Top Baneris

Naujas fondas – investicijoms į Baltijos šalių infrastruktūrą

2017 liepos 4 d.
S. Žiūros nuotr.
S. Žiūros nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Didžiausia Baltijos šalyse privataus ir rizikos kapitalo fondų valdytoja „BaltCap“ įsteigė 100 milijonų eurų dydžio fondą „BaltCap Infrastructure Fund“ (BIF). Šis fondas investuos į transporto ir energetikos infrastruktūros plėtrą Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje.

Naujasis „BaltCap“ fondas investuos į kapitalą, skirtą plėtoti transporto, atsinaujinančios energetikos, energijos vartojimo efektyvumo bei kitus infrastruktūros projektus Baltijos šalyse.

„Baltijos šalių ekonominis konkurencingumas tiesiogiai priklauso nuo turimos infrastruktūros kokybės. Šiuo metu didžioji dalis transporto, energetikos ir socialinės infrastruktūros sukūrimo ir atnaujinimo Baltijos šalyse yra finansuojama iš Europos Sąjungos lėšų bei valstybių biudžeto, tačiau to nepakanka patenkinti dabartinių augančios ekonomikos poreikių. Remiantis Baltijos valstybių investicijų programomis matome, jog finansavimo trūkumas per ateinančius 5 metus sieks 6 mlrd. eurų. Tikėtina, jog vėliau finansavimo trūkumas dar labiau didės dėl sumažėjusių lėšų iš Europos Sąjungos. Panaudodami privačias institucinių investuotojų lėšas esame pasirengę Lietuvai, Latvijai ir Estijai padėti sumažinti trūkstamo finansavimo poreikį bei įgyvendinti infrastruktūros investicijų programą. Tai yra ypatingai svarbus finansinės inžinerijos pasiekimas regionui, kadangi pirmą kartą panaudosime vietinių pensijų fondų lėšas sukurti infrastruktūrą ateities kartoms“, – sakė „BaltCap Infrastructure Fund“ partneris Šarūnas Stepukonis.

Į 20 metų trukmės „BaltCap“ infrastruktūros fondą investavo visi didžiausi Baltijos šalių pensijų fondai, gyvybės draudimo bendrovė bei kiti instituciniai investuotojai. Bendros Lietuvos, Latvijos ir Estijos pensijų fondų investicijos į BIF sudaro 60 proc. visų investicijų į šį fondą.

Tai yra didžiausia vietinių pensijų fondų investicija į vieną fondą per visą Baltijos šalių pensijų fondų istoriją. Ketvirtadalį fondo dydžio – 20 mln. eurų – sudaro Europos investicijų banko investicija, kurią garantuoja Europos strateginių investicijų fondas (EFSI) – pagrindinis Investicijų Europai plano (žinomo, kaip Junkerio planas) elementas.

„Privataus kapitalo mobilizavimas strateginėms investicijoms yra svarbiausias EFSI tikslas, todėl itin vertiname bendradarbiavimą su „BaltCap“ infrastruktūros fondu, kuris yra pirmasis infrastruktūros fondas Baltijos šalyse, investicijoms į infrastruktūros projektus pritraukiantis privačių investuotojų lėšas. Šis fondas padės patenkinti augantį investicijų į transporto, energetinio efektyvumo didinimo bei atsinaujinančios energetikos sektorius Baltijos šalių regione. Svarbiausias šio fondo aspektas yra tai, jog jis orientuojasi į pastoviai augančią kapitalo, reikalingo įgyvendinant infrastruktūros projektus, paklausą ir skatina Baltijos šalių ekonomikos augimą. Šis fondas padės sukurti naujas darbo vienas ir prisidės prie verslo aplinkos gerinimo. Be to, jo orientacija į energetinio efektyvumo didinimo bei atsinaujinančios energetikos projektus reikšmingai prisidės užtikrinant klimato kaitos tvarumą“, – sakė Europos investicijų banko vice prezidentas Ambroise Fayolle.

Už darbo vietų kūrimą, ekonomikos augimą, investicijas ir konkurencingumą atsakingas Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas Jyrki Katainenas sako: „Investavimas į infrastruktūrą Europoje gerėja, bet dar daug ką turime nuveikti. Paramos „BaltCap“ infrastruktūros fondui susitarimas – geras pavyzdys, kaip ESIF išteklius galime panaudoti tokioms investicijoms mobilizuoti. Mane ypač džiugina, kad pagal šį susitarimą bus remiama energetikos infrastruktūra, atsinaujinančios energetikos plėtojimas ir energijos vartojimo efektyvumo didinimas. Remdami šiuos sektorius klojame pamatus ekonomikos augimui ateityje.“

„Mums didelė garbė būti šio svarbaus infrastruktūros fondo, kuris prisidės prie ekonominės ir aplinkosauginės plėtros visose trijose Baltijos šalyse, dalimi. Nuo 1990 metų NEFCO savo finansavimu prisidėjo prie daugiau nei 100 valstybinių bei privačių aplinkosauginių projektų visame regione. Ši kapitalo investicija yra pirmasis mūsų projektas Baltijos šalyse per ilgą laiko tarpą, dėl to mums labai malonu, kad jis bus vykdomas visose trijose valstybėse – Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje“, – sako NEFCO vykdomasis vice prezidentas Kari Homanen.

„Kaip vienam iš Europos investicijų banko valdytojų, man labai džiugu dėl šių pritrauktų lėšų mūsų regionui. Tikiu, kad šis alternatyvus finansavimo šaltinis ne tik prisidės prie Lietuvos ekonomikos skatinimo ir konkurencingumo didinimo, tarptautinių, institucinių ir privačių investicijų augimo, bet ir teigiamai paveiks tolesnę Baltijos regiono privataus ir rizikos kapitalo rinkos plėtrą, sustiprins Baltijos šalių partnerystę ir bendradarbiavimą“, – teigia finansų ministras Vilius Šapoka.

„BaltCap“ infrastruktūros fondo lėšos investuojamos laikantis griežtos ir nuoseklios investavimo strategijos bei aplinkosauginių kriterijų. Fondas pirmiausia investuos į mažos rizikos ekonominės ir socialinės infrastruktūros projektus Baltijos šalyse, turinčius prognozuojamus pinigų srautus.

Į šį 100 milijonų vertės investicinį fondą investavo Europos investicijų bankas, „Nordic Environment Finance Coporation“, „SEB“, „LHV“, „Swedbank“ pensijų fondai, „Swedbank“ gyvybės draudimas ir kiti instituciniai investuotojai.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video