Top Baneris

2014 liepos 4 d.
Pasidalykite straipsniu

Nuotraukoje: T. Balčiūno grupės LMTA studijų miestelio kūrybinėse architektūros dirbtuvėse pateikta koncepcija

Septyniuose skirtingose sostinės vietose esančiuose Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) pastatuose išsibarsčiusią veiklą sutelkti vienoje vietoje – su tokia idėja aukštoji mokykla kreipėsi į Lietuvos architektų sąjungą (LAS), kuriai ir buvo patikėta organizuoti architektūros konkursą. LMTA, apsisprendusi realizuoti modernios, profesionalaus meno studijas, kūrybą ir mokslo tyrimus jungiančios erdvės idėją, tikisi išspręsti ne tik studijų kokybės problemas. Regis, jai aktuali ir vieningos menininkų bendruomenės kūrimo idėja.

Būsimasis studijų miestelis pretenduoja tapti ir išskirtiniu specializuotu kultūros paskirties kompleksu – jų nepriklausomybės laikotarpiu suprojektuota ir realizuota vos keletas.

Menininkai vienijasi

LMTA mokslo prorektorė doc. dr. Judita Žukienė pripažino, kad mieste išsibarstę akademijai priklausantys pastatai apsunkina studijų procesą, be to, skirtingų fakultetų dėstytojai ir studentai tiesiog vieni kitų nepažįsta. Taip prarandama galimybė bendradarbiauti ne tik studijų, bet ir meninės kūrybos bei tarpdisciplininių tyrimų procesuose.

Fakultetuose trūksta valgyklų, bibliotekos skyriai ir fondai išsibarstę po skirtingus objektus, o kai kuriuose esamuose pastatuose, net ir modernizuotuose, neįmanoma užtikrinti tinkamos garso kokybės, garso izoliacijos, reikiamo patalpų aukščio ir pan. Be to, dabartiniuose LMTA priklausančiuose pastatuose daug nenaudingo ir šildymo sąskaitas didinančio ploto: koridorių, holų.

Aprūpinti LMTA naujomis patalpomis, kurios atitiktų kūrėjų poreikius, planuota dar aštuntajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje. Naujiems pastatams buvo numatytas sklypas Žvėryne, pradėti planavimo darbai, tačiau statybos taip ir nepajudėjo.

Sluškų rūmai, kuriuose šiandien įsikūręs LMTA Teatro ir kino fakultetas, anot J. Žukienės, pripažįstami kultūros paveldo objektu, tačiau neatitinka studijų poreikių ir šiuo metu yra apverktinos būklės. Centriniuose rūmuose, esančiuose Gedimino prospekte, ateityje LMTA ketina įkurti Kūrybinių inovacijų centrą ir plėtoti mokymosi visą gyvenimą veiklas.

„Turime labai gražią koncertų salę, tačiau joje nėra jokios izoliacijos nuo gatvės triukšmo, garso įrašus salėje stovinčiais labai kokybiškais koncertiniais instrumentais galima daryti tik naktį, kai visiškai tylu. Šiuolaikinės koncertų salės uždaros, jų puiki akustika, garso izoliacija, muzikantų auditorijos įrengiamos su kintama garso izoliacija ir akustikos parametrais, o aktoriams, šokėjams salėse paklojama speciali grindų danga“, – komentavo pašnekovė.

Įsipareigojo nepriimti greitų sprendimų

Būsimam LMTA studijų miesteliui numatomas skirti sklypas prestižinėje sostinės vietoje – Kalnų parko papėdėje, greta irgi šiame klasteryje derančių Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų ir B. Dvariono dešimtmetės muzikos mokyklų. XVIII amžiuje įkurto karinio miestelio teritorijoje kol kas veikia Vytauto Didžiojo karo muziejaus Karo technikos skyrius, muziejuje eksponuojama karo technika. Ateityje jį planuojama iškeldinti.

Karo muziejaus teritorijoje suplanuota įkurdinti LMTA studijų miestelį.

Karo muziejaus teritorijoje suplanuota įkurdinti LMTA studijų miestelį.

LAS metų pradžioje surengė architektūros konkurso repeticiją – kūrybines architektūros dirbtuves. Jų metu buvo planuojama nustatyti būsimų akademijos pastatų planavimo apimtis, parengti pirmines būsimo architektūros konkurso sąlygas. Po pirminės atrankos dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse buvo pakviestos penkios architektų komandos.

„Suformuluoti architektūros konkurso užduotį nebuvo paprasta: numatyta LMTA miestelio vieta – sostinės senamiesčio dalis. Be to, LMTA nebuvo visiškai apsisprendusi dėl būsimos programos: preliminari šiek tiek gąsdino, LAS nebuvo tikra, ar viskas tilps, be to, buvo neaišku, kokios paskirties ir


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video