Top Baneris

Namo charakterį kuria vieta ir architektūra

2018 gegužės 4 d.
namas
Šlaitas leido suformuoti trijų lygių namą. „Kubinio metro“ vizual.
Pasidalykite straipsniu

Užsakovo norą gyventi į šlaitą įleistame name ir mėgautis terasa ant stogo įgyvendino „Kubinio metro“ architektų komanda (Vita Žilytė, Vitalijus Avreicevič, Marius Bliujus). Jiems Vilniuje pavyko suprojektuoti ne tik išskirtinės architektūros, bet ir energiškai efektyvų, funkcionalų pastatą.

Šio pažangaus Vilniuje įgyvendinamo projekto vadovas architektas M. Bliujus patvirtina – projektuojant individualųjį namą, įkastą į šlaitą, visų pirma buvo svarbu suplanuoti tvirtą monolitinį pagrindą, antra, buvo būtina išspręsti vandens surinkimo aplink namą problemą. Kadangi namas įleistas į šlaitą, vanduo nuolat teka šlaitu žemyn, todėl netgi paprastas lietus tokiam statiniui tampa iššūkiu. Kad namo sienos nedrėktų, buvo suprojektuoti drenažo vamzdžiai, kokybiška hidroizoliacija, o vanduo nuvestas į lietaus nuotekų sistemą.

Pasak M. Bliujaus, projektuojant individualųjį namą, pirmiausia įvertinamas įvažiavimas į sklypą, sklypo forma, į kurią pusę bus orientuoti pastato langai, kad pakaktų natūralios šviesos, sykiu džiugintų vaizdas pro langą, o kiemas būtų šviesus ir patogus. Tradiciniame sklype įvažiavimo kelias įprastai projektuojamas iš vienos pusės, o iš kitos – svetainės erdvė, atgręžta į kiemą. Šiuo atveju ir įvažiavimas, ir langai suprojektuoti vienoje namo pusėje, o privatumą užtikrina skirtingi namo lygiai.

Šlaitą pratęsia apželdintas stogas. „Kubinio metro“ vizual.

Šlaitą pratęsia apželdintas stogas. „Kubinio metro“ vizual.

Šiame projekte šlaitas leido suformuoti trijų lygių namą, kurio visos gyvenamosios patalpos orientuotos į pietų pusę: pirmame namo lygyje – įėjimas, garažas, darbo kambarys ir pagalbinės patalpos; antrame, pagrindiniame lygyje – svetainė, valgomojo ir virtuvės erdvė dvigubo aukščio lubomis, miegamieji kambariai; trečiame suformuota stogo terasa ir kiemas.

Apželdintas stogas pratęsia šlaitą. Augalai apsaugo stogą nuo perkaitimo, sykiu mažina vėsinimo išlaidas vasarą. Žemės sluoksnis saugo drėgmę, neleidžia stogui perkaisti, kol drėgmės pakanka grunte, šiluma nepatenka į patalpas. Stogas šiame name eksploatuojamas. Dalis jo panaudota terasai po stogu, dalis apželdinta.

Į šlaitą įkastoms sienoms pakanka plonesnio apšiltinimo sluoksnio, mat gruntas neįšąla žemiau nei 1,5 m gylyje. Beje, gruntas iš dalies atlieka šilumos ir garso izoliacijos funkciją. Pagrindinė, į šlaitą įgilinta siena – šiaurinė, ji palikta aklina. Į pietus atsuktas pagrindinis fasadas, pro vitrininius langus ir išėjus į balkoną matomas miškas. Pagrindinę svetainės erdvę įgilinus iki 1,80 m, vasarą saulė neprikaitina patalpų, žiemą, kai saulė šviečia žemiau, patalpas prišildo papildomai.

Suvaldyti šlaitą, kad jis būtų funkcionalus, o name būtų patogu. Tokius pagrindinius iššūkius šiame projekte nurodė „Kubinio metro“ architektas. „Šlaitas padėjo sukurti originalios architektūros pastatą, sprendžiant tradicines problemas: įvažiavimo, funkcionalaus namo suplanavimo nestandartinėmis sąlygomis, šviesos patekimo, kiemo, – apibendrino pašnekovas. – Projektuojant neįprastos architektūros pastatą pavyko išlaikyti jo funkcionalumą ir kartu išnaudoti šlaito pranašumus.“

Įvažiavimas ir langai suprojektuoti vienoje namo pusėje. „Kubinio metro“ vizual.

Įvažiavimas ir langai suprojektuoti vienoje namo pusėje. „Kubinio metro“ vizual.

Straipsnis paskelbtas žurnale „SA.lt. Individualus namas“.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video