Top Baneris

Natūralūs dažai ir tinkai? Įmanoma!

2018 sausio 3 d.
„Tinkavimas ir dažymas natūraliomis medžiagomis“
Organizatorių nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Susidomėjimas natūraliais produktais didėja ne tik mitybos, apyvokos srityse, bet ir pastatų priežiūroje bei statybose. Galvojantys apie tinkavimą ir dažymą natūraliomis medžiagomis nuo šiol naudingų žinių šia tema gali pasisemti iš internete laisvai prieinamos informacinės videomedžiagos.

Rudenį Kultūros ministerijos organizuoti atviri mokymai „Tinkavimas ir dažymas natūraliomis medžiagomis“ (vykę 2017 m. spalio 25–28 d. Lietuvos liaudies buities muziejuje) sulaukė didelio visuomenės susidomėjimo, rodančio, jog vis daugiau žmonių atsigręžia į natūralius, laiko patikrintus tradicinius sprendimus, tačiau informacijos šiomis temomis dar nėra daug.

Siekiant mokymų medžiagą padaryti prieinamą platesnei auditorijai, dalis renginio buvo filmuojama, o informacija publikuojama internete. Keturių valandų trukmės videomedžiaga tematiškai sudalyta į 8 dalis, apimančias teorines paskaitas ir praktinius užsiėmimus. Juos vedė ilgametę patirtį turintys meistrai Saulius Jackevičius, Otto Stornes (Norvegija), profesorius habil. dr. Vytautas Levandauskas, Erikas Garšanovas, Ruslanas Aranauskas, Gintaras Markevičius.

Paskaitose ir užsiėmimuose apie natūralų tinką apžvelgtas istorinis kontekstas, skirtingos tinko rūšys, jų sudėtis, savybės ir naudojimo ypatumai, pristatyti patalpų paruošimo tinkavimui, molinio ir kalkinio tinko naudojimo, taip pat kalkių gesinimo procesai.

Kitose dalyse pateikta informacija apie natūralius dažus – jų rūšis, sudėtį, privalumus, pigmentus. Nemažai dėmesio skirta linų sėmenų aliejui, kurio pagrindu gaminami dažai ir kiti produktai. Pristatytas emulsinių, tradicinių švediškų, kalkinių ir molio dažų paruošimas. Papildomai pateikta informacija apie medienos impregnavimui ir kitais tikslais naudojamą degutą – rodomas išgavimo procesas, kalbama apie jo panaudojimą ir savybes, skirtumus tarp dervos ir deguto.

Prieš pusantrų metų dėl tos pačios programos surengtas medinių langų ir durų restauravimo mokymų ciklas, kurio metu taip pat paruošta ir jau seniau internete publikuota metodinė videomedžiaga. Joje labai nuosekliai ir praktiškai pristatyti visi šių medinių pastato dalių restauravimo etapai, reikalingi įrankiai ir medžiagos.

Visa VIDEO MEDŽIAGA prieinama „YouTube“ kanale „EEA Grants Culture Lithuania“ paskyroje.

Informaciją parengė Dalia Stabrauskaitė


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video