Rūta Anusevičienė
Į interjero dizainą nuolatos skverbiasi naujosios technologijos. Viena iš šių metų karčiausių tendencijų – atgijusios sienos, gavusios „ArtMorph“ vardą. Jų kūrėjai – apšvietimo sprendimus kuriantis CECOCECO prekės ženklas. Išmaniųjų sienelių debiutas įvyko „InfoComm 2023“ parodoje, šurmuliavusioje Orlande, JAV. O rinkoje jau spėjo įsitvirtinti „Philips“ šviečianti tekstilė, švytinčios drobės, kilimai ir net lubos.
Naujovė interjero dizaino ir apšvietimo kuluaruose
Šviečiančios sienelės – dizaino elementai, kuriuos kuriant sujungiami apšvietimas ir vaizdo ekranų technologijos. Tokias sieneles nesudėtinga pritaikyti skirtingose aplinkose, o jomis praturtintas interjeras – nebe statiškas, geba transformuotis, perkelia mus į vaizdinį pasakojimą, peržengia tradicinio dizaino ribas ir suvaržymus.
Pasitelkus technologijas ir kūrybinę aistrą vizualinė raiška pakylėjama į naują lygmenį. Tokie sprendimai leidžia dizaineriams sujungti šviesą, erdvę ir dizainą į šiuolaikišką dekoratyvų interjerą.
Šviečiančiose sieninėse plokštėse apšvietimas ir ekranų technologija jungiami su naujoviškomis tekstūromis, novatoriškais produktais ir sprendimais. Tai nauja įprastų LED ekranų alternatyva, leidžianti sklandžiai integruoti didelės raiškos vaizdą.
Kaip gaminamos dekoratyvinės sienelės?
„ArtMorph“ pagrindas – dekoratyvinis skydinis šviesos šaltinis, sukurtas panaudojant pažangią LED technologiją (kiekviena LED plokštelė – 80 x 80 pikselių dydžio). LED skyrelis veikia ir kaip dienos šviesos šaltinis, ir kaip ekranas, leidžiantis išeiti už tradicinio sienų dekoro ribų. Iki 3000 nitų ryškumo lygis užtikrina, kad vaizdas, nepriklausomai nuo paros meto, visą laiką bus toks patys aiškus ir ryškus.
„Philips“ įvairiaspalvius šviesos diodus integravo į audinio plokštes. Šis gamintojas žada, kad audinys atliks ir praktinę funkciją – padės slopinti triukšmą ir sumažins sklindantį aidą. Tad šiuo aspektu audinių sienelės netgi pranoksta tradicines kietąsias sienų dangas. Pati koncepcija suteikia begalę būdų žaisti su spalvomis, judesiais, tekstūra ir šviesa.
Tinkamai prie aplinkos priderintos sienelės įsilieja į interjerą ir ant sienų kuria pasakojimus. Daugeliui jau pažįstamas reljefas paverčiamas ryškių atspalvių ir elegantiškų tekstūrų gobelenu.
Dėl patogios valdymo sistemos ir plačių galimybių dizaineriai gali kurti dinamišką turinį ir vaizdinį pasakojimą, visiškai realizuodami savo ir klientų kūrybinius sumanymus.
Kur galima panaudoti šviečiančias sieneles?
Pirmasis įspūdis – jog spalvomis žaižaruojanti sienelė geriausiai tiktų komercinės paskirties objektuose. Tačiau šis naujovių ir estetikos derinys pritaikomas įvairiose aplinkose.
Sienelės puikiai tinka puošti gyvenamosioms erdvėms, kurioms norima suteikti šiuolaikiškos elegancijos, siekiant sukurti svaiginančią atmosferą restorane ar sudominti auditoriją užburiančiais vaizdais prekybinėje salelėje, pritraukti klientų dėmesį moderniame įmonės biure ar koncertų salėje, kur vaizdai papildo garsus. Tiesa, sienelės nėra tinkamos tiesioginei reklamai ar pranešimams perduoti. Jų misija – ne tokia primityvi.
„Philips“ sieneles bene geriausiai reprezentuoja ISS universitetas, įsikūręs Soborge, Danijoje. Taigi, šviesos sienelės tinka visur – kuo originalesnėje erdvėje jos panaudojamos, tuo didesnį įspūdį palieka. Jas galima traktuoti kaip kupiną šviesų, faktūrų ir spalvų nepretenzingą meno kūrinį.
Akivaizdu – naujosios technologijos po truputį keičia mūsų požiūrį į sienų dangas. „Apšvietimas ir ekranai peržengia funkcionalumo ribas ir tampa meninės išraiškos priemone. Tai daugiau nei tik technologijų šuolis – tai mūsų aistringas įsipareigojimas šviesos judesį paversti emocijų vandenynu“, – sako CECOCECO kūrėjų komanda.
Sienų dangų dekorą koncepcija gerokai išsiplėtė. Kiekviena siena turi potencialo tapti lankytojus žavinčiu ir erdves transformuojančiu meno kūriniu, o interjero dizainas žengė į naują dinamiškumo ir kūrybiškumo lygį. Panaudojant šviečiančias sieneles interjero erdvės tampa kur kas patrauklesnės, interaktyvesnės ir išlaisvina kūrybiškumą.