Menininkų darbuose – sovietinės autobusų stotelės

Menininkų darbuose – sovietinės autobusų stotelės

„Sovietinės autobusų stotelės“
Fotografijų albumo „Soviet Bus Stops“ (2015) nuotr.

Rugpjūčio 18-ąją viešoji įstaiga meno vadybos platforma „Arthesis“ paskelbė tarptautinio fotografijų projekto „Sovietinės autobusų stotelės“ pradžią. Projektas, anot jo autorių, skirtas nubrėžti kitokią sovietmečio paveldo perspektyvą. Kalbėjimui apie kūrybinės laisvės ieškojimą, kūrėjo troškimą spręsti pačiam, neatsižvelgiant į politinį ir ideologinį režimą, pasitelkiami sovietmečio mažosios architektūros pavyzdžiai ir šiuolaikinės istorijos.

Keletą mėnesių Lietuvos auditorijai savo fotografinį žvilgsnį į mažosios architektūros pavyzdžius buvusio Rytų bloko šalyse susitikimuose ir parodose pristatys Christopheris Herwigas ir Nicolas Grospierre, o platesni lietuvių autorių ieškojimai paveldo tema bus atskleidžiami tam skirtame tinklaraštyje.

Ch. Herwigas – pasaulinio dėmesio sulaukusio fotografijų albumo „Soviet Bus Stops“ (2015) autorius. „Soviet Bus Stops“ yra prieš beveik trylika metų pradėtas projektas, apimantis vadinamųjų Rytų bloko šalių įdomiausius smulkiosios architektūros pavyzdžius. Kirgizijos, Ukrainos, Baltijos ir kitų, iš viso – 15 šalių, arba apie 30 tūkst. kilometrų besidriekiančiose pakelėse stūksančios autobusų stotelės atskleidžia vietinę kūrybą, kurioje telpa ir brutalizmas, ir architektūrinė ekstravagancija.

christopher herwig
Christopheris Herwigas

Dauguma albume pristatomų objektų buvo pastatyti 1960–1980 metais, valdant Leonidui Brežnevui. Tačiau, nepaisant griežtos to meto valdymo politikos ir architektūrinės monotonijos, stotelių architektūros ir dizaino eksperimentai, pasitelkiant skirtingas medžiagas ir tradicinius amatus, nebuvo griežtai reguliuojami. Kaip teigia autorius, kiekviena stotelė turi savo istoriją.

Rugsėjo mėnesį bus atidaryta paroda, atskleisianti sovietinių autobusų stotelių turtingą ir neįprastą vizualumą. Kanadietis Christopheris Herwig pristatys fotografijas iš albumo „Soviet Bus Stops“ iš jo naujausios kelionės po Rusiją. Šveicarų menininkas N. Grospierre leis palyginti jas su Lietuvos sovietmečio laikotarpio autobusų stotelėmis, kurių iš viso jo kolekcijoje iš kelionių po mūsų šalį – beveik 30.

Neseniai šviesą išvydo tinklaraštis narratives.lt – projekto apie mažosios architektūros paveldą dalis. Stebint pastarųjų metų susidomėjimą sovietmečio studijomis ir siekiant diskusiją plėtoti toliau, sukurta virtuali platforma, skirta besikeičiančio paveldo temoms analizuoti per pokalbius su viešas erdves tiriančiais kūrėjais. Keliami klausimai, kokią dabartį kuria praeities sluoksniai mieste? Kas iš tiesų yra paveldas, išryškėjant tam tikriems politiniams sumetimams bei laikmečiui diktuojant savas realijas?

Projektą vykdo viešoji įstaiga „Meno vadybos platforma“, kuruoja Raimonda Tamulevičiūtė. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

Pagal „Arthesis“ ir Herwingphoto.com inf.

Temos: „Sovietinės autobusų stotelės“, Mažoji architektūra, Sovietmečio paveldas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai