Top Baneris

Miesto centre, miško glėby – „Miško ardai“ (2)

2021 birželio 8 d.
misko ardai vilnius citusTik SA
D.Gumbrevičiaus nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Išskirtinius nekilnojamojo turto projektus kurianti bendrovė „Citus“ Vilniaus Burbiškių rajone valdo mažaaukščių daugiabučių projektą „Miško ardai“, kuris dar nebaigtas, tačiau jau spėjo sulaukti didelio susidomėjimo ir pripažinimo.

170 ha ploto Burbiškių miško prieglobstyje, buvusios karinių raketų aptarnavimo bazės teritorijoje kylantys namai pirmiausia išsiskiria savo lokacija – sklypas yra arti miesto centro, bet kartu naujasis kvartalas apsuptas brandaus miško ir iš jo čiulbančių paukščių, tarsi įformuotas į kalnuotą slėnį. Kvartalas vystomas itin patogioje vietoje, netoli sostinės centro, patogioje lokacijoje susisiekimo atžvilgiu – šalia aplinkkelis, Eišiškių plentas.

Tai ne pirmas projektas, kai „Citus“ bendradarbiauja su „Vilniaus architektūros studija“. Prieš tai ši architektų studija projektavo kitą mažaaukštės statybos daugiabučių projektą Vilniuje – „Neries ardus“, pripažintą geriausiu būsto projektu Baltijos šalyse ir Lietuvoje.

„Miško ardų“ kvartalą projektavusios „Vilniaus architektūros studijos“ architektė Daiva Pauliukonienė pasakoja, kad, siekiant geriausio rezultato, architektų biure buvo surengtas vidinis konkursas, kuris padėjo išgryninti geriausią architektūrinę idėją. Architektai sukūrė tris projektinius siūlymus ir išrinko vieną, integruodami į jį ir geriausias atmestų projektų idėjas.

„Miško ardai“ jau spėjo pelnyti apdovanojimą – Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija vystomą kvartalą apdovanojo kaip geriausią ateities projektą.
misko ardai vilnius burbiskes butai miskas
„Vilniaus architektūros studijos“ vizual.

Pagrindinis akcentas – daugiafunkcis kiemas

Architektai kaip pagrindinį „Miško ardų“ akcentą įvardija itin atraktyvų 1 ha ploto vidinį kiemą, kuriame bus įrengta net 14 pramogų ir laisvalaikio erdvių: grilių zona, vaikų karstyklės, kupolas, baseinėlis, amfiteatras, stalo tenisas ir kita. Vidinio kiemo takų sistema specialiai pritaikyta sukti ratus mamoms su vežimėliais.

„Iš buvusios karinės bazės palikome vienintelį objektą – požeminį bunkerį, kurį perkūrėme į dviračių saugyklą. Kaip pagrindinė architektūrinė idėja atsirado vidinis kiemas, aplink kurį išdėstėme namus. Nuo šlaito padarėme linijinį užstatymą, o nuo gatvės pusės atsirado taškinis. Miškas nusileidžia į vidinio kiemo centrą, bandėme jį „pritraukti“ arčiau namų, kad įsilietų į kiekvieno gyventojo gyvenimą.

Viena esminių kiemo vertybių – saugumas, nes tai uždara erdvė. Kita vertybė – funkcionalumas. Kiemas skirtas vaikams, paaugliams ir suaugusiesiems. Jo centrinė ašis yra bendruomenės aikštė, kurioje vyks susitikimai ir bendravimas“, – sako D. Pauliukonienė.

miško ardai burbiškės vilnius
Misko ardai web 004 IMG 0630
Misko ardai web 007 IMG 0643
miško ardai burbiškės vilnius
„Citus“ ir D.Gumbrelevičiaus nuotr.

Kiekvienam po dalelę miško

Kita prie projekto prisidėjusi „Vilniaus architektūros studijos“ architektė Lijana Jančytė pamena, kad nuo pat pradžių „Miško ardų“ kvartalas vystėsi, remiantis indvidulių namų idėja, kur kiekvienas savininkas turi savo sklypą, žemės gabaliuką ar bent terasą-balkoną.

„Buvo nuspręsta statyti mažaaukščius daugiabučius su dideliais balkonais ir terasomis. Tokio dydžio balkonų Vilniuje rasti sunku. Mums buvo svarbu išlaikyti didelius atstumus, kad gyventojai neturėtų žiūrėti vieni kitiems į langus.

Kai gavome projektuoti šį sklypą, jame buvo daug pastatų – bunkeriai, angarai ir kt. Tai davė kūrybinio potencialo įgyvendinti kažką įdomaus. Pagalvojome, kad tokioje nestandartinėje vietoje sukursime išskirtinę architektūrinę išraišką. „Miško ardų“ vieta labai unikali, sklypas netoli centro, su automobiliu iki senamiesčio nuvažiuoti gali per kelias minutes, bet miško apsuptis ir šlaitai tave taip atskiria nuo miesto, kad, atrodo, tu – visai ne Vilniuje.

miško ardai
miško ardai vilnius balkonai
miško ardai vilnius balkonai
D.Gumbrelevičiaus nuotr.

