Top Baneris

Modernaus minimalizmo persmelktas ąžuolo gaminių salonas Kaune (5)

2021 balandžio 9 d.
Medzio stilius foto Norbert Tukaj 24Tik SA
Norbert Tukaj nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Šiais metais Kauno miesto urbanistinę erdvę papildė Gintauto Natkevičiaus architektų biuro projektuotas naujo koncepto ąžuolo gaminių salonas. Minimalistinė architektūra ąžuolyno kaimynystėje kuria darnų ryšį tarp salono ekspozicijos ir urbanistinės aplinkos.

Naujose patalpose įsikūrė UAB „Medžio stilius“, todėl eksponuojami medinių grindų, durų, laiptų pavyzdžiai lankytojams suteikia galimybę matyti, liesti ir jausti ąžuolo faktūrą, analizuoti techninius parametrus, susipažinti su formų ir spalvų įvairove. Konceptuali pastato architektūrinė idėja, subtilios detalės bei kokybiška erdvė ir medžiagiškumas yra išskirtinės šio projekto ypatybės.

Konceptas, padiktuotas reljefo

„Medžio stilius“ salono pastatas įsikūrė kauniečiams gerai žinomoje vietoje, prie judrios Tunelio gatvės, kuri jungia du miesto urbanistinius rajonus. Projekto autoriaus, architektas Gintautas Natkevičius pastato vietą apibūdina kaip ganėtinai sudėtingą.

„Sklypo teritorijoje nebuvo užstatymo, galima sakyti, kad jis pusiau miške, pusiau gatvėje. Mūsų užduotis buvo suprojektuoti komercinės paskirties pastatą su nuomojamu plotu. Tokioje vietovėje kurdami komercines patalpas žinojome, kad lankytojus reikės prisikviesti atvažiuoti specialiai“, – pasakoja architektas.

Medzio stilius foto Lukas Mykolaitis. 4
Medzio stilius foto Lukas Mykolaitis. 3
Pastatas įsikūręs judrios gatvės ir ąžuolyno kaimynystėje. Pasirinkta vieta kuria darnų ryšį tarp salono ekspozicijos ir urbanistinės aplinkos. (Luko Mykolaičio nuotr.)

Negana to, sklypo teritorijoje nusidriekęs šlaitas neleido projektuoti standartinio pastato. Komercinei erdvei reikalingos automobilių statymo vietos, kurios reikalauja daug erdvės. Atsižvelgiant į sklypo vietą, dydį ir reljefą, buvo pasirinktas neįprastas architektūrinės kompozicijos sprendimo būdas. 729 kv. m. pastatas pakeltas nuo žemės vienu aukštu ir yra tarsi padėtas ant plonų kolonų. Tokiu būdu pirmo aukšto lygiu, po pastatu, buvo galima įrengti automobilių vietas kartu su sandėliavimo patalpomis ir vestibiuliu. Architektams pavyko tikslingai išnaudoti erdvę, neatitraukiant pastato nuo gatvės.

Žadina praeivių smalsumą

Sprendimas projektą statyti mažiausiu leidžiamu atstumu nuo gatvės pasirinktas ne veltui. Architektams buvo svarbu išnaudoti didžiąją dalį sklypo teritorijos, bet dar svarbiau sukurti netradicinę architektūrinę kompoziciją, kuri labiau nei bet kokia reklama įsimintų ir kviestų apsilankyti potencialius „Medžio stiliaus“ klientus.

Medzio stilius foto Lukas Mykolaitis. 7
Medzio stilius foto Lukas Mykolaitis. 6
Medzio stilius foto Lukas Mykolaitis. 5
Pastato ekspozicijos antrasis aukštas suprojektuotas kaip galima arčiau gatvės ne veltui. Tokia architektūrinė kompozicija kelia smalsumą ir praeiviams, ir pravažiuojantiesiems. (Luko Mykolaičio nuotr.)

