Naujas modernus biuras Marijampolėje – indėlis į regioninės architektūros lygį

Naujas modernus biuras Marijampolėje – indėlis į regioninės architektūros lygį

Autorius: Deimantė Daugintytė
JUJ 0700 HDR scaled
Jurgitos Kunigiškytės, JUJU Fotografija nuotr.

Naujas modernios architektūros pastatas regione – laukiama, bet nedažna naujiena. Marijampolėje pernai atidarytas studijos „L&G projektai“ (architektai Gintautas Vieversys, Gina Vieversytė) suprojektuotas į darbuotojų saugą besiorientuojančios įmonės SDG biuras. Integruoti pastatą į jau susiformavusį kvartalą, kaip pripažįsta architektas Gintautas Vieversys, nebuvo lengva. O ir sprendimas statyti būtent administracinį pastatą nebuvo pirminis. Visgi studijos ir užsakovo bendrų ieškojimų dėka pavyko ne tik neužgožti, bet ir kokybiškai įlieti naują objektą į jau esamą užstatymą. „Architektai nesusikoncentruoja vien tik į architektūrą, bet ir aplinką, kad darbas įsilietų darniai įsilietų į kvartalą. Šiuo atveju naujas objektas – SDG biuras – ir esamas užstatymas vienas kitam padeda. Tai kokybės apsikeitimas“, – vertina architektas.

SA POSTS 1

Kvartalą papildęs lūžtančių stogų pastatas

G. Vieversys atskleidžia jautrią urbanistinę situaciją: „Po Antrojo pasaulinio karo susiformavęs mažaaukštės gyvenamosios statybos kvartale dominuoja 1 aukšto gyvenamieji namai su mansarda, todėl buvo labai svarbu integruoti administracinį pastatą į užstatymo kontekstą.“ 

Kelias nuo pirminių planų iki galutinio sprendimo buvo labai ilgas. „Iš pradžių užsakovas norėjo administracinio pastato su gyvenamaisiais butais, buvo išimtas leidimas 4 aukštų pastatui ir netgi bendrajame plane atliktos korektūros, kad pakeistų iš gyvenamosios paskirties vienaukštę į daugiaaukštį su administracinėmis patalpomis. Bet ilgo darbo ir ilgų pašnekesių dėka pavyko išspręsti kvartalo naudai. Ši situacija buvo netinkama 4 aukštų pastatui, nes būtume pažeidę urbanistinę struktūrą“, – paaiškina Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureatas.  

20241108 DJI 0011 copy scaled
20241108 DJI 0010 copy
image00008 scaled

Vieno aukšto pastatas darniai įsiliejo į kontekstą. Jis suskaidytas į 3 tūrius su lūžtančiais stogais.

„Tie trys tūriai semantiškai įprasmina buvusių trijų sodybinių pastatų posesijos linijas ir įprasmina buvusias jų vietas. Netgi tų tūrių išsidėstymas atitinka buvusių pastatų vietas. Tas mastelis ir pastato monochroniškumas suteikia ženkliškumo ir vis dėl to tipologiškai pataikome į administracinio pastato funkciją“, – atskleidžia architektas ir prideda, kad šis pastatas – naujos kokybės pradžia.

JUJ 0700 HDR 1 scaled

Jurgitos Kunigiškytės, JUJU Fotografija nuotr.

Visa pastato apdaila monochrominė: aliuminio kompozito ir akmens masės plytelių apdaila, stogas – šviesus. „Architektui svarbu, kad išorė vienaip ar kitaip atspindėtų vidų. Šioje vietoje mums pavyko. Esant viduje atrodo, kad tai vienas pastatas – tiek viduje, tiek išorėje. Lūžtantys stogai, lūžtančios erdvės atsikartoja viduje, interjeras yra šviesus, palikta daug natūralių paviršių: betoninės sienos, betoninės lubos. Norėjosi padaryti vidų kuo skaidresnį, kad būdami lauke jaustum stebėdami iš išorės pastato gylį“, – apie sprendimus pasakoja architektas G. Vieversys. 

