Top Baneris

Modulinis darželis – kokybiškai aplinkai

2019 vasario 22 d.
moduliniai priestatai, „Kriautė“
Pasidalykite straipsniu

Sostinės savivaldybei paskelbus apie planus kurti modulinių darželių tinklą, architektai ėmė nuogąstauti, kad šalia tipinių, sovietmečiu statytų darželių iškils žemos architektūrinės kokybės moduliniai priestatai. Statybų bendrovė „Kriautė“, sostinėje sėkmingai užbaigusi jai patikėtą modulinį darželio priestatą, miestui pasiūlė progresyvų sprendimą – ne metalinį ar skardinį, o medinį modulinį-skydinį priestatą.

Planus pakoregavo tyrimai

Panevėžyje įsikūrusi bendrovė „Kriautė“, skydinius-karkasinius pastatus gaminanti ir statanti nuo 2007-ųjų, suprojektuoti ir pastatyti dviejų aukštų 800 kv. metrų ploto modulinį vaikų darželio priestatą sostinės savivaldybei įsipareigojo per kelis mėnesius. Beje, viešajame konkurse modulinių-karkasinių priestatų rangovai rinkti atsižvelgiant ne tik į mažiausios kainos kriterijų, bet ir į pateiktus preliminarius pasiūlymus. Daugeliu atvejų ketinta statyti modulinius metalinius priestatus. Kad tokie pastatai neprimintų statybininkų miestelių, siūlyta medinė fasadų apdaila ar įvairūs spalvoti elementai.

„Kriautės“ specialistai įtikino sostinės savivaldybę išbandyti Lietuvoje dar vis retai sutinkamus medinius modulinius pastatus. Suprojektuoti tokį medinį modulinį priestatą greta darželio „Vandenis“ patikėta vilniečiams – architektų biurui „Inekstra“.

moduliniai darzeliai kriaute 1

Moduliniai-skydiniai statiniai itin populiarūs Skandinavijoje ir Vakarų Europoje, mat palyginti greitai ir nesunkiai sumontuojami. Bendrovės „Kriautė“ statybos direktorius Albertas Vagulis patvirtino – moduliniai-karkasiniai pastatai statomi išties greitai, tačiau, dirbant jau veikiančio darželio teritorijoje, labiau nei greitai atlikti darbus bendrovės specialistams rūpėjo užtikrinti visišką saugumą, sykiu kuo mažiau trikdyti darželio veiklą.

Suplanuotą statybininkų scenarijų pakoregavo gautos geologinių tyrimų išvados. Paaiškėjus, kad priestatui numatytoje teritorijoje gruntas iki maždaug 9 metrų – piltinis, taigi, nestabilus, teko koreguoti pirminius pamatų sprendinius. O tai reiškia – projektuoti gilesnius polinius-gręžtinius pamatus, o senąjį darželio pastatą ir naująjį priestatą jungiančią galeriją įrengti ne antrame, o pirmame dviaukščio priestato aukšte. Inžinerinius tinklus specialistams neplanuotai teko perkloti 6 metrų gylyje – šie darbai itin imlūs laikui.

moduliniai darzeliai kriaute 3

Architektūrinė išraiška – be suvaržymų

Mediniai-karkasiniai skydai, iš kurių sukonstruotas priestatas, užpildyti mineraline vata, fasadas apdailintas fibrocementinėmis fasadinėmis plokštėmis, apdailai panaudotos tos pačios rūšies spalvotų plokščių detalės. Jų kompozicija sudaro stilizuotų vandens lašelių vaizdą. Medinių-karkasinių pastatų fasadų apdailai galima rinktis pačias įvairiausias medžiagas. Prireikus jis gali būti apmūrijamas plytomis, klijuojamas plytelėmis, įrengiama vėdinamojo arba tinkuojamojo fasado sistema. Įmanomi medžiagų tiekėjų siūlomi fasado spalvų variantai, architektūrinės detalės, pavyzdžiui, erkeriai, dideli langai, medinės terasos.

Bendrovės „Kriautė“ direktorius Jaunius Kavaliauskas gyrė projekto architektus už gebėjimą naująjį priestatą darniai įkomponuoti sovietmečiu statytų daugiabučių aplinkoje.

moduliniai darzeliai kriaute 5

„Kriautės“ specialistai ne tik suprojektavo ir pastatė, bet ir visiškai įrengė priestato patalpas. Skydai uždengti gipso kartono plokštėmis, sienos nudažytos, ant grindų paklota praktiška PVC danga. Priestate įrengta grindų šildymo sistema. Tiesa, ši sistema taip pat buvo iššūkis, nes ant medinių konstrukcijų teko įrengti betoninį sluoksnį ir apsaugoti konstrukciją nuo deformacijų. Bet ši šildymo sistema leido įrengti didelius langus, per kuriuos vaikai puikiai matys juos supančią aplinką, patalpos gaus daugiau natūralios šviesos.

Dar vienas „Kriautės“ specialistų sprendimas – laiptinių konstrukcijoms panaudoti novatoriškas klijuoto medžio (CLT) plokštes. Šios ploštės pasižymi puikiomis konstrukcinėmis savybėmis ir šilta natūralaus medžio apdaila vidinėse erdvėse.

Kad patalpos būtų naudojamos racionaliai, darželyje sumontuoti transformuojamieji baldai. Naujas darželio priestatas, įsitikinę bendrovės specialistai, turėtų būti patrauklus ir vaikams, ir jų tėveliams.

kriaute logo
 RĖMĖJO TURINYS 


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video