„Tą, galima sakyti, minusą, kad neturime komercinių patalpų pirmame aukšte, mes pabandėme paversti pliusu, – aiškina G. Natkevičius. – Su ekspozicijos antruoju aukštu maksimaliai priartėjome prie gatvės, o tai davė privalumą, nes ir praeiviams, ir pravažiuojantiesiems kelia smalsumą. Atrodo, tarsi antras pastato aukštas „lipa“ ant gatvės ir taip kuria emociją žiūrovui ir būsimam klientui, toks efektingas dalykas įstringa atmintyje.“

Tai, kad visa pagrindinė „Medžio stiliaus“ salono erdvė yra antrame aukšte, projektui suteikia ir daugiau privalumų. Keturių metrų aukštyje į šlaito pusę suformuota terasa, siūlanti kontrastą judrios gatvės šurmuliui – ramią gamtos užuovėją tiek „Medžio stiliaus“ darbuotojams, tiek svečiams.

pastatas

Svarbiausios architektūros, interjero ir paveldo naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="8"]

Architektūros sąsaja su ekspozicija

G. Natkevičius pasakoja, kad jo komanda pirmiausia sprendė bendrinę urbanistinę problemą, kaip sukurti komercinę erdvę, kad ji būtų funkcionali, matoma, patogi. Tai, kad šiame pastate įsikurs UAB „Medžio stilius“, paaiškėjo jau projektavimo proceso metu. Architektai projektą šiek tiek pakeitė ir pritaikė būtent šiai įmonei.

„Mes labai džiaugiamės, kai paaiškėjo, kad šiame objekte reziduos UAB „Medžio stilius“ – gerai žinoma įmonė, dirbanti su mediena, jaučianti estetiką, – teigia projekto architektas. – Tokio pastato užpildymas tokiu solidžiu turiniu yra labai svarbus – mediena pastato fasade siejasi su „Medžio stiliumi“.

Medzio stilius foto Norbert Tukaj 20
Didžiuliai berėmio stiklo elementai leidžia matyti gamtos ir miesto vaizdus iš ekspozicijų salės, o kartu matyti ekspozicijos salės vidų iš lauko. (Norbert Tukaj nuotr.)
Medzio stilius foto Norbert Tukaj 24 1
Interjere dominuoja minimalizmas. Detalės – natūralaus medžio ir metalo elementai, vitrina, vaizdas pro ją. (Norbert Tukaj nuotr.)

Fasadams pasirinktas naudoti stiklo ir medžio kompozicijos derinys. Medinių tašelių apdaila jungiasi su didžiuliais berėmio stiklo elementais, kurie leidžia matyti gamtos ir miesto vaizdus iš ekspozicijų salės, kartu matyti ekspozicijos salės vidų iš lauko.

Priešais pastatą, kitoje gatvės pusėje, nusidriekęs ąžuolynas, kurio reljefas atsiveria per stiklinį fasadą. Ąžuolyno kaimynystė padeda persipinti vidaus ir lauko erdvėms – „Medžio stilius“ savo gaminiams naudoja būtent ąžuolo medieną. „G. Natkevičiaus ir partnerių“ biuro pasirinkti architektūriniai sprendimai, stikliniai fasadai atspindi tiek senąjį ąžuolyną, tiek miesto judesį.

Betono monumentalumas

Visa projekto laikančioji konstrukcija padaryta iš monolitinio gelžbetonio – sienos, perdangos, kolonos. Dėl neįprasto sklypo reljefo monolito konstrukcija čia ypač tiko – jo tvirtumas ir gebėjimas atlaikyti dideles apkrovas pasitarnavo projektuojant šlaitinę sklypo dalį. Pusė pastato įkasta į šlaitą tarnauja kaip atraminė siena, kuri sulaiko gruntą ir tokiu būdu leidžia sukurti atvirą pirmo aukšto lygį.

Medzio stilius foto Norbert Tukaj 7
Medzio stilius foto Norbert Tukaj 13
Medzio stilius foto Norbert Tukaj 3
Norbert Tukaj nuotr.

Grubaus betono estetinės savybės taip pat padėjo architektams išpildyti minimalistinės architektūros viziją. Monolitinės konstrukcijos projekte paliktos matomos ir tapo interjero dalimi. Masyvi, bet subtili betono apdaila neišsišokanti ir nepretenzinga – ji kuria darnią visumą su medžio ir stiklo fasadais. „Viduje tarsi nieko nėra, bet kalba proporcija, smulkios detalės, betono kokybė, santykis su stiklu, metalu, tie dalykai labai svarbūs, o juos estetiškai išpildyti ne daug kas gali“, – akcentuoja architektas G. Natkevičius.

Tvarumas per universalumą

A+ energinio naudingumo pastatas į tvarumą atsižvelgia per minimalizmą ir universalumą. Pastato inžinerinėms sistemoms pasirinkti pažangūs geoterminio šildymo, vėdinimo būdai, šilumos siurbliai, bet vienu esminių tvarumo aspektų projekto architektas įvardija ilgaamžę betono ir aliuminio vitrinų konstrukciją. Monolitinio gelžbetonio konstrukcijos pasirinkimas padeda įgyvendinti įvairiausius architektūrinius sprendimus.

Medzio stilius foto Norbert Tukaj 12
Medzio stilius foto Norbert Tukaj 2
Norbert Tukaj nuotr.

Šiame projekte monolitinio betono konstrukcija leido patį statinį padaryti plonomis sienomis, be vidinių pertvarų, todėl vidaus suplanavimas liko universalus, su galimybe keisti pastato paskirtį ateityje. Taip ne tik kuriama tvari architektūra, bet ir suteikiamos įvairiapusiškos erdvės panaudojimo galimybės pastato nuomininkams – įmonei „Medžio stilius“.

Interjeras  tik fonas produkcijai

Kaip ir pastato architektūriniuose elementuose, interjere dominuoja minimalizmas, jame nėra vietos nereikalingoms detalėms. Spalvos pasirinktos neutralios, dėl savo estetinių konstrukcinių savybių, monumentalumo, faktūriškumo, apdailai palikta plika akimi matoma monolitinė konstrukcija. Detalės – natūralaus medžio ir metalo elementai, vitrina, vaizdas pro ją.

Atžvelgdami į pastato paskirtį, architektai atsisakė provokuojančių interjero elementų. Neutralūs tonai pasirinkti tam, kad nekonkuruotų su „Medžio stiliaus“ salono kuriama ekspozicija. G. Natkevičiaus teigimu, pastato interjeras yra tik fonas „Medžio stiliaus“ produkcijai. Atviras betonas, berėmis stiklas, pilki tonai – visa tai sukuria neutralią erdvę tam, ką pastato nuomininkai nori eksponuoti.

Medzio stilius foto Norbert Tukaj 9
Medzio stilius foto Norbert Tukaj 18
Norbert Tukaj nuotr.

Ekspozicija yra itin estetiška, o klientams erdvioje aplinkoje patogu apžiūrėti ir susipažinti su modelių, faktūrų, spalvų įvairove. Minimalistinis subtilumas išlaikomas kuriant tris aiškias zonas: tai ąžuolinės grindys, durys, laiptai. Ekspozicija užbaigiama mediniu amfiteatru, kuris veikia ir kaip „Medžio stiliaus“ laiptų gamybos galimybių pavyzdys, ir kaip konferencijų bei susitikimų zona.

Ta pačia idėja – atskleisti eksponuojamus gaminius – remiasi ir vidaus apšvietimo sprendimai. Antrame aukšte įkurtai ekspozicijos salei pasirinktas nepretenzingas apšvietimas tam, kad subtiliai apšviestų salone eksponuojamus gaminius. Svarbu buvo ir tai, kad apšvietimas matytųsi ir iš lauko. Taip sustiprinama pirminė architektų idėja – tarsi virš gatvės įsikūrusi ir praeivių dėmesį traukianti antro aukšto ekspozicinė erdvė. Didelės stiklo vitrinos ir iš jų į gatvę sklindanti šviesa kviečia apsilankyti potencialius „Medžio stiliaus“ klientus.

