Top Baneris

Naujamiesčio transformacija – iš pramoninio rajono į miesto širdį

2023 balandžio 20 d.
Vilniaus grizratis
S. Žiūros nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Balandžio pradžioje Vilniaus miesto savivaldybė kartu su UAB „Vilniaus planas“ sukvietė gyventojus ir Naujamiestį kuriančius verslus „Tech Zity“, „T parką“, „Cloud architektus“ ir Ševčenkos loftų bendruomenę diskutuoti apie pokyčius Naujamiesčio ir Naujininkų sandūroje esančiame grįžratyje ir jo prieigose. Tai yra apie 42 hektarų, šiuo metu tvoros apribota teritorija tarp Panerių, Švitrigailos, Prūsų ir Iešmininkų gatvių.

Esminis teritorijos transformacijos variklis yra „Rail Baltica“ projektas, kuris paskatino ir Vilniaus geležinkelio stoties ir jos prieigų pertvarkymo planus. Pasak miesto vyriausiojo architekto patarėjos Lauros Kairienės, savivaldybė ruošiasi skelbti urbanistinį konkursą, kuris padėtų apsispręsti, kaip geležinkelių infrastruktūrą anksčiau aptarnavusi industrinė teritorija galėtų būti integruota į miesto audinį, informuojama pranešime spaudai.

„Šiandien grįžračio teritorija ir jo prieigos atskiria šiaurinį ir pietinį Vilnių, tačiau miesto ir vystytojų užduotis yra sujungti Naujamiesčio ir Naujininkų rajonus, sukurti nenutrūkstamas, patogias ir patrauklias miesto erdves. Šįkart savivaldybė yra tarpininkas tarp verslo, kuriančio pokyčius, ir gyventojų, norinčių naujovių. Tikiuosi, rasime galimybę ne tik išsaugoti istorinius pramoninius pastatus, bet ir atverti naujas unikalias erdves visuomenei, sukuriant naują pridėtinę vertę šioje Vilniaus centrinės miesto dalies teritorijoje“, – renginio metu pasakojo L. Kairienė.  

connect II concept

connect2 schema Pakalnio 2023 04 03

Grįžračio ir jo prieigų teritorijos vystymo galimybių studija, aut. „Vilniaus planas“

2023 m. sausio 19–vasario 16 d. vykusi internetinė apklausa parodė, kad pertvarkant grįžračio ir jo prieigų teritoriją miestiečiai prioritetą teiktų patrauklioms urbanistinėms viešosioms erdvėms (65 %), želdynų sistemai (57 %) ir rišliam gatvių bei kitų jungčių tinklui (53 %). Su 317 respondentų sulaukusios apklausos rezultatų analize plačiau galite susipažinti šiame dokumente.

Renginio metu susirinkusieji labiausiai domėjosi grįžračio ir jį supančios teritorijos pertvarkymo eiga ir terminais, Lietuvos geležinkelių planais teritorijoje. Sulaukta pasiūlymų kurti žaliąją jungtį su Burbiškių mišku, teritorijoje įrengti riedlenčių parką.

VMS 6950
S. Žiūros nuotr.

Savo pasiūlymus grįžračio teritorijai, patirtis Naujamiestyje ir Naujininkuose renginio metu dalyviai žymėjo ir ant tam paruoštų stendų. Pirmasis stendas buvo skirtas aplinkinių rajonų analizei – ant šio plakato dalyviai žymėjo vietas, kuriose pramogauja, ilsisi, tyrinėja ar jaučiasi nesaugiai. Antrasis plakatas buvo skirtas išskirtinai grįžračio teritorijai – susirinkusieji siūlė idėjas, kas čia galėtų atsirasti. Tarp pasiūlymų daugiausia visuomeninės paskirties objektai – parkai, skverai, viešosios erdvės. Taip pat siūlyta teritorijoje įkurdinti meno galeriją, maisto ir gėrimų vietų. Akcentuotas ir papildomų pėsčiųjų jungčių tarp Naujininkų ir Naujamiesčio poreikis įrengiant tunelius ar tiltus. Naujininkų pusėje siūlyta įkurdinti verslo centrą, bendrai teritorijoje – kurti loftus, komercines patalpas. 

Be gyventojų poreikių, analizuojamos ir grįžračio kaimynystėje jau vykstančios konversijos. Renginys ne be reikalo vyko Panerių gatvėje esančiame buvusiame gamybiniame fabrike, kurį naujam gyvenimui ruošia bendradarbystės erdvių kūrėjai „Tech Zity“. Anot „Tech Zity“ vadovo Dariaus Žakaičio, įgyvendinus konversijos projektą, „Tech Zity Vilnius“ taps didžiausiu ir tvariausiu technologijų miesteliu visoje Europoje – planuojama, kad Panerių g. esančiose patalpose dirbs ir kasdien lankysis apie 5 tūkst. žmonių, kas prilygsta Trakų miestelio populiacijai. 

„Sujungus visus šiuo metu jau suplanuotus stoties, Naujamiesčio ir Naujininkų projektus turėsime visai kitokios – aukštesnės – kokybės Vilnių. Tai bus naujasis miesto centras, kuriame dirbs, gyvens, ilsėsis ir laiką leis dešimtys tūkstančių žmonių. Norisi, kad nereikėtų to pokyčio laukti 10 metų ir ši ambicija būtų realizuota kuo greičiau“, – renginio metu dalijosi D. Žakaitis. 

Naujamiesčio teritorijoje jau dabar galima matyti didelius pokyčius. Didžiąja dalimi įgyvendintas „Cloud architektų“ projektas „Sparta 360“ pramonės erdvę priartino prie Senamiesčio. Buvusioje trikotažo ir tekstilės gamyklos teritorijoje įsikūręs „Cyber City“ technologijų miestelis skirtas ne tik verslui – jau netrukus čia atsiveriančios viešosios erdvės kvies ateiti ir patirti Naujamiesčio dvasią. Kitas jau daugeliui gerai žinomas pastatas, esantis pokyčių kelyje – Taksi parkas. 1972 m. pastatytame unikalios konstrukcijos statinyje netrukus atsidarys naujas transporto muziejus, veikia elektrinių kartingų trasa, lenktyninių automobilių simuliatorių akademija, biurų erdvės. 

Grįžračio teritorijos pokyčiai yra tampriai susiję su greta vykstančia Geležinkelio stoties transformacija. Autobusų stoties pertvarkymas, kuriuo bus atkuriama istorinė Sodų gatvės trasa bus pristatytas detaliojo plano viešajame svarstyme balandžio 20 d. Stoties teritorijos pokyčiai apima ir Pelesos g. rekonstrukciją, viešąsias erdves: Šv. Stepono skveras, Strumilos sodai, Švitrigailos g., Liepkalnio g. ir Dzūkų g. skverai. 

Gyventojai įsitraukti į grįžračio ir jo prieigų transformaciją kviečiami ir toliau. Vilniaus teritorijų transformacijoms skirtoje svetainėje https://transformacijos.vilnius.lt/connect-ii-grizracio-teritorija/  gyventojai gali jau nuo šiandien teikti informaciją, kuri galėtų būti naudinga Vilniaus m. savivaldybei ruošiant urbanistinio konkurso programą.  


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video