Top Baneris

Menininkas Rickas Lowe‘as – apie „nepatogios“ bendruomenės integraciją

2016 rugsėjo 27 d.
Rickas Lowe‘as (Organizatorių nuotr.)
Rickas Lowe‘as (Organizatorių nuotr.)
Pasidalykite straipsniu

Vilniuje rugsėjo pabaigoje lankysis JAV menininkas, aktyvistas, prestižinės „MacArthuro“ fondo stipendijos laureatas, bendruomenių organizatorius, JAV Nacionalinės menų tarybos narys Rickas Lowe‘as, savo kūryboje ir visuomeninėje veikloje sprendžiantis socialines problemas. Rugsėjo 29–spalio 1 dienomis amerikietis dalyvaus Viešųjų erdvių kongrese ir skaitys pranešimą konferencijoje „Krizės industrijos, nepaklusnumo estetika“.

Prieš du dešimtmečius R. Lowe‘as inicijavo projektą „Project Row Houses“, skirtą Hiustono (JAV) afroamerikiečių rajono apleistų namų renovacijai, bendruomenės atgaivinimui, švietimui, socialinėms paslaugoms. Vėliau menininkas vadovavo analogiškiems projektams, skirtiems Naujojo Orleano atstatymui po Katrinos uragano bei Šiaurės Dalaso rajonui, kuriame gyvena daug imigrantų.

„Prioritetizuoti mažesnes pajamas uždirbančių žmonių bendruomenes, užuot išstūmus juos per viešųjų erdvių kūrimą ir rajono pritaikymą viduriniajai klasei – didelis iššūkis. Dažnai investavimas į kūrybiškumą reiškia, kad sukuriama madinga, „kieta“ erdvė, kur žmonės renkasi vakarais ir geria latę savaitgaliais – taip kuriamos ekonominės investicijos, ir jų reikia. Tačiau turi būti būdas tą padaryti akcentuojant žmones, kurie ten jau gyvena, užuot juos išstūmus“, – savo viziją aiškina nuolat visuomeninius projektus organizuojantis menininkas.

Buvęs apleistas Hiustono rajonas, kuriame R. Lowe‘as dar 1993-aisiais pradėjo bendruomenės atgaivinimo procesus per vizionierišką, visuomeninį meno projektą „Project Row Houses“, šiandien yra kupinas gyvybės. Kartu su kitais menininkais R. Lowe‘as nusipirko ir renovavo daugiau nei 20 rajono pastatų, paversdamas juos meno erdvėmis. Šiandien projektui priklauso beveik 50 statinių, tarp jų – namai, kuriuose apgyvendinamos vienišos motinos.

R. Lowe‘as dalyvaus dviejuose Viešųjų erdvių kongreso renginiuose Vilniuje – konferencijoje „Krizės industrijos, nepaklusnumo estetika“ ir seminare „Viešųjų erdvių transformacijos“. Konferencijoje, kuri vyks rugsėjo 30 dieną Nacionalinėje dailės galerijoje, menininkas skaitys pranešimą „Persvarstant meną socialiniame kontekste“, o seminare spalio 1-ąją Valstybės pažinimo centre R. Lowe‘as kartu su kitais tyrėjais ir praktikais dalysis teorinėmis ir praktinėmis žiniomis apie visuomenės dalyvavimą, idėjomis apie technologijų ir estetikos vaidmenį kuriant pilietinę erdvę su vietos bendruomenėmis ir tyrėjais.


Daugiau informacijos: www.co-ops.lt, http://www.fb.com/industriesofcrisis, www.twitter.com/co_ops.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video