Projekto architekto G. Natkevičiaus teigimu, šis projektas atrodo nesudėtingas, tačiau toks ir yra minimalistės architektūros tikslas.

„Iš tiesų minimalistinės architektūros pastatą suprojektuoti nėra paprasta, dažnai atrodo, kad padaryti tai, ko yra mažai, labai lengva, bet yra priešingai. Esame labai laimingi, kad tiek vystytojas, tiek rangovas mus girdėjo, nes visus projekto minimalistinius dalykus padaryti ir buvo sunkiausia. Kuomet pastatas nėra perkrautas detalių, kiekvienas netikslumas, kokybės trūkumas labai matosi. Šiame projekte su tuo puikiai susitvarkyta.“

Architektai: architektų biuras „G. Natkevičius ir partneriai“

Interjero dizainas: Eivaras Rastauskas ir Mindaugas Leliūga.

Vieta: Kaunas, Lietuva

Pastato antžeminės dalies plotas: 729 kv. m.

Statybos metai: 2020

Generalinis rangovas: UAB „Nanosta“

Sprendimai:

narbutas

Įmonės „Narbutas Lietuva“ komanda rūpinosi darbo vietų, virtuvės ir posėdžių zonų baldų sprendimais. Didžiausi iššūkiai šiame projekte buvo keli: tikslumo reikalaujantys nestandartiniai baldų sprendimai ekspozicijų salėje, kurioje užsakovas eksponuoja grindų ir durų pavyzdžius, ir registratūros O formos lenktas baldas iš faneruotės su integruotu LED apšvietimu. Kliento išreikštas poreikis siekti natūralumo įgyvendintas pagaminus posėdžių ir virtuvės stalus iš ąžuolo masyvo.

Nanosta Logo

Vienas pagrindinių veiksnių, užtikrinančių sėkmingą projektų vystymą, yra patikimas ir atsakingas statybų generalinis rangovas. Jau daugiau nei 5 metus specializuotus statybos darbus atliekanti ir didelį pasitikėjimą rinkoje pelniusi įmonė „Nanosta“ taip pat gali padėti įgyvendinti visus vykdomo projekto darbus kaip generalinis statybų rangovas. Skaityti daugiau >

rudupis

Įmonė objekte montavo CW50-SC aliuminio fasadus.UAB „Rūdupis“ – atestuota medinių ir aliumininių langų, durų, fasadų gamybos ir statybos įmonė, savo produkcijoje naudojanti tik aukščiausios kokybės žaliavas, o gamyboje diegianti moderniausias technologijas.Didžiąją dalį, apie 96 proc., produkcijos sudaro eksportas į kitas šalis: Angliją, Airiją, Vokietiją, Švediją, JAV, Prancūziją, Ukrainą, Azerbaidžaną, Kazachstaną, Rusiją, Latviją.

housemodul

UAB „Nemira“ pastato fasadui panaudojo ekologišką, natūralią statybinę medžiagą – kalibruotą graduotą C24 klasės medieną. Apdirbant mediena buvo šukuota siekiant išryškinti jos reljefą. Mediena padengta ekologiška, unikalia matine juodos spalvos dažyve, kuri užtikrina, kad nereikės ypatingos priežiūros. Montuojant skydais surinktus elementus ant fasado, jo išskirtinumui sukurti buvo išvengta matomų tvirtinimo detalių.

