Kol kas nesiruošiame atsisakyti architekto profesijos ir žmogiško indėlio šioje srityje, tačiau didėjanti dirbtinio intelekto įrankių paklausa pasaulyje kviečia suklusti ir įsiklausyti – kaip DI gali palengvinti architekto darbą? Spartėjantis dirbtinio intelekto vystymas sukėlė bangą tarp kasdienių šios technologijos vartotojų. Prasidėjusi tendencija paskatino platesnį DI pritaikomumą – nuo virtualių asistentų, „chat botų“ iki specifiniams poreikiams atitinkamų programų, kurias galima naudoti ir norint sutaupyti laiko. Ne išimtis ir projektavimo sritis. Nors parametrizmas egzistuoja jau ilgą laiką, DI perkelia jį į naują lygį ir suteikia neribotas galimybes lengviau eskizuoti, maketuoti ir modeliuoti architektūrines, urbanistines ir interjero idėjas.
Tekstų generavimas: „ChatGPT“
…arba „Bing Chat“, „Google bard“, „Youchat“, „Jasper“ ir kt. Tai tekstų kūrimo įrankiai, vienas nuo kito mažai kuo besiskiriantys. Šiuo metu tarp kasdienių vartotojų populiariausias yra „ChatGPT“, tačiau išbandžiusiųjų atsiliepimais, „Bing Chat“ šiai dienai lenkia savo konkurentus dėl jame įdiegto naujausio kalbos modelio („OpenAI GPT-4“) ir prieigos prie naujausios informacijos („ChatGPT“ šiuo metu turi prieigą prie informacijos iki 2021 m.). Taip pat „Bing Chat“ turi galimybę kurti vizualinę informaciją.
Kuo tai naudinga architektams? Naudojant DI galima nesudėtingai ir sutaupant nemažai laiko sukurti projektų aprašymų juodraščius. Be to, pasitelkiant kelias programas, pavyzdžiui, vizualų kūrimo, „ChatGPT“ ir kiti pokalbių botai padeda sukurti tikslingesnį ir tinkamesnį aprašymą, kurį jau galima persikelti ir naudoti kuriant eskizus.
Vaizdų generavimas: „MidJourney“
…taip pat „DALL-E 2“, „Bing Image Creator“, „Stable Diffusion 2“ ir pan. Vaizdinė medžiaga architektūros praktikoje yra neatsiejamas aspektas. Jau minėtos „Bing“ dirbtinio intelekto programos turi įdiegtą naujesnį DI modelį, o tai suteikia galimybių gauti geresnį galutinį rezultatą. Tačiau, įsivertinus realų jų veikimą, vartotojų topuose išlieka „MidJourney“ ir „DALL-E 2“ dėl jų vaizdų kokybės, detalumo, galimybių redaguoti vaizdus. Tiesą pasakius, daugelio iš šių programų nemokamos versijos yra gana ribotos, ar dėl mažesnių redagavimo galimybių, kokybės, ar dėl bandymų skaičiaus ir viešos prieigos „eilių“. Jos taip pat naudoja plačią interneto duomenų bazę kaip šaltinį generuojant vaizdus, kartais nepaisydamos nuosavybės ir autorių teisių. Dėl to naujoji „Adobe Firefly“ DI programa siūlo kurti pasitelkiant jų „Adobe Stock“ duomenų bazę kaip pagrindinį nuotraukų šaltinį, nesijaudinant dėl autorinių teisių pažeidimo.
Vaizdo generavimas gali itin palengvinti architektų darbą ruošiant pirminius eskizus užsakovams (arba ieškant įkvėpimo koncepcijai). Vos kelių sakinių teksto konvertavimas į vaizdą gali padėti pasistumti iš vietos kuriant dizainą, taip pat pateikti įvairiausius idėjų variantus ir sumažinant kelių dienų ar savaičių darbą iki vos keleto valandų. Tačiau toks būdas nėra įprastas įkvėpimo šaltinis – architektas privalo turėti kryptį ir idėją, tikslingai ją aprašyti ir nukreipti DI kaip pagalbininką generuoti pirmuosius eskizus.
