Top Baneris

Lusailas – 2022 m. FIFA pasaulio futbolo čempionato finalas naujojo miesto širdyje

2022 birželio 22 d.
2022 FiFA stadionas LusilasTik SA
quatar2022 nuotr.
Pasidalykite straipsniu

2022 m. FIFA pasaulio futbolo čempionatas prasidės tik lapkričio 21 d. – vasarą Katare žaisti futbolą – savižudybė, todėl Pasaulio futbolo taurė buvo nukelta į metų galą. Baigsis čempionatas gruodžio 18 dieną, Lusiailo stadione. Nors iki Pasaulio futbolo taurės starto dar toli, tačiau kylant vasaros temperatūrai, sirgalių susidomėjimas čempionatu vis labiau auga. Kad laukimas būtų įdomesnis, mes jums pristatysime visus aštuonis neįtikėtinus Kataro stadionus, specialiai pastatytus šiam renginiui.

Pirmasis – Lusailo futbolo stadionas, kuriame vyks Pasaulio futbolo čempionato finalas. Pats didžiausias iš visų aštuonių.

Trumpa informacija

Lusailo stadionas – futbolo arena Lusaile, naujausiame Kataro mieste, įsikūrusiame už 23 km nuo sostinės Dohos.

Pastatytas 2017-2021 m.

Telpa 86 000 žiūrovų – stadionas yra didžiausia 2022 m. futbolo čempionato arena.

Statybos ir įrengimo kaina – daugiau nei 767 mln. dolerių

Projekto autoriai: „AFL Architects“, „Foster + Partners“, „Manica Architecture“.

Rangovai: „HBK Contracting“, „China Railway Construction Corporation“.

Lusail sustainability page
quatar2022 nuotr.

Tikroji kaina – neaiški

Dar tada kai Kataras pateikė paraišką rengti 2022 m. Pasaulio futbolo čempionatą, buvo išsakyta ambicinga idėja, kad Lusailo stadionas bus pirmasis pasaulyje, turintis visiškai užsidarantį ir atsidarantį stogą. Kai koncepcija pradėjo virsti projektu, paaiškėjo, kad ši vizija buvo nereali, tad vizijos teko atsisakyti.

Parengiamieji statybos darbai prasidėjo dar 2015 m., o technika statybvietėje pradėjo dirbti 2017 m. balandį. Galutinė stadiono koncepcija paslaptyje buvo laikoma net iki 2018 m. gruodžio, nors neoficialiai dalis informacijos buvo nutekinta.

Lusailo stadionas baigtas statyti metais vėliau nei planuota, tačiau pabaigus statybas galutinė jo kaina nebuvo atskleista. 767 mln. dolerių yra ta kaina, kuri buvo įvardinama pasirašant sutartis su Kataro ir Kinijos rangovais.

Geometrija ir tradicijos

Lusailo stadionas yra beveik tobulo apskritimo formos. Jis didžiausias ne tik Katare, bet ir visuose Artimuosiuose Rytuose.  Šiuo metu ši arena – futbolo stadionas, kurio tribūnos visose keturiose pusėse priartėja prie pat aikštės. Tribūnos padalintos į du lygius – po Pasaulio futbolo taurės apie pusė žiūrovų vietų bus pašalinta.

Lusail sustainability 4
quatar2022 nuotr.

Iš paukščio skrydžio stadionas primena dubenį. Greičiausiai ne atsitiktinai – teigiama, kad architektai specialiai kūrė tokią formą, kuri primintų džiovintoms datulėms laikyti skirtą tradicinį indą. Fasadas ir dalis vidaus dekoruoti trikampio formos elementais. Jų forma atkartoja senųjų Kataro žibintų išvaizdą. Efektas pasiektas sumontavus 4 200 trikampio formos aliuminio plokščių, kurių bendras plotas 60 tūkst. m2. Naktį, fasadą apšviečia išmani apšvietimo sistema, sukurianti pasveikinimo žibintais įspūdį.

Legacy sunset lusail legacy page

Didžiulis stadiono stogas nėra atveriamas, kaip buvo numatyta pirmuosiuose projektuose, tačiau jo 45 000 m2 ploto ištempta membrana sukuria dar vieną rytietišką ornamentą – išgaubtų rombų mozaiką. Šis projektas laikomas vienu sudėtingiausiu tokio tipo konstrukcijos sprendimų pasaulyje.

quatar2022 nuotr.

Naujas miestas aplink stadioną

Praūžus Pasaulio futbolo čempionatui Lusailo stadioną planuojama paversti naujojo Lusailo miesto bendruomenės erdve. Jame bus įkurtos švietimo įstaigos, parduotuvės, kavinės, sporto aikštelės ir sveikatos centrai. Stadiono vietų skaičius sumažės iki 40 000.

Stadionas buvo pastatytas centrinėje naujojo modernaus metropolio, skirto 200 000 gyventojų, centre.  Lusailo statytojai teigia, kad miestas bus visiškai orientuotas į tvarų vystymąsi, žmonių poreikius ir aplinkos apsaugą, tačiau, kaip rodo istorija, Kataro vizionieriai paprastai daug deklaruoja, bet  kur kas mažiau įgyvendina.

kranas

Svarbiausios statybų, NT, inžinerijos naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="7"]

Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video