Top Baneris

Moduliai universalioms viešosioms erdvėms

2021 lapkričio 18 d.
Lauko terasosTik SA
Karan Gajjar / „The Space Tracing Company“ nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Mūsų miestai ir gyvenimas juose kinta. Globalinės pandemijos iššūkiai paskatino mus matyti namus lyg savotišką prieglobstį, bet kartu ilgėtis viešųjų erdvių, kuriose galėtume susitikti su kitais žmonėmis. Architektai ir miestų planuotojai jau seniai kalba apie tvarią miestų plėtrą ir viešųjų erdvių dizainą, sukurtą pirmiausia gyventojų poreikiams.

Šiandien ypač populiarios modulinės konstrukcijos kartu su naujomis gatvės baldų koncepcijomis atsiranda ir viešosiose erdvėse. Moduliai žaidimų, sporto, poilsio ar edukacinėms zonoms pasirenkami dėl galimybės suderinti miesto architektūrą su žmonių poreikiais ir sukurti universaliojo dizaino vietas, siūlančias geresnę gyvenimo kokybę tiek jauniems, tiek seniems.

Kaip ir architektūroje, moduliniai viešųjų erdvių elementai leidžia sukurti skirtingas konfigūracijas ir jas nuolat keisti. Taip kuriasi tvarūs miestai, kintantys kartu su gyventojais, atsižvelgiantys į jų poreikius, gyvenimo ritmą, nuotaiką, estetikos supratimą. Žaliųjų erdvių plėtra, keičiant automobilių stovėjimo aikšteles į parkelius su sėdimomis vietomis, kad žmonės galėtų pailsėti ir atsipalaiduoti, jau spėjo įsitvirtinti didžiuosiuose miestuose nuo Berlyno iki Niujorko.

Šiandien tai yra neatskiriama miesto centrų atgaivinimo dalis, kai automobiliams pritaikyta infrastruktūra nyksta ir virsta poilsio zonomis, įrengiamos naujos žaidimų aikštelės, kavinės plečia savo lauko zonas.

Kartu su miesto planuotojais ir architektais dizaineriai ir baldų gamintojai keičia viešųjų erdvių išvaizdą naudodami modulinius gatvės baldų dizainus ir novatoriškas idėjas. Nuo lauko darbo vietų, viešųjų sporto salių ir kūrybinių erdvių iki paviljonų ir mažosios architektūros idėjų – sumanūs dizaino sprendimai leidžia gyvenimui išėjus iš namų atgimti iš naujo.

Nuolat tobulėjančios erdvės

Egoé studio Leva modulis
Egoé studio Leva modulis

Kad patenkintų didėjantį žmonių poreikį leisti laiką lauke patogioje aplinkoje, „Egoé studio“ sukūrė modulinę sistemą „Leva“. Pagrindinę erdvę apibrėžia kubinė struktūra, kurią, naudojant įvairius priedus, galima pritaikyti skirtingiems tikslams. Modulius galima sujungti, kad būtų sudarytos įvairios erdvinės konfigūracijos, todėl „Leva“ gali atlikti skirtingus vaidmenis skirtinguose kontekstuose: „Leva Home“ privačioms erdvėms, „Leva Public“ yra skirtas naudoti viešojoje aplinkoje, „Leva Office“ – alternatyvi darbo vieta ar klasė.

Projektas, lyg savotiškas kūrybinis žaidimas, leidžia kurti struktūras, pritaikytas konkrečiai aplinkai ir reljefui. Minimalistiniai, lengvi ir lengvai (todėl pigiai) montuojami moduliai „Leva“ savo forma nors ir paprasti, bet kruopščiai apgalvoti, todėl turi tikslingas proporcijas ir yra funkcionalūs, nepastebimi, malonūs ir nesenstantys.

pastatas

Svarbiausios architektūros, interjero ir paveldo naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="8"]

Pagrindinės konstrukcijos matmenys yra 2200 x 2200 x 2400 mm. Kubas gali turėti kelių tipų stogus, sienas ar grindis, taip pat stalus su sėdimomis vietomis. Galima įrengti laipiojimo sieną ir lentą, sukurti įdomią žaidimų zoną vaikams. Gėlių sodinukus galima pastatyti skirtingais lygmenimis, kad jie sudarytų žalią sieną ar patogų žolelių sodą lauko virtuvei.