Norėjome, kad čia atsikėlęs žmogus jaustų, kad gyvena miško apsuptyje, o ne miesto centre. Buvo sugalvota pastatus statyti toliau vieną nuo kito. Kūrėme individualių vilų stiliaus, mažų daugiabučių kvartalą. Aplinkinis miškas – didelis, yra daug pažintinių takų, žmonės čia laipioja kalnais, bėgioja. Čia tikrai yra, ką veikti“, – sako L. Jančytė.

Kalbėdama apie architektūrinius sprendimus, ji išskyrė antstatus. Tai dviejų aukštų butai su šlaitiniais stogais. Butuose lubų aukštis siekia 7 metrus. Jausmas ten užėjus – tarsi gyventum sulig medžių viršūnėmis.

„Viršutiniuose aukštuose įrengėme „Karlsono namus“, kur gali gyventi ketvirtame aukšte ir turėti tarsi savo nuosavo namo dalį – didelę terasą aplink. Šie dalykai kėlė iššūkių, nes sudėtingėjo konkstruktyviniai sprendimai, bet juos spręsti buvo vienas malonumas“, – teigia L. Jančytė.

misko ardai vilnius

Duoklė gamtai – tvarūs sprendimai

Burbiškių miško pašonėje vystant „Miško ardų“ kvartalą, atiduodama duoklė ir gamtai – statybų metu naudojami tvarūs sprendimai. Pastatų statybos procese didesnis dėmesys skiriamas natūralioms medžiagoms, kad būtų kuo mažiau plastiko ar kitų šalutinių medžiagų.

Sklype ir jį organizuojant panaudota nedaug kietų dangų, fasaduose vyrauja natūralios medžiagos – medis ir klinkeris, o lietaus vanduo infiltruojamas po žeme esančiuose rezervuaruose.

Interjere – jungtys su užburiančia miško aplinka

Užsukus į demonstracinį „Miško ardų“ butą buvo galima susipažinti, kokius sprendimus naudoti pasirinko „Citus“ interjero dizainerė Rūta Montrimaitė.

„Šiame bute buvo siekiama sukurti minimalistinį, bet kartu jaukų, gaivų, šviesų ir ramaus fono interjerą. Kadangi pro visus buto langus skverbiasi netoliese esantis miškas, norėjosi jo neužgožti, o atvirkščiai – išryškinti ir išlaikyti kaip vieną svarbiausių detalių bute.

Rūta Montrimaitė interjeras citus miško ardai
Rūta Montrimaitė interjeras citus miško ardai

Buvo pasirinktos lengvos, šviesios apdailos medžiagos, spalvos ir baldai. Tai padėjo sukurti foną visus metus žaliuojančiam miškui. Kad bute atsirastų šiek tiek spalvų žaismo, buvo įtraukta pastelinė rausva spalva, kuri bute vyrauja ne tik kaip akcentas, bet ir veikia kaip skiriamoji linija skirtingoms funkcinėmis zonomis“, – pasakoja R. Montrimaitė.

Interjero dizainerė pažymi, kad daugumoje demonstracinių butų yra įprasta naudoti šabloniškus sprendimus, išpildyti daugumai priimtiną stilių. Tačiau ji taip pat atkreipia dėmesį, kad naujakurius labiausiai traukia išskirtinio, drąsesnio interjero stiliaus butai. Anot R. Montrimaitės, dažnai idėjų ar minčių ieškoma aplinkoje – buto lokacijoje ar jo istorijoje.

„Jei tai įkvepianti architektūra ar vaizdas pro langus į senamiestį, į užburiančią gamtą ar industrinę aplinką, norisi tai „įnešti“ į namų interjerą, siekiant sukurti vientisumą su supančia aplinka.

Rūta Montrimaitė interjeras citus miško ardai
Rūta Montrimaitė interjeras citus miško ardai

Kurdamas interjerą klientams, žinoma, negali neatsižvelgti į ten gyvensiančių žmonių norus ir poreikį. Tad iš pradžių vyksta dialogas, susipažinimas su pačiu užsakovu. Bandoma drauge atrasti tai, kas tiktų ir patiktų, koks interjeras atspindėtų ten gyvensiančių žmonių charakterį ar nuotaiką, įkvėptų kokybiškam ir įdomiam gyvenimui. Manau, kad svarbiausia interjere atspindėti patį gyventoją.

„Miško ardų“ projekte jau vien pavadinimas viską pasako. Aplinka magiška ir atribojanti nuo miesto šurmulio. Tad dažnai klientai aiškiai suformuoja, kad norėtų grynų, natūralių medžiagų, spalvų, žemiškų tonų ir savo namuose“, – sako interjero dizainerė.

Kitoks požiūris į namus

Bendrovės „Citus“ atstovė Irma Arlauskienė pasakoja, kad kurti „Miškus ardus“ įkvėpė pirmtako – projekto „Neries ardai“ sėkmė.

