 2025 m. pavasarį pristatė būsimos aikštės sutvarkymo koncepciją.
Susitikimų metu vietos bendruomenė galėjo teikti korekcijas, pasiūlymus, kaip šią erdvę iš tranzitinės padaryti jaukesne ir patogesne. Iš tų pokalbių ir kilo pagrindiniai sprendimai: atsisakyti laiptų, atskirti aikštę nuo gatvių triukšmo želdynais, sukurti vietą ne tik renginiams, bet ir paprastam kasdieniniam buvimui.
„Rengdami viešųjų erdvių projektus didžiausią dėmesį skiriame dialogui su bendruomene. Vietos gyventojai, kasdien besinaudojantys šiomis erdvėmis, geriausiai žino, kokių pokyčių reikia ir ką svarbu išsaugoti”, – sako Vilniaus vystymo kompanijos vadovė Laura Joffė.

Naujosios Vilnios aikštės atnaujinimo projekto autoriai
Projekto bendraautoriai – Vilniaus vystymo kompanijos kraštovaizdžio architektas Linas Ūsas, konstruktoriai Nikolaj Moškov ir Kęstutis Sakalauskas, projekto vadovės Justė Sakalauskaitė ir Viktorija Bogdanovienė.
Komandai talkino inžinieriai iš UAB „Startstudio“ Vytautas Kairys, UAB „ELENET Engineering“ Mantas Minderis, Gintautas Barysas.
Parengta pagal pranešimą žiniasklaidai