Modulių rėmai pagaminti iš maumedžio medienos ir cinkuoto plieno jungčių. Vienas iš galimų grindų variantų yra perdirbtos gumos paviršius, ant kurio galima įrengti nedidelę lauko treniruoklių salę ar poilsio zoną. Perdirbtos guminės plokštės taip pat gali būti montuojamos kaip sienos, sukuriant garso nepraleidžiančias erdves, tinkamas lauko biurams ar klasėms.

Pasak projekto autorių, kiek buvo įmanoma, panaudotos tvarios natūralios medžiagos. Visada jas stengiamasi rinktis vietines. Nuolat augančiam priedų asortimentui įtakos turi modulių „Leva“ naudotojų poreikiai, todėl projektas jokiu būdu nėra baigtinis. „Leva“ – modulinė sistema, siekianti ir skatinanti nuolat tobulėti.

Sistemos, prikeliančios naujam gyvenimui

Egoé studio Leva modulis
Egoé studio Leva modulis

Kilnojamoji modulinė sistema Damane (Portugalija) padėjo suprojektuoti skirtingas viešųjų erdvių zonas, bet neapibrėžti jų funkcijų ateityje. „Jetty Garden“ integruota ir pusiau atvira skaitymo zona, ir vaikų žaidimų zona, senjorų kampelis, bei didesnės apželdintos.

Kilnojamosios modulių konstrukcijos tampa greitu ir efektyviu būdu norint prikelti ir atgaivinti apleistas viešąsias erdves. Vienas sėkmingų tokių pavyzdžių – Damano mieste esantis parkas, kuris dėl prastai suplanuotos erdvės ir daugybės nesusijusių kraštovaizdžio elementų kurį laiką buvo nenaudojamas ir apleistas.

Egzotiška aplinka, greta esantis Portugalijos fortas, šalia kranto akį traukiantys spalvingi žvejų laivai ir plati panorama – visa tai paskatino architektus ieškoti būdų ir vėl prikelti šią vietą naujam gyvenimui. Šį kartą buvo siekta sukurti vietą, atspindinčią vietinių gyventojų poreikius, pritaikytą visoms amžiaus grupėms ir pabrėžiančią nuostabius pakrantės vaizdus.

„KTA + ARUR“ architektai nusprendė sukurti paviljoną, kuris taptų pagrindiniu traukos centru palei pakrantę ir pasiūlytų pavėsį bei komfortą. Architektų pasirinktas konceptas toks, kad paviljonas turi būti smulkių formų, neužstojantis, daugiasluoksnis, modulinis, tačiau ritmingas, užfiksuojantis ryškią saulės šviesą ir sukuriantis erdvinės patirties galimybes.

Praėjusiais metais įgyvendintame projekte modulinė sistema padėjo suprojektuoti skirtingas zonas, bet neapibrėžti jų funkcijų ateityje. Pusiau atvira skaitymo, vaikų žaidimų zonos, senjorų kampelis ir didesnės apželdintos vietos – visos šios erdvės yra integruotos vienoje modulinėje sistemoje.

Medžiagiškumui pasirinka cinkuota plieno konstrukcija, padengta kanadietiška mediena, tamsesnio atspalvio granito grindys, kota akmens grindys poilsio zonoms ir minkštos EPDM grindys žaidimų aikštelėms. Integruojant su vietine augmenija, buvo įgyvendintas svetingos gatvės konceptas, kviečiantis visus naudotis viešąja erdve, atkurti ryšį su vandeniu palei promenadą ir sustiprinti paskutinį urbanistinį parką Nani Daman rajone.

Apibendrinant

Išmanios ir novatoriškos konstrukcijos gali būti naudojamos įvairiais būdais. Moduliai – laisvai interpretuojami, erdvę formuojantys elementai, o jų potencialas, rodos, beribis. Modulinės struktūros tiek architektūroje, tiek kaip viešųjų erdvių elementai pastatomos pagal poreikį ir taip prisitaiko prie esamų urbanistinės aplinkos spragų.

Apie modulinių statinių privalumus architektūroje kalbėta daug, tačiau akivaizdu, kad viešųjų erdvių kontekste jie atlieka ne mažiau svarbų vaidmenį. Šiuolaikinis tvarus urbanistinis dizainas neatsiejamas nuo modulinių elementų integravimo, kadangi jie įkūnija bene svarbiausią aspektą norint kurti į ateitį orientuotą dizainą – lankstumą. Negana to, tai greitas, ekonomiškas ir universalus dizaino sprendimas, prisitaikantis tiek prie besikeičiančių žmonių poreikių, tiek prie nenuspėjamų aplinkos veiksnių.

Lauko terasos

Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video