Blog

Mediniai moduliniai namai – harmonijoje su gamta

moduliniai namai
Fernando Guerra. FG+SG - FOTOGRAFIA DE ARQUITECTURA nuotr

Kiekvienas iš mūsų turėtume jaustis atsakingesnis už klimato kaitą. Paveikti šį procesą galime rinkdamiesi aplinkai draugiškus gaminius ir gyvenimo būdą, kuris mažina CO2 emisiją ir stabdo globalius atšilimo procesus. XX amžius buvo plieno, betono ir stiklo laikas architektūroje. Naujų technologijų atsiradimas suteikia galimybių XXI amžiuje racionaliau naudoti gamtinius išteklius ir atrasti medį iš naujo, taip siekiant efektyviau vykdyti klimato kaitos kontrolę.

Pagaminti iš ekologiškų medžiagų

Iš visų įmanomų statybinių medžiagų medis yra vienintelė, turinti pozityvų anglies dvideginio balansą: jis absorbuoja anglies dvideginį iš atmosferos, priešingai nei kitos medžiagos, kurios išskiria CO2 į aplinką. Portugališki moduliniai namai „Treehouse“ yra palankūs aplinkai, nes pagaminti iš pačių kokybiškiausių rinkoje egzistuojančių ekologiškų medžiagų, tiekiamų iš sertifikuotų ir tvariai tvarkomų miškų. Mediena, naudojama šiuose moduliniuose namuose, yra atitinkamai paruošta – apdorota termiškai arba slėginiu būdu, todėl atspari įvairioms klimato sąlygoms ir puikiai atlaiko didesnės drėgmės, karščio ir šalčio ciklus. Namai pritaikyti ne tik vietinei rinkai – jie yra eksportuojami į Angliją, Prancūziją, Angolą ir kitas šalis.

Ilgametė patirtis – kokybiškų sprendimų garantas

1973 m. įkurtos šeimos verslo įmonės JULAR, pavadintos savininkų Julios ir Amaro Santosų vardų junginiu, istorija prasidėjo nekilnojamojo turto, statybinių medžiagų ir medienos importo verslu. Iš pradžių įmonė importavo medieną iš Brazilijos bei vakarinės Afrikos pakrantės ir tiekė statybinėms ir baldų gamybos įmonėms egzotiškos medienos pusfabrikačius. Ilgainiui bendrovė išsiplėtė, pasistatė gamybines patalpas netoli Lisabonos esančiame istoriniame Ribatežo regione, Azambujos miestelyje, ir pradėjo medinių konstrukcijų gamybą. 2006 m. pristatytas pirmasis medinių konstrukcijų modulinis namas.

Kokybė ir tvarumas yra pagrindiniai įmonės principai – 2006 m. ji sertifikuota tarptautiniu ISO 9001 standartu už pažangų vadybos principų taikymą, o 2012-aisiais jai suteiktas aplinkosaugos sertifikatas ISO 14001.

moduliniai namai

moduliniai namai

moduliniai namai

Fernando Guerra. FG+SG – FOTOGRAFIA DE ARQUITECTURA nuotr.

Surenkamųjų elementų ir apdailos įvairovė

Portugalų įmonės JULAR gaminami moduliniai namai „Treehouse“ (angl. Treehouse Modular Homes) yra paprastos konstrukcijos ir konkurencingos kainos. Plati apdailos medžiagų ir spalvinių sprendimų paletė, skirta baziniam tipiniam pastato moduliui „Treehouse Spot“, leidžia suteikti jam įvairialypę išvaizdą. Didelis dėmesys skiriamas detalėms, siekiant suteikti daugiau individualumo, išskirtinės išvaizdos kiekvieno konkretaus užsakymo atveju. Todėl modernaus dizaino ir minimalistinio stiliaus namukai nuo pat jų gamybos pradžios kiekvienais metais sulaukia vis daugiau gerbėjų.

„Treehouse Spot“ 22 kv. m. modulis tapo ypač mėgstamas ir populiarus, įrengiant vasaros rezidencijas, užmiesčio buveines. Didelė iš anksto paruoštų standartizuotų elementų įvairovė leidžia, taikant šį modulį, per labai trumpą laiką sėkmingai įkurti nedideles poilsiavietes, stovyklavietes ar atostogų būstus ir kartu tilpti į nedidelį, iš anksto numatytą biudžetą, pasirinkus pigesnes apdailos medžiagas, ir taupyti priežiūrai skirtas išlaidas.

moduliniai namai

Fernando Guerra. FG+SG – FOTOGRAFIA DE ARQUITECTURA nuotr.

Šilti, komfortiški ir lengvai utilizuojami

„Treehouse“ modulių pagrindinė statybinė medžiaga yra klijuotosios medienos konstrukcijos, stogui gali būti naudojamos ir dvitėjės i-beam tipo sijos. Visi jo komponentai, skirti moduliui pagaminti, yra įvertinti miško atsakingo naudojimo sertifikatu PEFC (angl. Forest Responsibility Chain).

Pastato išorės atitvaros – sienos, grindys yra apšiltintos izoliacine medžiaga. Stogas taip pat apšiltintas, jame įrengta vandeniui atspari membrana – hidroizoliacijos sluoksnis. Kartu su natūralios pušies dailylentėmis aptaisyto ventiliuojamojo fasado teikiamais privalumais sukuriamas aukštas komforto lygis ir malonus mikroklimatas pastato viduje, taupiai vartojama energija, skirta pastatui šildyti ar vėdinti. Pasibaigus pastato gyvavimo ciklui, visas medžiagas, naudojamas tiek statybai, tiek apdailai, galima nesunkiai perdirbti arba utilizuoti be papildomo apdorojimo, nedarant žalos gamtai.