„Tai buvo projektas, gavęs apdovanojimų tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Jis buvo pripažintas geriausiu būsto projektu Lietuvoje ir Baltijos šalyse, buvo pagerbtas tarptautiniuose architektūros konkursuose. Pamatėme, kaip žmonės yra išsiilgę gamtos ir kitos gyvenimo kokybės. Todėl atradę šią unikalią ir dar neįveiklintą lokaciją Burbiškėse, nusprendėme tęsti „Neries ardų“ istoriją ir kurti „Miško ardus“. Buvome pirmieji, vystantys gyvenamųjų namų kvartalą tikrame miške žmonėms, ieškantiems ramybės, kitos gyvenimo kokybės, nepabėgant toli nuo Vilniaus miesto centro.

Mūsų požiūris į namus, būstą yra kitoks: kuriame nišinius objektus. Pastatyti vadinamąsias dėžutes gali bet kas, o mūsų braižas yra įžvelgti ateities perspektyvas. Burbiškės iki tol buvo niekam nežinomos ir niekas iš kitų vystytojų neatkreipė dėmesio, o mes numatėme, kad tai yra didelė perspektyva sukurti išskirtinį projektą. Mūsų įžvalgos pasiteisino – jau dabar matome, kad Burbiškėse pradėta daugiau nekilnojamojo turto projektų“, – teigia I. Arlauskienė.

Rūta Montrimaitė interjeras citus miško ardai
 citus miško ardai

Valdytojas: UAB „Citus“

Architektai: Daiva Pauliukonienė, Lijana Jančytė, Ieva Paškonytė, UAB „Vilniaus architektūros studija“

Konstruktorius: Arūnas Vižinis, UAB „Vilniaus architektūros studija“

Demonstracinio buto interjeras: Rūta Montrimaitė

Statybų valdytojas: „Citus Construction“ su partneriais, UAB „Keista“

Statybos metai: nuo 2018

Sprendimai:

durys pro

Kokybiški baldai ir durys – iš vienų rankų

Viename iš „Miško ardų“ pastatų įrengtas demonstracinis būstas, kurio interjero autorė Rūta Montrimaitė rinkosi lengvas, šviesias apdailos medžiagas ir minimalistines baldų bei kitų interjero elementų formas. Ji pasirinko kokybiškas „Durys.pro“ prekės ženklo duris ir užsakė korpusinius nestandartinius baldus, kuriuos pagamino ir objekte sumontavo įmonė UAB „Enprova“.

Baldai ir durys gaminami Lietuvoje, išskirtinai kiekvienam klientui, pagal individualius matmenis, atsižvelgiant į asmeninius poreikius. Populiariausias įmonės gaminamų durų modelis – beapvadinės, lygios, dažytos, kurios neišsiskiria interjere ir leidžia atsiskleisti kitiems elementams bei akcentams. Visi modeliai komplektuojami su paslėptais vyriais ir magnetinėmis spynomis, gali būti atvirkštinio varstymo, prireikus galima papildomai komplektuoti su magnetine nematoma durų atrama ar nusileidžiančiu slenksčiu.

Mosta logo spalvotas png be fono

Konstrukcijų įrengimo darbus atliko UAB „Mosta“. Visi trys korpusai buvo statomi vienu metu ir iškilo per maksimaliai trumpą laiką.

uab lydera

UAB „Lydera“ – dešimtmetį veikiančiai itin konkurencingai Lietuvos statybų įmonei – buvo patikėta įrengti „Miško ardų“ daugiabučių šlaitinius stogus ir ventiliuojamuosius fasadus. Įmonei pavyko laimėti užsakovo surengtą konkursą, o netrukus po konstruktyvių derybų pradėti ir statybos darbai. Jie užtruko apie 4 mėnesius. Skaityti daugiau >

kadastriniai.lt

Apie geodezinių matavimų svarbą statybų procese atskirai kalbėti neįprasta, tačiau be jų šiuolaikinėje statyboje – nė žingsnio. Šią tiesą gali patvirtinti MB „Kadastriniai.lt“ komanda, kuriai nuo pat projekto „Miško ardai“ idėjos gimimo priskirti išties reikšmingi darbai. Skaityti daugiau >

velux langai

Suprantama, tokiam išskirtiniam projektui reikia ir išskirtinės kokybės langų, tad kai užsakovas kreipėsi į bendrovę „Velux“, jos specialistai priėmė nemenką iššūkį. Juk langų reikėjo išties nemažų! Bet bendrovės gaminių asortimentas toks platus, kad idealiai tinkantis sprendimas atsirado kone iškart – tai stogo lango modelis „GGL 3068“, valdomas viršuje esančia rankena. Skaityti daugiau >

Straipsnis paskelbtas žurnale „SA.lt“ (Statyba ir architektūra) | 2021 gegužė

Norite žurnalo tiesiai į namus ar biurą?

Prenumeruokite metams vos už 27 eurus!PARTNERIO TURINYS


Pasidalykite straipsniu
Komentarai
  • Lol

    2021-06-18, 12:35  

    Tvoros vaikams del saugumo, kokia dar russia? 😀

  • Na

    2021-06-15, 18:46  

    Tvoros tvoros tvoros…: russia

Rekomenduojami video