JUJ 0490 HDR scaled
JUJ 0579 HDR 1 scaled
JUJ 0582 HDR 1 scaled

Jurgitos Kunigiškytės, JUJU Fotografija nuotr.

Naujas modernus SDG biuras, iškilęs Marijampolėje, yra reikšmingas indėlis puoselėjant regionų šiuolaikinės architektūros įvaizdį ir estetiką. Architektas pabrėžia, kaip svarbu kelti regioninės architektūros lygį ir nesutelkti kokybiškos architektūros tik dideliuose miestuose.

Rezultatu džiaugėsi ir paties SDG Marijampolės skyrius. „SDG pagrindinė veikla – mokymai ir konsultacijos darbuotojų saugos ir sveikatos srityje. Todėl mums svarbu, kokiomis sąlygomis dirba mūsų darbuotojai, svarbu būti pavyzdžiu kitoms įmonėms. – teigia SDG Marijampolės skyriaus direktorė Birutė Brusokienė. – Statant SDG biurą Marijampolėje aptarinėjome kiekvieną kabinetą kiekvieną sprendimą, kad darbuotojai jame jaustųsi šeimininkai. Šiuolaikinis, modernus, atviras aplinkai, skaidrus pastatas – puiki vieta darbuotojams dirbti ir aptarnauti klientus.“

Statybų, trukusių metus, rezultatas – modernus Marijampolę puošiantis pastatas

Generaliniu rangovu paskirta įmonė UAB „Kalstata“ SDG biuro statybos darbus atliko per 1 metus. „Užsakovas tai vertina kaip kompaktišką laiką, ypač atsižvelgiant į tai, kad dar statybų metu su architektu buvo atliekami keitimai, netgi perdarymai, vyko diskusijos. Projektas buvo labai gyvas“, – prisimena „Kalstata“ vadovas Paulius Zabielskas. 

Jurgitos Kunigiškytės, JUJU Fotografija nuotr.

Užsakovams pasirinkus generalinį rangovą dėl architektūrinio tūrio buvo nuspręsta, bet statybų eigoje atliktos korekcijos objekto viduje, pavyzdžiui, iš pradžių buvo projektuota, kad pastato dalis bus monolitas, kita – mūras. „Kadangi statybos prasidėjo žiemą, o tai nėra palankios sąlygos mūryti, pasiūlėme daryti monolitines sienų konstrukcijas. Architektas G. Vieversys, pamatęs monolitinius sprendimus, susižavėjo, ir nusprendė pakeisti pradinę idėją tinkuoti vidaus sienas. Mums, statybininkams, tai buvo iššūkis, kadangi ruošėmės kitam scenarijui. Tačiau kartu su architektu, rangovu sutarėme, kaip estetiškai paruošti sienas“, – apie kūrybiškų sprendimų paieškas statybų metu sakė „Kalstata“ direktorius.

JUJ 0457 HDR scaled

Jurgitos Kunigiškytės, JUJU Fotografija nuotr.

Jis prisipažino, kad SDG biuro projektas užima išskirtinę vietą įmonės veikloje. „Dar prieš darbų pradžią, įkasant kapsulę, užsakovas Eduardas Jasas pajuokavo: „Pauliau, esi vietinis, organizacija vietinė, jei kažkas nepavyks, tau bus gėda į miestą išeiti“. Nuo pradžios iki galo asmeniškai dalyvavau visuose procesuose, žinojau visą eigą. Į šį projektą įdėta meilės, širdies, energijos ir džiaugiuosi, kad toks naujas modernus pastatas atsirado palyginus nedideliame Marijampolės mieste. Manau, kad jis papuoštų net ir didmiesčius“, – teigia P. Zabielskas. 

JUJ 0525 HDR scaled

Jurgitos Kunigiškytės, JUJU Fotografija nuotr.