Greita statyba

Moduliai „Treehouse“ gali būti įrengti bet kurioje vietoje, kur gali privažiuoti ir iškrauti modulį stambiagabaritis transportas. „Treehouse“ yra skirti pastatyti ant bet kokio žemės paviršiaus, tik reikia užtikrinti apatinės pastato dalies apsaugą nuo dirvožemio poveikio. Tam tikslui modulio įrengimo vietoje nebūtina montuoti kapitalinių betoninių polių ar juostinių pamatų.

Jo tvirtinimui, atsižvelgiant į reljefo pobūdį, gali būti naudojamos įvairios sistemos: paprasti mediniai poliai ar kitokios kolonos. Iš anksto gamykloje paruošti moduliai sumažina darbų sąnaudas statybvietėje ir taupo laiką. Pastatas atkeliauja visiškai surinktas, jame įrengiami keliomis pozicijomis varstomi langų rėmai su dvigubais stiklais, elektros instaliacija, vandentiekio ir kanalizacijos vamzdynai, oro kondicionierių įvadai, sanitarinė įranga ir grindys. Modulius galima naudoti ir kaip priestatą prie jau esamo namo arba, pasirinkus juos biuro ar poilsiavietės statybai, per palyginti trumpą laiką „užauginti“ pastatų kompleksą į aukštį ar į ilgį.

Lankstumas ir neišsemiamos galimybės

Šeimos namas taip pat gali būti „auginamas“ pagal poreikius – šeimai pagausėjus, pristatomas dar vienas modulis, o vaikams išsiskirsčius, modulį galima nuomoti ir turėti papildomų pajamų. Moduliai tinka turizmo reikmėms, juose galima įrenti barą, parduotuvę – išplėtimo galimybės yra beveik neribotos.

Pageidaujant šie moduliniai namai komplektuojami su terasos elementais, integruotomis drabužinėmis, pergolėmis, baldais ir virtuvės įranga, taip pat su saulės fotovoltiniais elementais ir oro kondicionavimo įranga. Skeptikams, kurie abejoja medinio namo tvarumu, galima atsakyti, kad iš klijuotosios medienos konstrukcijų statomi tiltai, gamybiniai ir sporto pastatai, o tinkamai prižiūrimi mediniai namai stovi šimtmečius įvairiose pasaulio šalyse.

moduliniai namai

Fernando Guerra. FG+SG – FOTOGRAFIA DE ARQUITECTURA nuotr.

Saugūs force majore sąlygomis

Medis yra viena lanksčiausių medžiagų, o iš klijuotosios medieno konstrukcijų gaminamos tiltų struktūros yra atsparios lenkimui ir apkrovoms. Lengvos ir ypač tvirtos klijuotosios medienos „Treehouse“ konstrukcijos, pagamintos iš šiaurės medienos – eglių ar pušų, gana gerai atlaiko seisminius smūgius. Gaisro atveju „Treehouse“ statybai naudojama karbonizuota mediena, atspari aukštoms temperatūroms, ji neišskiria nuodingųjų dujų darinių, lengvai neužsiliepsnoja ir nelūžta, todėl, kilus gaisrui, yra pakankamai laiko saugiai palikti pastatą.

Pagrindiniai „Treehouse“ moduliai

Bazinis modulis „Treehouse Spot“ suplanuotas atviros erdvės principu arba, kitaip tariant, yra studijos tipo – 22 kv. m. plote numatyta bendra gyvenamojo kambario ir virtuvės patalpa, nedidelis atskiras dušo kambarys ir slankiąja pertvara atskirtas miegamasis. Išorėje pastatas pratęsiamas ir pagyvinamas medine terasa su pergole.

„Treehouse SW“ 56,30 kv. m. ploto modulį sudaro gyvenamasis kambarys su virtuve, du miegamieji ir nedidelė dušo patalpa. Erdvi terasa suteikia pastatui išskirtinumo. Pagrindiniame variante numatomas ventiliuojamasis medinių dailylenčių, apdorotų specialia dažyve, fasadas yra atsparus atmosferos sąlygoms. Kaip alternatyvą galima pasirinkti ventiliuojamąjį fasadą iš tauriosios medienos, dengtos natūralios spalvos arba pigmentine dažyve.

moduliniai namai

moduliniai namai

moduliniai namai

Fernando Guerra. FG+SG – FOTOGRAFIA DE ARQUITECTURA nuotr.

Modulinio namo „Treehouse Riga“ pavadinimas turi įdomią istoriją. Jis kilęs iš Sibiro maumedžio, kuris buvo naudojamas atstatant Lisabonos miestą po 1755 m. jį suniokojusio gaisro. Maumedžių mediena buvo gabenama į šalį iš tuometinio Rygos jūros uosto ir nuo to laiko maumedis Portugalijoje pradėtas vadinti „riga“. Sukurtas bazinio modelio „Treehouse Spot“ pagrindu, modulis „Treehouse Riga“ yra kompaktiškesnis, lanksčiau planuojamas ir atitinka šiuolaikinės gyvensenos standartus.

„Treehouse SW“ ir „Treehouse Spot“ yra labiau pritaikyti laisvalaikio ir turizmo reikmėms.

Straipsnis paskelbtas žurnale „SA.lt“ (Statyba ir architektūra) | 2020 sausis.

Parašykite komentarą


Atsiliepimų nėra.