Top Baneris

Makaronų tiltai kasmet pastatomi vis tvirtesni

2015 liepos 10 d.
Pasidalykite straipsniu

Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU) įvyko Lietuvos čempionato „Makaronų tiltai 2015“ finalinis etapas. Jaunųjų inžinierių iš spagečių sukonstruotas nė kilogramo nesveriantis tiltas atlaikė net 251 kilogramo apkrovą. Tai – naujas šalies rekordas. Praėjusiais metais pasiektas šalies rekordas, kai makaronų tiltas išlaikė 122 kilogramus, pagerintas daugiau nei du kartus.

Šiemet tiltus statė ne tik studentai, bet ir VGTU absolventų komanda bei moksleiviai ir jų mokytojas.

Čempionato dalyviai tiltus konstravo iš bet kokios formos ir rūšies makaronų bei klijų. Statinys turėjo sverti ne daugiau kaip vieną kilogramą, jo ilgis – neviršyti 1,3 metro, aukštis – 65 centimetrų, o plotis – 13 centimetrų.

Trečią kartą vykusiame kūrybiškame ir azartiškame tiltų statybos konkurse, kurį sudarė du etapai, dalyvavo dešimt komandų. Pirmąjį etapą, moksleivių tiltų atranką, ir bilietą į finalą laimėjo sostinės Mikalojaus Daukšos vidurinės mokyklos komanda „Daukša“, kurios tiltas atlaikė 36,8 kilogramo apkrovą. Komandai „Daukša“ pasiruošti čempionatui padėjo technologijų ir braižybos mokytojas Laurynas Dapkevičius. Jis sakė, kad dalyvavimas čempionate moksleiviams buvo įdomi patirtis, leidžianti pamąstyti apie tiltų statymo praktiką ir inžinerinius sprendimus.

Finalinį Lietuvos čempionato „Makaronų tiltai 2015“ etapą laimėjo antrą kartą dalyvaujanti komanda „Špikis“, kurią sudarė VGTU statybos inžineriją studijuojantys Žygimantas Riauba ir Tomaš Seniut bei miestų inžinerijos studentė Monika Parafinaitytė. Komandos kapitonas Ž. Riauba pasakojo, kad pastatyti tokią tvirtą konstrukciją padėjo bakalauro studijų metu įgytos statinių projektavimo žinios. Komandos nariai sutartinai teigė, kad pasiektas naujas Lietuvos rekordas motyvuoja dalyvauti ir kitais metais.

VGTU absolventai ir praėjusių metų laimėtojai, komanda „Be 100 (k)g nelūšim“, iškovojo antrą vietą, savo rezultatą pagerinę daugiau kaip 1,5 karto ir pasiekę 188,5 kilogramo apkrovą.

Panašius statybos iš makaronų konkursus visame pasaulyje organizuoja daugiau kaip 30 institucijų: universitetai, kolegijos, mokyklos ar net verslo įmonės. Jungtinėse Amerikos Valstijose vyksta 7 skirtingi čempionatai, Kanadoje – 6, Australijoje – 5, Italijoje – 2. Pasaulinis čempionatas Vengrijoje rengiamas nuo 2003 metų, ten fiksuojami geriausi makaronų tiltų statytojų pasiekti rezultatai. 2013-aisiais šiame čempionate užfiksuotas stulbinamas rekordas – nė kilogramo nesverianti makaronų konstrukcija atlaikė 570 kilogramų apkrovą.

Čempionato organizatoriai, VGTU Statybos fakulteto Tiltų ir specialiųjų statinių katedros doktorantai, prognozuoja, kad kitais metais Lietuvos „Makaronų tiltų“ dalyviai, įvertinę praėjusių metų patirtį ir pasimokę iš pasiekimų bei klaidų, vėl turėtų pagerinti šalies rekordą. Tikimasi, kad kitų metų laimėtojų komanda galės atstovauti Lietuvai pasaulio čempionate ir parsivežti iš jo nugalėtojų titulą.

Arvydas RIMKUS, Vytautas TAMULĖNAS, Adas MEŠKĖNAS,

Eugenijus GUDONIS, Rūta JAKŠTAITĖ

KOMENTARAS

Algirdas JUOZAPAITIS

VGTU Statybos fakulteto dekanas

Žmonės eksperimentuoja labai daug. Jeigu kalbėtume apie statybų mokslo plėtrą, gelžbetonio ar plienines konstrukcijas, galėtume pasakyti, kad viskas vyko eksperimentuojant, kuriant fizinius modelius ir juos išbandant.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video