Top Baneris

Mažų namų konkurse triumfavo moduliškumo sampratą griaunantis projektas

2021 gruodžio 30 d.
Architectural Challenge 2021 tinyhouse
I vieta - „Peghouse“.
Pasidalykite straipsniu

Nedidelio namuko, kuriame būtų galima suderinti laisvalaikio ir darbo iš namų poreikius, projektas buvo pripažintas geriausia septintą kartą įvykusio tarptautinio konkurso „Architectural Challenge 2021“ idėja.

Pastatų gamyba užsiimančios bendrovės „Ryterna modul“ organizuotame konkurse įvertinimo sulaukė įvairioms gyvenamosioms funkcijoms lanksčiai pritaikomos, į aplinką darniai įsiliejančios bei tvarias medžiagas ir sprendimus naudojančios modulinių namų idėjos.   

„Šiųmetę konkurso temą „Tiny House“ padiktavo realybė: darbas iš namų, noras būti arčiau gamtos, erdvių poreikis vadinamosioms darbostogoms. Nugalėtojų pasiūlyta maždaug 30 kv. m ploto namuko koncepcija rodo, kad patogiam gyvenimui, darbui ir laisvalaikiui galima pritaikyti net ir nedideles erdves. Modulinės konstrukcijos ir kūrybiškos idėjos gali padėti išspręsti įvairius šių laikų architektūrinius iššūkius“, – sako bendrovės „Ryterna modul“ atstovas Vainius Gabalis.

Pasak V. Gabalio, nedidelių erdvių darbui ir gyvenimui aktualumas didėja ir Lietuvoje, ir užsienio šalyse dėl kelių priežasčių – gyvenimo būdo pokyčių, didėjančių statybų sąnaudų ir augančių nekilnojamojo turto kainų. Pavyzdžiui, jei prieš kelis dešimtmečius buvo įprasta statytis 200-300 kv. m, dabar Lietuvoje dominuoja 80-120 kv. m, tuo metu „Ryterna modul“ konkurso dalyviai parodė, kad patogias gyvenimo sąlygas galima sukurti ir gerokai mažesnėse erdvėse.

Svetainė, galinti pavirsti į sauną

Pirma vieta apdovanotas architektūros studenčių iš Graikijos nedidelio namo projektas „Peghouse“ visą plotą padalina į dvi funkcines erdves, kurias jungia stiklinis koridorius. Virtuvė yra atskirta nuo svetainės, o pastaroji gali būti paversta miegamuoju, bendradarbystės erdve ar net sauna.

„Konkurso nugalėtojų projekto konceptualumas slypi konstrukcijoje, kur įėjimo erdvė atskirta nuo pagrindinės gyvenamosios ir darbo zonos per įstiklintą jungtį. Atvykusysis pirmiausiai patenka į holą, ten nusimetęs lauko rūbus ir batus simboliškai palieka visus kasdienius rūpesčius, o perėjęs per įstiklintą jungtį atsiduria privačioje oazėje, miško apsuptyje“, – komentuoja konkurso darbus vertinęs architektas Donatas Cesiulis, anksčiau pats kelis kartus pelnęs prizinę vietą konkurse „Architectural Challenge“.

pastatas

Svarbiausios architektūros, interjero ir paveldo naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="8"]

Pasak šeštus metus komisijoje esančio architekto Kęstučio Vaikšnoro, pirmą vietą pelniusios graikės savo vizija gana drąsiai interpretuoja ir laužo moduliškumo sampratą „supjaustydamos“ įprastą stačiakampę dėžutę. Jam šis konkursas tuo ir įdomus, kad kasmet čia galima pasisemti nestandartinių ir naujai perteikiamų idėjų, tampančių architektūriniais kūnais. 