image 2021 04 10 134618

„Medžio stiliaus“ salono objekte UAB „Stikresta“ pasiūlė stiklo pertvarų montavimo sprendinius. Sumontuotos pertvaros iš saugaus, grūdintojo, 10 mm storio stiklo. Pagrindinė pertvarų dalis itin aukšta – 4,2 metro. Stiklų viršutinė dalis sutvirtinta specialiais trijų komponentų suspaudimo profiliais. Atsižvelgiant į tokius aukštus stiklus, kurie nėra dažni berėmėms vitrinoms, architektams ir statytojams buvo pasiūlyta pertvaras sutvirtinti aliuminio profiliais ties stiklų briaunomis, kurie puikiai įsiliejo į bendrą interjero vaizdą. Standumo konstrukcijos dažytos atsižvelgiant į interjero dizainą. Sumontuota kokybiška stiklo furnitūra, leidžianti užtikrinti ilgalaikį konstrukcijos naudojimą. Atlikti darbai atitinka visus kokybei ir saugumui keliamus reikalavimus.

image 2021 04 10 134806

UAB „Deivida LT“, turinti daugiau kaip šešerių metų darbo patirtį, įrengia vidaus inžinerines sistemas tiek komerciniuose, tiek gyvenamosios paskirties objektuose. Remdamasi savo patirtimi, objekte, adresu Tunelio g. 20, Kaunas, įrengėme inovatyvią šildymo ir vėsinimo sistemą perdangoje. Šildymo ir vėsinimo vamzdeliai įrengti perdangos konstrukcijos apačioje. Ta pati grindinė (lubinė) sistema žiemą pastatą šildo, o vasarą – pasyviai vėsina.

Objekte sumontavome mechaninę oro tiekimo (ištraukimo) vėdinimo sistemą iš cinkuoto plieno ortakių. Ortakius izoliavome šilumine izoliacija „Armaflex“ ne tik laikydamiesi techninių parametrų, bet ir vizualiai gražiai, kadangi jie lieka atviri, neuždengti. Vėdinimui užtikrinti sumontavome 4 plokštelinius entalpinius rekuperatorius „DAIKIN VAM1000J“. Jų keliamam triukšmui sumažinti ir komfortiškai aplinkai sukurti sumontavome triukšmo slopintuvus. Pastato išorėje sudėjome oro tiekimo ir šalinimo, viduje – padavimo ir ištraukimo groteles.

protis

Kaune įsikūrusio „Medžio stiliaus“ salono pastatui architektai ir projekto vystytojai priėmė ne vieną inovatyvų sprendimą, tarp kurių ir geoterminio šildymo sistemos įrengimas. Sistema pritaikyta unikaliai pagal užsakovų pageidavimus, suformuotas gilesnis nei įprastai (50–100 m gylio) gręžinys tam, kad atitiktų „Medžio stiliaus“ vidaus temperatūros komforto reikalavimus. Skaityti daugiau >

Straipsnis paskelbtas žurnale „SA.lt“ (Statyba ir architektūra) | 2021 kovas

Norite žurnalo tiesiai į namus ar biurą?

Prenumeruokite metams vos už 27 eurus!

PARTNERIO TURINYS


Pasidalykite straipsniu
Komentarai
 • Very Cool

  2021-04-26, 23:03  

  Tikrai gražiai atrodo, tiek išorėje, tiek viduje.

 • Dangis su Rasa

  2021-04-17, 15:30  

  Buvom. Patogu, jauku, idomu. Maloniai issirinkome nuostabias Dune spalvos grindis ir duris. Apsidziaugem, kad salono aplinka ir produktu kainos skirtos ne tik ” Elitui”, bet ir paprastai darbo liaudziai. Apie viska pagalvota. Super.
  Beje pries 12 metu esame isigije Medzio Stiliaus grindis, kurios dziugina iki siol.
  Pagarba visai komandai, kas prisidejo atveriant kokybisko ir jaukaus salono duris.

 • Jolita

  2021-04-12, 20:32  

  Puikus pavyzdys, kaip susikurti sėkmingo verslo aplinką. Sveikinimai projekto autoriams!

 • Monsanto

  2021-04-12, 16:21  

  Gražu pažiūrėt kaip spalvos ir viskas dera:)

 • Mindaugas Leliuga

  2021-04-12, 12:53  

  Interjeras: Eivaras Rastauskas ir Mindaugas Leliuga, UAB Architektas LT.

Rekomenduojami video