Top Baneris

Iš ligoninės laiptų išmontuoti žydų paminkliniai akmenys grįžta į kapines

2016 lapkričio 8 d.
Sauliaus Žiūros nuotr.
Sauliaus Žiūros nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Vilniuje lieka vis mažiau sovietų valdžios barbariškumo liudijimų – tvarkomos vietos, kuriose randama paminklinių žydų akmenų fragmentų. Neseniai priminta apie vieną tokių vietų Antakalnyje – įrengiant Vilniaus klinikinės ligoninės pagrindinio įėjimo laiptus buvo panaudota žydų paminklinių akmenų dalių. Šią savaitę laiptams panaudoti žydų paminkliniai akmenys yra išmontuojami ir išvežami į jiems skirtą pagarbos vietą – senąsias žydų kapines Olandų gatvėje.

„Privalome pasirūpinti svarbiais religiniais paminklais ir parodyti deramą pagarbą mirusiųjų atminimui. Į senąsias žydų kapines jau grįžo akmenys iš išardytos transformatorinės ir kitų sostinėje aptiktų objektų, kurių statybai sovietai buvo panaudoję žydų antkapių akmenis. Esame aptikę ir daugiau tokių vietų – visas jas fiksuojame ir tvarkome, mūsų tikslas – kad paminklai atgultų jiems skirtoje vietoje. Pastebėję žydiškus įrašus ligoninės laiptuose juos išardėme, o akmenis išvežėme į sutvarkytą senųjų žydų kapinių teritoriją Olandų gatvėje“, – sakė sostinės meras Remigijus Šimašius.

Šiuo metu statomi nauji Vilniaus klinikinės ligoninės Antakalnio filialo pagrindinio įėjimo laiptai – betonuojama danga, kuri bus klojama trinkelėmis. Tuo pačiu pasirūpinta įėjimą pritaikyti judėjimo negalią turintiems ligoninės lankytojams.

Į aikštelę prie senųjų žydų kapinių jau atvežti ir kiti mieste aptikti paminkliniai akmenys su rašmenimis iš T. Kosciuškos, Latvių, Vytauto gatvių ir Vakarinio aplinkkelio teritorijos, kuriuos sovietai buvo panaudoję statydami įvairius objektus. Laikinai visi akmenys su rašmenimis bus išdėlioti šlaite, greta aikštelės prie senųjų žydų kapinių, kurioje vėliau vyks nuodugni visų paminklinių akmenų apžiūra, inventorizacija, vertinimas. Čia savivaldybei talkins Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto studentai, bendradarbiaudami su Žydų bendruomenės atstovais.

Šiuo metu Vilniaus savivaldybės specialistai yra užfiksavę 15 objektų, kurie sumontuoti iš žydiškų antkapinių paminklų fragmentų. Daugelis vietų jau sutvarkytos – paminkliniai akmenys demontuoti, o tose vietose, kuriose objektų išardyti neįmanoma, savivaldybė, pasitarusi su žydu bendruomene, paženklino informacinėmis lentomis. Savivaldybės tikslas, kad visos tokios vietos, kuriose randama paminklinių akmenų fragmentų, būtų po truputį sutvarkytos.

Vilniaus savivaldybės inf.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video