Ryšio su gamta paieškos

Antroji vieta konkurse skirta Kinijos atstovams, kurių siūloma nedidelio namo koncepcija „Forest Capsule“ primena miške nusileidusį erdvėlaivį su dideliais iliuminatoriais jo šonuose ir šviesos liukais viršuje. Namuko viduje – funkcinės erdvės ir baldai, kurie nedidelį plotą leidžia išnaudoti įvairioms reikmėms. Architektai į maždaug 32 kv. m ploto erdvę sutalpino virtuvę ir svetainę, miegamąjį, vonios kambarį ir sauną. Be to, kūrėjai yra numatę galimybę sujungti du ar daugiau modulių taip išplečiant erdvę iki norimo dydžio.

Trečioji vieta konkurse skirta taip pat kinų architekto sukurtam projektui „LJW520“, kuris siūlo naudoti dviejų aukštų modulius su skaidriomis perdangomis ir taip kurti artimą ryšį su aplinka.

„Naujos idėjos visuomet traukia dėmesį, todėl įdomu pamatyti darbus, kurių kūrėjai eina eksperimentų ir netikėtų sprendimų keliu. Tarp šiųmečių darbų išsiskyrė trečiosios vietos laimėtojas kinų architektas J. Liang, kurio dviejų aukštų akmenuko formos namas, primindamas šventyklą, pasiūlo jungtį tarp architektūros ir gamtos“, – pastebi D. Cesiulis.

D. Cesiulio dėmesį konkurse taip pat atkreipė projektas „Ruby“, kurio kūrėjai pamėgino nekasdieniškai pažvelgti į gyvenamojo būsto mobilumą ir pritaikė jį gabenimui ant slidžių. Paskatinimas už originalumą skirtas ir projektui „9176173538“, kuris siūlo adaptuoti modulius sukuriant norimų parametrų būstą. Dar viena įdomi šio projekto idėja – fasado apdailai panaudoti degintos medienos atraižas.

Dėmesys gyvenimo ir darbo sintezei

Apibendrindamas konkurso idėjas D. Cesiulis teigia, kad pasaulyje ir Europoje kokybiškos architektūros praktika juda link humaniškų erdvinių sprendinių, kuriuose pagrindinis dėmesys skiriamas žmogui. Ši tendencija buvo jaučiama ir šių metų konkurse, ypač dalyvių iš Europos ir Azijos pasiūlymuose. Juose dėmesys skirtas gyvenimo ir darbo aplinkų kokybei bei šių dviejų kertinių žmogaus funkcijų tarpusavio sąveikos analizei. 

Šįmet „Ryterna modul“ organizuotam konkursui pateiktas 101 nedidelio namo projektas. Projektus konkurso komisija vertino atsižvelgdama į jų architektūrinį originalumą, patrauklumą, funkcionalumą, tvarumą bei galimybę siūlomai idėjai pritaikyti modulinius sprendimus. Trys konkursą laimėję projektai apdovanoti piniginiais prizais, kurių bendra vertė siekė apie 2 tūkst. eurų.

Konkurso projektus vertino architektai D. Cesiulis, K. Vaikšnoras, Ignas Uogintas, bei „Ryterna modul“ atstovai Andrius Orlovas ir Arūnas Visockas. Komisiją papildė kviestinis svečias – dr. Ernestas Shtepani iš Tiranos Metropoliteno universiteto Albanijoje. 

„Dalyvių motyvacija ne vien finansinė. Konkursas leidžia ne tik įgyti vertingų kontaktų, bet suteikia galimybę įgyvendinti sukurtus projektus. Vienas ankstesnio konkurso projektų – modulinė kavinė, – buvo įgyvendintas Kijeve, Ukrainoje. Būtent šiam projektui pritaikytas sprendimas įrengti stogą su didžiuliais, erdvę šviesa užpildančiais langais buvo pritaikytas ir kituose projektuose“, – komentuoja V. Gabalis.

medinis daugiabutis konkursas

 

Spaudos pranešimas – laisvai platinamos publikacijos žiniasklaidai, už kurių turinį redakcija neatsako. Dėl jų publikavimo sprendžiama atsižvelgiant į turinio aktualumą visuomenei. Pranešimų tekstas gali būti redaguojamas, siekiant jį konkretizuoti.

 


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video