Top Baneris

Miesto gamta, arba gamtos funkcijos mieste

2017 vasario 2 d.
Oksana Valionienė, Vilniaus pirminio reljefo planas, M 1:20000, 2015, fragmentas. Autorės nuosavybė.
Oksana Valionienė, Vilniaus pirminio reljefo planas, M 1:20000, 2015, fragmentas. Autorės nuosavybė.
Pasidalykite straipsniu

Užsieniečio akiai naujas, vilniečiui – įprastas vaizdas – sostinė, apsupta miškų ir ežerų. Miesto ir gamtos bendrystės bei skirtumai mokslininkų akimis bus pristatomi rytoj Nacionalinėje dailės galerijoje atidaromoje parodoje „Miesto gamta: pradedant Vilniumi“.

Šioje parodoje bus pristatomi meno kūriniai ir mokslo tyrimai, kuriuose miestas yra apmąstomas ne kaip išskirtinai žmogaus kūrinys, bet kaip ekosistema, kurioje žmogaus veikla nuolatos sąveikauja su gyvosios ir negyvosios gamtos procesais. Svarbus projekto elementas yra siekis įsigilinti į miestą, kuriame vyksta pati paroda – Vilnių, suvokiant jį ne kaip uždarą vienetą, bet kaip darinį, egzistuojantį platesniuose gamtiniuose ir kultūriniuose, laiko ir erdvės kontekstuose.

Parodą sudaro dvi dalys. Pirmojoje pristatomi penki nauji meno kūriniai, kuriuos, bendradarbiaudami su mokslininkais, sukūrė Lietuvos ir užsienio menininkai. Šiuose kūriniuose ieškoma paralelių tarp miesto ir skruzdėlyno, siūloma suvokti miestą iš šikšnosparnio perspektyvos, žvelgiama į robotus kaip į visuomenės narius, apmąstomi atskiram kūnui ir bendruomenei būdingi potrauminio gijimo procesai, svarstomos galimybės radikaliems pokyčiams miesto viešosiose erdvėse.

Greta naujų menininkų kūrinių pristatomi pastarųjų dešimtmečių moksliniai darbai, kuriuose miesto gamtos problematiką tyrinėja istorikai, paleoantropologai, archeologai, botanikai, meteorologai ir kitų sričių mokslininkai. Jų tyrimai pateikti žiūrovui suprantamu ir kūrybišku būdu.

Parodą lydi išplėstinė edukacinė programa: per 2016 ir 2017 metus surengti penki seminarai ir kūrybinės dirbtuvės, kuriuos vedė projekte dalyvaujantys menininkai bei mokslininkai. Dalis dirbtuvių ar seminarų įsiliejo į kūrybinį procesą, o jų metu sugeneruotos idėjos ar sukurti produktai tapo parodos dalimi.

Dalyviai: Kader Attia, Julius von Bismarck, „Pakui Hardware“ (Neringa Černiauskaitė ir Ugnius Gelguda), Kuai Shen, Julijonas Urbonas, Rimantas Jankauskas, Šarūnas Jatautis ir Ieva Mitokaitė, Iwona Janicka, Vida Motiekaitytė, Egidijus Rimkus, Dovilė Keršytė ir Justas Kažys, Oksana Valionienė, Aistis Žalnora.

Kuratoriai: Vytenis Burokas, Vitalij Červiakov, Eglė Mikalajūnė, Eglė Nedzinskaitė.

Organizatorius: Nacionalinė dailės galerija, Lietuvos dailės muziejus

Partneriai: Rezidencijų centras „Rupert“, Vilniaus dailės akademija, Fizinių ir technologinių mokslų centro Lazerinių technologijų skyrius, VU Matematikos ir informatikos fakultetas, VU Medicinos fakulteto Anatomijos, histologijos ir antropologijos katedra, VU Herbariumas, VU Hidrologijos ir klimatologijos katedra, VU Botanikos sodas, Lietuvos Mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka, Vilniaus universiteto biblioteka, Lietuvos aklųjų biblioteka, Lietuvos agrarinių ir miško mokslų institutas, Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejus ir kt.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video