Vilniaus rajono savivaldybė kartu su „Do architects“ komanda parodė pavyzdį – rekonstruojant darželį „Pelėdžiukas“ visų pirma buvo atsižvelgta į vaikų poreikius ir emocijas. Jiems buvo sukurta ne tik funkcionali ir jauki vidaus erdvė, kurioje jie gali patogiai žaisti ant medinių grindų arba stebėti, kaip valgykloje virėjos ruošia valgį, bet ir smagiai leisti laiką lauke, išsaugotų medžių pavėsyje. Esminiai principai, kuriais remiantis projektuotos vidaus erdvės, – atvirumas, natūrali šviesa ir universalumas.
- Objektas: Vaikų darželio „Pelėdžiukas“ rekonstrukcija
- Vieta: Pagiriai, Vilniaus rajonas
- Užsakovas: Vilniaus rajono savivaldybė
- Architektai: Gilma Teodora Gylytė, Sabina Daugėlienė, Andrė Baldišiūtė, Algimantas Neniškis, Ignas Uogintas, Justina Jauniškytė, Justas Paičius, Domantas Baltrūnas, Karolina Čiplytė, Vadim Babij – „Do architects“
- Konstruktoriai: Techninio projekto etapas – Saulius Kavaliauskas (UAB „TimberDesign“) Darbo projekto etapas – Gediminas Gylys (UAB „TimberDesign“)
- Generalinis rangovas: „VT Statyba“
- Naujojo priestato Plotas: 1035 kv. m
- Statybos metai: 2020–2021 m.
- [/su_note]
Sovietinių daugiabučių apsuptyje Pagiriuose esantis darželis „Pelėdžiukas“ buvo išplėstas pastatant keturis lopšelio ir du darželio grupių korpusus, prijungiant juos prie jau veikiančio darželio pastato. Rekonstrukcijos projektavimo darbai pradėti dar 2017 metais. Pagal parengtą projektą rangos konkursą laimėjo ir statybas vykdė UAB „VT Statyba“. Statybos truko maždaug 20 mėnesių. Po rekonstrukcijos darželyje numatyta priimti papildomai 100 vaikų. Statybų biudžetas – apie 2 mln. eurų.
Uždaras kiemas – kuo daugiau laiko bendravimui gryname ore
Pagrindinis pokytis atnaujinant darželį – uždaras kiemas, į kurį vaikai gali išeiti savarankiškai. Suformuotas šalia pagrindinio įėjimo, jis tampa susitikimų erdve tiek vaikams, tiek suaugusiesiems – tėvams, auklėtojams.
„Kiemą supa tik bendros erdvės: iš vidaus vaikai visada mato, kas vyksta lauke, iš lauko – kas vyksta valgykloje, hole, renginių zonoje. Taip vyksta natūrali socializacija, ugdomas smalsumas ir bendruomenės jausmas“, – sako projekto vadovė Gilma Teodora Gilytė, „Do architects“ partnerė.
„Nuo pat pirmųjų dienų, vos tik susipažinus su užduotimi ir esamu darželio pastatu bei jo teritorija, pamatėme, kad turbūt didžiausias iššūkis – didelis sunkiai suvaldomas teritorijos plotas. Dideliame, neaiškios struktūros sklype sunku organizuoti veiklas, trūksta vienos aiškios bendruomenės erdvės, kurioje būtų gera ir saugu būti“, – teigia architektė.
Projektuojant ir statant darželį ypač didelis dėmesys skirtas ir čia augantiems medžiams. Pačioje projektavimo pradžioje darželio išplėtimas buvo numatytas visai kitoje vietoje, tačiau atvažiavus ir pamačius, kad numatytoje vietoje auga nuostabi eglė, ji kaip ir kiti ten augantys medžiai buvo išsaugoti. Vienas ąžuolas netgi buvo persodintas į uždaro kiemelio centrą, aplink kurį jau vyksta visas darželio gyvenimas.
Pastato išorės sienose integruota viskas, ko reikia lauko veikloms: nišos su durelėmis žaislams, lentynos sodininko priemonėms, nedidelis lauko kambarys žoliapjovei. Vaikų ir auklėtojų patogumui įrengtas funkcionalus ir šiltas iš lauko prieinamas sanitarinis mazgas su dengta įėjimo terasėle, kad kiemo veiklos netrukdomos galėtų vykti kuo ilgiau.
Atvirumas smalsioms akims ir dienos šviesai
Šiame darželyje vaikai mato tas patalpas, kurios įprastai jiems būdavo uždarytos. Darželyje visos pagalbinės patalpos suprojektuotos atviros. Mažieji yra smalsūs – taip jie pažįsta pasaulį ir įgauna patirties. Kasdienė buitis yra įdomi vaikams ir darželyje ji neslepiama – valytojo patalpa po laiptais turi stiklines duris, pro jas vaikai mato, kur pastatytas siurblys ir kur sudėti švarūs rankšluosčiai. Valgomajame yra didelis langas į virtuvę – darželinukai mato maisto ruošimą, pasilipę ant prie lango suprojektuoto laiptelio gali pamojuoti virėjui.