„Kalstatos“ kolektyvą sudaro pusšimtis darbuotojų, didžioji dalis specialistų dirbo statant SDG biurą. Generalinis rangovas taip pat telkėsi subrangovus ukrainiečių specialistus, kad darbai būtų įgyvendinti kokybiškai ir per optimalų laiką.

„Kiekvienas objektas, kurį apsiimame, yra tikrai svarbus. Remiamės principu, kad nepaisant to, kad nesame didelė organizacija, sudarę sutartį, visada stengiamės viską daryti savo jėgomis: administruoti visą projektą, asmeniškai dalyvauti visuose procesuose ir atlikti darbą“, – apie darbo etiką pasakoja Marijampolėje įsikūrusios statybų įmonės vadovas.

kalstata

Moderniame biure – tvarūs ir ilgaamžiški baldai

Projekte didžiulis dėmesys buvo skirtas ne tik pažangioms technologijoms ir darbo efektyvumui, bet ir SDG darbuotojų gerovei, siekiant darbuotojams sukurti ergonomines darbo vietas. Tuo pasirūpino įmonė IDALTU, įkurta profesionalų, kurie baldų projektų valdymo srityje specializuojasi nuo 2005 m. 

Jurgitos Kunigiškytės, JUJU Fotografija nuotr.

„Mes galime išpildyti drąsiausius, daugiafunkcius interjero sprendimus, pasitelkdami savo patirtį. IDALTU geba įsiklausyti į kiekvieno užsakovo ar architekto poreikius ir pateikti jam tinkamiausią sprendimą. Gebame įgyvendinti aukšto techninio lygio projektus, profesionaliai išplanuoti erdves, pateikti detalizuotus kiekvieno baldo ir kitų interjero detalių brėžinius,  jų technines specifikacijas suderinti su apšvietimo, elektros ir kitais planais, kurie atitiktų visus keliamus kokybės, ergonomikos bei funkcinio dizaino reikalavimus. Projektai yra mūsų aistros dizainui ir nuolatinio noro ieškoti novatoriškų sprendimų rezultatas. Bendradarbiaudami su architektų įmonėmis ar interjero dizaineriais IDALTU siekia pagaminti tvarius, ergonomiškus, ilgalaike verte pasižyminčius baldus, kurie atspindėtų naujausias dizaino tendencijas. IDALTU yra jūsų interjero dizaino partneris, pasiruošęs sukurti erdvę, kuri pranoksta jūsų lūkesčius“, – įmonės filosofiją pristato IDALTU direktorius Remigijus Žalkauskas. 

JUJ 0698 scaled
JUJ 0592 scaled

SDG biure buvo pasitelkiami elektra reguliuojami darbo stalai su akustinėmis pertvaromis, ypač patvarios ergonominės darbo kėdės su „synchro“ mechanizmais ir antistatinėmis medžiagos, kurios nekaupia dulkių.

Kėdės turi „Blue Angel“ sertifikatus, kuris geriausiai atpažįstamas kaip ekologinis ženklas visame pasaulyje. „IDALTU didžiuojasi galėdami dirbti su tokiais užsienio partneriais, kurie ne tik mums patiki ypač kokybiškus gaminius, bet noriai dalijasi su mumis ir savo techninėmis žiniomis. Mūsų baldų įmonės komanda nuolat stažuojasi jų gamyklose, gilina technines žinias“, – pasakoja R. Žalkauskas.

Jurgitos Kunigiškytės, JUJU Fotografija nuotr.

Projekte panaudoti baldiniai sprendimai leidžia ypač tvariai naudoti turimas patalpas, keisti jų paskirtį ir funkciją. Tai įgyvendinta visose erdvėse – nuo konferencijų salės iki posėdžių patalpos ir virtuvės zonos. Konferencijų erdvėje panaudoti italų gamintojo inovatyvūs stalai, kurie ne tik yra mobilūs, bet ir sulankstomi, tad prireikus patalpos gali būti atlaisvinamos stalus lengvai sulenkiant ir nustumiant į kitas patalpas. Parduotuvės patalpose panaudotos išrenkamos baldinės sistemos leidžiančios keisti ne tik baldų paskirtį, bet ir jų vietą. Užsakovui nusprendus šias erdves perplanuoti į kitos paskirties, visus baldus galima nesunkiai išrinkti.

