Top Baneris

„Maskvos namams“ Vilniuje – dar vienas nepalankus teismo nuosprendis

2020 liepos 22 d.
maskvos namai
Pasidalykite straipsniu

VšĮ „Maskvos kultūros ir verslo centras – Maskvos namai“ (pareiškėja) kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą (Teismas) prašydama panaikinti Vilniaus miesto savivaldybės administracijos sprendimą, kuriuo nepritarta kultūros ir verslo paskirties statinio, esančio A. Juozapavičiaus g. 30, Vilniuje, projektiniams pasiūlymams, ir įpareigoti projektinius pasiūlymus svarstyti iš naujo.

2016 m. Vilniaus miesto apylinkės teismas iš dalies patenkino Valstybinės teritorijų planavimo ir statybų inspekcijos ieškinį ir pripažino, kad 2008 m. sostinės savivaldybės išduotas pastato statybos leidimas yra neteisėtas. VšĮ „Maskvos kultūros ir verslo centras – Maskvos namai“ įpareigota per trejus metus iš naujo parengti projektą, gauti statybos leidimą ir sumažinti statinį vienu aukštu.

Byloje nustatyta, kaip pranešė Vilniaus apygardos administracinis teismas, kad 2018 m. VšĮ „Maskvos kultūros ir verslo centro – Maskvos namai“ užsakymu buvo parengti nauji projektiniai pasiūlymai. Gavęs ginčo statinio projektinius pasiūlymus, Vilniaus miesto savivaldybės meras Remigijus Šimašius kreipėsi į Valstybės saugumo departamentą (VSD) su prašymu įvertinti, ar projektuojamo ginčo statinio funkcinė paskirtis neprieštarauja nacionaliniam saugumui. Meras teigė, jog „objektas yra Kremliaus propagandos įrankis ir kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui“. VSD pateikė atsakymą, kad projektuojamas ginčo statinys, atsižvelgiant į jo funkcinę paskirtį (kultūros ir verslo centras), kelia grėsmę nacionaliniam saugumui, o Maskvos namų projekto perspektyvos Vilniuje „turi palyginti didelę simbolinę ir praktinę reikšmę Rusijai kaip potencialus jos įtakos, tėvynainių politikos ir viešosios diplomatijos instrumentas“. Administracija, įvertinusi VSD, kaip vienos iš nacionalinį saugumą užtikrinančių valstybės institucijų, pateiktą informaciją, nusprendė nederinti ginčo statinio projektinių pasiūlymų. Pareiškėja kreipdamasi į VAAT savo skundą motyvuoja tuo, kad Administracijos sprendimas yra nemotyvuotas, iš turinio nėra neaišku, kuo remiantis buvo nuspręsta nepritarti projektiniams pasiūlymams.

Vilniaus apygardos administracinis teismas, kaip skelbiama pranešime, išnagrinėjęs bylą nusprendė pareiškėjos viešosios įstaigos „Maskvos namai ir verslo centras – Maskvos namai“ Vilniuje skundą atmesti kaip nepagrįstą.

VAAT teisėjų kolegijos nuomone, Administracijos sprendimas atitinka Viešojo administravimo įstatymo reikalavimus. Iš jo turinio matyti, kokiais nustatytais faktais Administracijos priimtas sprendimas grindžiamas, jame pateikti aiškūs ir objektyvūs motyvai, nurodomos teisinės pasekmės. Tai, kad Administracija atsižvelgė į VSD pateiktą informaciją, nesudaro pagrindo laikyti sprendimą neteisėtu ir nepagrįstu, kadangi nacionalinis saugumas yra susijęs su viešuoju interesu, kurio užtikrinimas nagrinėjamu atveju turi prioritetą prieš formalių teisės normų taikymą. Valstybės ir savivaldybės institucijų priimami sprendimai turi būti analizuojami, kaip jie prisidės prie rizikos veiksnių, pavojų silpninimo ir grėsmių nacionaliniam saugumui mažinimo – pažymi Teismas.

Teismo sprendimas per trisdešimt dienų nuo sprendimo paskelbimo gali būti skundžiamas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui, apeliacinį skundą paduodant per Vilniaus apygardos administracinį teismą.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video