Urbanistikai skirti įrankiai
Dažnai urbanistinio projektavimo metu pirmasis etapas orientuotas į aplinkos maketo kūrimą, kas užima tikrai nemažai laiko. O ką, jeigu pasakytume, kad šią aplinką galima perkelti į skaitmeną ir pasitelkiant DI bei parametrizmą, generuoti kuo įvairiausius scenarijus. „Sidewalk Labs“ siūlo orientuotis ne tik į tūrių formavimą urbanistinėje aplinkoje, bet ir atsižvelgti į svarbius miesto parametrus: spūstis, pėsčiųjų judėjimą, triukšmo taršą, oro kokybę, saulės judėjimą ir kt. Panašiu principu veikia ir dar viena urbanistinio planavimo programa „Spacemaker“.
Architektūrinis projektavimas
Po koncepcijos paieškų etapo dažnai seka objekto architektūrinis eskizavimas. Šį procesą galima labai palengvinti pasitelkus paprasto modeliavimo-eskizavimo programas „ArkDesign.ai“ ir „TestFit“. Šie įrankiai akimirksniu sukuria optimizuotą pastato projektą, kuris gali tapti atspirties tašku modeliuojant galutinį projekto rezultatą. Jos sutaupo laiką atliekant varginančias ir kruopštumo reikalaujančias užduotis, pavyzdžiui, skaičiuojant stovėjimo aikštelės vietas, eskizuojant tos pačios koncepcijos variantus, vertinant finansines investicijas.
Interjeras: „Interior AI“
Paprastas būdas tiek interjero dizaineriams, tiek patiems užsakovams apgalvoti ir pasisemti idėjų namų interjero dizainui (veikiau, esamų patalpų atnaujinimui). Šis įrankis padeda sumodeliuoti esamos situacijos (įkeliant patalpos nuotrauką) interjero atnaujinimo variantus. Ji koreguoja vaizdą pagal įdiegtas skirtingas temas, interjero stilius, nuo minimalizmo, Art Nouveou iki baroko. Taip pat ji leidžia vizualiai perplanuoti esamą erdvę, pakeisti jos paskirtį. Tai gali padėti užsakovams labiau apsispręsti su norimu rezultatu bei sutaupyti laiko dizaineriams, kuriant begalybę eskizų.
3D modeliavimas
3D modeliavimo funkcija gali skirtis priklausomai nuo norimo pasiekti rezultato. Programos „Kaedim“, „Sloyd.ai“, „Luma.ai“ ir kt. yra skirtos sumodeliuoti 3D objektus iš nuotraukų, vaizdų ir net skenuojant realius objektus („Luma.ai“). Nors dažnai architektai ir interjero dizaineriai naudojasi įvairiomis programinės įrangos bibliotekomis, kartais realių objektų perkėlimas į 3D aplinką gali sutaupyti nemažai bibliotekų naršymo laiko, norint integruoti konkrečius objektus projekto pasiūlymuose.
Tekstų analizė: „ChatPDF“
Įvairios dokumentacijos nagrinėjimas – ažminas procesas, o nuolat besikeičiant reglamentams ir įstatymams tampa sudėtinga susekti reikalingą informaciją. Šiam procesui palengvinti „ChatPDF“ programoje įkeliami PDF formato dokumentai, kuriuos dirbtinis intelektas išanalizuoja. Naudotojas gali pasirinkti perskaityti santrauką, užduoti įvairius klausimus, be to, „ChatPDF“ veikia beveik visomis kalbomis, įskaitant ir lietuvių k.
Nors didžioji dalis šių įrankių yra išties naudingi ir taupo brangų laiką, visgi kokybiškam jų išnaudojimui reikėtų pasirūpinti atitinkamomis prenumeratomis ir įsivertinti jų pritaikomumą asmeninei praktikai. Tačiau kai kurie iš jų siūlo ir nemokamas prieigas kartu su galimybe eksperimentuoti ir tobulinti eskizavimo ir projektavimo procesą.
1 komentaras. Leave new
Akimirksniu sukuria… projektą? Ko daugiau užsakovui reikia?