Jurgitos Kunigiškytės, JUJU Fotografija nuotr.

Renkant medžiagas SDG projektui daugiausia dėmesio buvo skirta kokybei, ilgaamžiškumui bei darbuotojų sveikatai. „Baldų gamybai panaudotos itin mažas formaldehido emisijas turinčios baldinės plokštės. Visos plastikinės dalys, kurios buvo naudotos baldų gamyboje, atitinka ypač griežtai reguliuojamas normas dėl kenksmingų medžiagų nebuvimo. Akustinių užuolaidų gamybai buvo naudojami audiniai, kurie savo sudėtyje turi net 70 proc. perdirbtų medžiagų, kas padeda užtikrinti ne tik audinio patvarumą, bet ir suteikia akustines savybes“, – sakė R. Žalkauskas. 

IMG 9164 scaled

IDALTU nuotr.

Projektuojant baldus didelis dėmesys buvo skirtas medžiagų išeigų skaičiavimui, kad liktų kuo mažiau atraižų. Taip pat buvo atnaujinti ir senieji užsakovo baldai. Tad visi įgyvendinti baldiniai sprendimai yra ne tik ekologiški, bet ir tvarūs.

idaltu

JUNG gaminiai atitiko estetinį įsivaizdavimą

Naujame biure didelis dėmesys skirtas interjero detalėms. Viena jų – elektros instaliacijos medžiagos. Architektai šviesiame biure pasirinko gamintojo JUNG LS 990 jungiklius bei kištukinius lizdus.

Jurgitos Kunigiškytės, JUJU Fotografija nuotr.

„JUNG yra vienas patikimiausių jungiklių ir kištukinių lizdų gamintojas, todėl nebuvo net klausimų, ką rinktis naujame SDG biure. JUNG gaminius rinkomės ir kituose projektuose, todėl žinome klientų pasitenkinimą šiais sprendimais bei ilgą jų tarnavimo laiką. 

Jurgitos Kunigiškytės, JUJU Fotografija nuotr.

SDG biure pasirinkti JUNG LS 990 jungikliai ir kištukiniai lizdai atitiko mūsų estetinį įsivaizdavimą, spalvinius užmanymus. Norėjome monumentalių ir monochrominių jungtukų“, – apie sprendimus pasakoja architektas G. Vieversys.

JUJ 0674 scaled
JUJ 0685 1

Jurgitos Kunigiškytės, JUJU Fotografija nuotr.

JUNG LS 990 serijos jungikliai ir kištukiniai lizdai išsiskiria minimalistiniu dizainu, aiškiomis linijomis ir kokybiškomis medžiagomis. Jie pagaminti iš aukštos kokybės plastiko arba metalo, suteikiančio solidumo ir ilgaamžiškumo pojūtį. Dėl plataus spalvų pasirinkimo šie jungikliai lengvai derinami prie bet kokio interjero, o aukštas funkcionalumas ir patikimumas užtikrina patogų naudojimą tiek verslo, tiek gyvenamosiose erdvėse. Tai ne tik estetiškas, bet ir praktiškas sprendimas, vertinantiems kokybę bei modernų dizainą.

JUNG LOGO

Jurgitos Kunigiškytės, JUJU Fotografija nuotr.

Temos: baldų gamyba, Birutė Brusokienė, biuras Marijampolėje, biuro baldai, Gina Vieversytė, gintautas vieversys, IDALTU, JUNG, JUNG LS 990, Kalstata, L&G projektai, Paulius Zabielskas, regioninė architektūra, Remigijus Žalkauskas, SDG biuras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai