Top Baneris

Moduliniai baldai, moduliniai namai… o dabar – modulinės arenos? (1)

2024 kovo 4 d.
abba arena stufish entertainment architects Dirk Lindner vaizdas is laukoTik SA
Pasidalykite straipsniu

  • Pavadinimas: „ABBA“ arena
  • Vieta: Londonas, JK
  • Architektai: „Stufish Entertainment Architects“
  • Metai: 2022
  • Nuotraukos: Dirk Linder, Johan Persson

Miesto panoramoje ryškėjantys didelių gabaritų pastatai, stadionai ir arenos yra iš esmės statomi pirmiausia dėl jų paskirties poreikio, funkcionalumo. Tačiau ne ką mažiau svarbi ir jų estetinė išraiška, kuri, būtent dėl didelio mastelio, gali smarkiai pakoreguoti miesto vizualinį foną. Dažniausiai tokie pastatai yra statomi eksploatuoti ilgą laikotarpį, dėl ko tokių pastatų forma, fasadai, konstrukcinė kokybė, net ir lokacija bei aplinkinė infrastruktūra, yra itin skrupulingai vertinami.

abba arena stufish entertainment architects Dirk Lindner

O kas, jeigu būtų įmanoma išvengti metų metus trunkančius svarstymus žinant, kad arenos pastatą bus įmanoma nesudėtingai demontuoti, perkonstruoti ir net perkelti į kitą vietą? Nebeatitinka paskirties? Pakito vizualiniai poreikiai? Ne problema, kadangi dabar galima statyti modulines arenas. Didžiausia pasaulyje demontuojamos modulinės konstrukcijos „ABBA“ arena atvėrė duris beveik prieš porą metų ir yra numatyta ją ten „laikyti“ iki 2027-ųjų pavasario.

Tvari modulinė „vienos paskirties“ arena

2022 m. planuotas žymiosios švedų popgrupės „ABBA“ sugrįžimo turas yra išties išskirtinis ne tik dėl nemažo susibūrusių gerbėjų skaičiaus, bet ir dėl išmaniųjų technologijų integravimo. Viso turo esmė – pritaikyti virtualiosios realybės modelį, kuris pasirodymų metu grupės narius pristatys tarsi visiškai nepaliestus praėjusių 50-ies metų.

Koncertuojantiems „jaunuoliams“ šiam užmojui prireikė specialiai pritaikytos arenos, kuri buvo suplanuota kaip išmontuojamas ir surenkamas statinys, o kartu taikyta ir tvarios architektūros praktika. 25,5 m aukščio arena buvo projektuota „išvirkščiai“, t. y. iš pradžių numatytas interjeras, o vėliau sekė erdvės „apvalkalas“, sukonstruotas iš šešiakampių modulinių elementų. Ši forma buvo parinkta taikantis prie pasirodymo pobūdžio, scenos ir sėdimų vietų išdėstymo reikalavimų.

Pagalbinės ir papildomos patalpos „ABBA“ arenoje, pavyzdžiui, atvira įėjimo erdvė, yra sukonstruota ir klijuotos-laminuotos medienos ir plieno hibribių elementų, kupolas bei kiti statinio moduliai, maisto ir gėrimų, VIP erdvės, parduotuvės ir rūbinė, yra pagaminti kryžminės laminuotos medienos (angl. CLT) . Alicia Tkacz, projektavusios įmonės partnerė, teigia: „Šiuo unikaliu projektu buvo pasiektas tobulas architektūros ir pramoginio pasaulio derinys, kas leido mums įsitraukti į nuostabų auditoriją įtraukiančios patirties kūrimą.“

Be [medienos] tvarių savybių ir sąsajų su skandinavų architektūra, medžio fasadų apdaila suteikia elegantišką ir šiuolaikinį įvaizdį.

Ray Winkleris, architektūros studijos direktorius

Medienos medžiagų ir konstrukcinės konfigūracijos pasirinkimas leido sukurti tvarios architektūros objektą. Modulinės šešiakampės sistemos parinktos taip, kad būtų galima lengvai jas išmontuoti, perkonfigūruoti ir sukurti naujos formos pastatą visiškai kitoje vietoje.

copyright stufish abba arena render building section Stuffish archtiketu vizualizacija

Lengva modulinė arenos statyba

3 tūkst. vietų (1650 sėdimų ir 1650 stovimų) erdvėje integruotos naujausios technologijos, o konstrukcinis išdėstymas leidžia stebėti nepertraukiamą 360 laipsnių scenos vaizdą. Stogo dizainas – tai jungiamasis arenos elementas, 744 tonas sveriantis plieninis kupolas, kuris buvo sukonstruotas ant žemės, o vėliau užkeltas į 25,5 m aukštį. Stogo ir sienų danga kartu su fasadais buvo sukurti atsižvelgiant į arenos pasirodymų garso reikalavimus, tačiau taip pat orientuojantis į aplinkines gyvenamąsias teritorijas, ribojant triukšmą, „išeinantį“ už statinio ribų.

abba arena stufish entertainment architects Johan Persson nuotr
Johan Persson nuotr.

Laikinoji arena yra pastatyta ant betono blokelių, o už statybas atsakinga įmonė „ES Global“ optimizavo konstrukcinius svorius taip, kad šią struktūrą būtų galima lengvai išmontuoti ir perkelti į kitą vietą. Pagrindinė struktūra orientuota į elementų lengvumą ir mobilumą. Stogas kartu su šoninėmis konstrukcijomis veikia taip, kad būtų įmanoma sukurti laisvai besiremiantį 70 m ilgio tarpatramį ir įgyvendinti didžiulės erdvės be kolonų viziją.

Didelis „ABBA“ grupės logotipas yra integruotas ant dviejų fasadų plokštumų panaudojant LED apšvietimo juostas palei medinių elementų apdailą.

copyright stufish abba arena render building section Stuffish archtiketu vizualas

Tvarus judėjimas

„ABBA“ arenai buvo parinkta strateginė vieta rytinėje Londono dalyje. Šis objektas planuotas kaip naujasis miesto traukos centras. Atitinkamai jo vieta privalėjo atliepti didelio žmonių srauto kelionės viešuoju transportu poreikį. „Pudding Mill Lane“ miesto tramvajaus stotis jungia kelis svarbiausius teritorijos traukos objektus. Tokio sumanymo įgyvendinimas atitiko tvaraus judėjimo standartus, skatinant lankytojus naudotis viešuoju transportu vietoj automobilių, kaip yra įprasta milžiniškose stovėjimo aikštelėse prie stambių arenų pastatų. Numatyta, kad apie 83 proc. lankytojų atvyks būtent viešuoju transportu.

abba arena stufish entertainment architects Dirk Lindner vakarinis vaizdas is lauko

Tai ne pirmas „Stufish Entertainment Architects“ studijos išskirtinai didelio mastelio projektas. Komandai teko prisidėti prie įvairiausių žinomų atlikėjų arenų bei olimpinėms žaidynėms skirtų pastatų projektavimo. Tačiau šis pastatas yra unikalus tvarios modulinės architektūros pavyzdys, kuriuo siekta paskatinti projektuotojus ir užsakovus plačiau pažvelgti į sudėtingo pastato projektavimo įmantrybes. „ABBA“ areną suplanuota išmontuoti po grupės virtualaus turo pabaigos 2025 m., po kurio modulinę struktūrą bus galima panaudoti jau kitos arenos statyboms.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai
  • Statinys žemina ABBA ženklą

    2024-03-05, 16:35  

    Neabejoju yra geresnių architektūrinių sprendimų negu šitas „ABBA”.

Rekomenduojami video