Praktiškai kiekviename taške galima apžvelgti ne tik erdvę, kurioje esama, bet ir kitas šalia esančias vietas: vidinį kiemą, lauko terasą, bendruomenės holus, valgyklą ar kt. Kaip ir mieste, taip ir vidaus patalpose – stebinčios akys kuria saugumą, bendruomeniškumą, vaikas ir mokytojas jaučiasi tiek savo grupės, tiek viso darželio šeimininkais.
Tokie patys principai taikomi ir siekiant turėti kuo daugiau dienos šviesos: įrengiami ne tik maksimalaus dydžio langai iki žemės, stoglangiai, bet ir vidaus langai tarp skirtingų erdvių saulės šviesai „pavogti“.
Universalumas – kelios vienos erdvės funkcijos
Naujajame darželyje visos erdvės universalios – kiekviena turi bent po kelias funkcijas: šviesūs lopšelio holai skirti žaidimams, muzikai, mankštai ir susitikimams. Kiemelis yra ir įėjimų, ir žaidimų, ir koncertų vieta. Žaidimų terasa ant stogo kartu ir evakuacinis praėjimas, jungiantis dvi laiptines, o fasadinėje sienoje integruotas suoliukas yra potenciali vieta lauko pamokai.
Nuo pat pradžių siekta pastatyti medžiu kvepiantį darželį – natūraliai pilkėjančiu termomedienos fasadu, medinėmis vidaus sienomis ir grindimis, medžio lentynomis ir durimis.
Lopšelio grupės taip pat kitokios: kiekviena turi du įėjimus iš bendros lopšelinukams skirtos erdvės, čia galima judėti ratu. Grupėje yra bendra žaidimų erdvė šlaitinėmis lubomis – vaikai gali stebėti per stoglangius krintančią šviesą, susipažinti su skirtingais erdvės masteliais. Bendroje žaidimų erdvėje visi langai projektuoti iki pat žemės. Numatyti du išėjimai į už lango esančią medinę terasą su stogeliu ir privatų žalią saugiai aptvertą kiemelį.
Antrame aukšte suprojektuotos darželio grupės su išėjimais ant stogo terasos. Kambarių centre yra visos reikalingos erdvės: grupės virtuvėlė, spintelės, tualeto kambarys, aplink judama ratu. Pagrindinėje erdvėje įrengtas amfiteatras, ant kurio vyksta pamokos ir žaidimai, o atėjus laikui iš jo ištraukiamos lovos ir erdvė tampa miegamuoju.
[su_note note_color=”#fbfbf9″ radius=”6″]Užtikrinta kokybė fasado apdailai
Atnaujintame Vilniaus rajono savivaldybės darželyje „Pelėdžiukas“ funkcionalumas persipina su estetika ir modernumu, todėl ir fasado apdailai bei lauko terasoms buvo keliami aukščiausi reikalavimai. Jų išpildymu pasirūpino didžiausio pasaulyje termomedienos gamintojo „Thermory AS“ oficialus atstovas Lietuvoje – įmonė UAB „Ikosa“, „Medžio gausa“.
UAB „Ikosa“, „Medžio gausa“ išpildė architektų lūkesčius ir reikalavimus pasiūlydama aukštos kokybės ir ilgaamžes pušies termomedienos dailylentes bei terasines lentas. Tiek vizualiai, tiek liečiant šiuos termomedienos gaminius juntama išskirtinė kokybė. Tvari ir atspari puvimui termomediena gaunama natūraliu būdu, naudojant tik karštį ir garus.
[/su_note] [su_note note_color=”#fbfbf9″ radius=”6″]Jaukūs ir saugūs vaikiški baldai
Stendų projektavimu ir gamyba, renginių ir parodų organizavimu užsiimančios bendrovės „Expoera“ komanda projektuoja ekspozicijas, kuria ir įgyvendina dizaino idėjas parodoms, konferencijoms ir verslo renginiams, siūlo platų paslaugų spektrą, kurių gali prireikti ruošiantis parodai ar renginiui. Laimėjusi viešųjų pirkimų konkursą, „Expoera“ pagamino ir sumontavo Vilniaus r. Pagirių vaikų darželio „Pelėdžiukas“ baldus.
[/su_note] [su_note note_color=”#fbfbf9″ radius=”6″]„VT statyba“ atlikdama rekonstrukciją pakeitė funkcionalumą
Jau atidarytas ir visuomenei pristatytas naujas Vilniaus rajono, Pagirių darželio „Pelėdžiukas“ priestatas iš esmės pakeitė tiek darželio išvaizdą, tiek funkcionalumą. Statybos darbai buvo vykdomi ne tik laikantis griežtų projekto reikalavimų, bet ir atsižvelgiant į vaikų poreikius.
Darželio „Pelėdžiukas“ rekonstrukciją atliko 14 m. statybų sektoriuje dirbanti bendrovė „VT statyba“, turinti didelę švietimo, sveikatos priežiūros įstaigų rekonstrukcijos, administracinės paskirties pastatų renovavimo patirtį.
[/su_note]