Top Baneris

Lietuvių architektų darbas pateko tarp 40 geriausiųjų Europoje

2017 sausio 30 d.
„Rasų namai“. Norbert Tukaj nuotr.
„Rasų namai“. Norbert Tukaj nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Europos Komisija ir Mies van der Rohe fondas paskelbė, kad tarp 40 projektų, kurie atrinkti į antrą prestižinio 2017 metų Europos architektūros – Mies van der Rohe prizo – konkurso etapą, yra ir vienas darbas iš Lietuvos – gyvenamųjų namų kvartalas Vilniuje „Rasų namai“. Projekto autoriai – „Paleko ARCHstudija“ (arch. Rolandas Palekas, Bartas Puzonas, Petras Išora) ir studija PLAZMA (arch. Rytis Mikulionis, Gytis Vaitkevičius, Povilas Daugis).

Pavilnių regioniniame parke, medžiais apaugusiame miško šlaite, pastatytas 16 gyvenamųjų namų kvartalas stiliumi atkartoja parko gamtovaizdžio linijas. Pastatai, stilingai ir patogiai išdėstyti juos supančioje erdvėje, išsiskiria originalia, jaukia, skandinaviška minimalistine architektūra.

Aukštesnėje teritorijos dalyje esantys pastatai pakelti ant liaunų kolonų taip, kad gautų kuo daugiau saulės, neliestų čia esančių šaudmenų saugyklų istorinių sienų ir nekonfliktuotų su žemesnėje dalyje esančiais tarsi nuleistais namais, turinčiais kiemelius prie upelio.

Pastatų apdaila – skirtingo piešinio medžio lentos. Kuriamos gatvės perspektyva neuždaroma užstatymu, atveriama į Ribiškių kraštovaizdžio draustinio slėnį.

Europos architektūros apdovanojimams Lietuvos architektų sąjunga „Rasų namus“ pristatė kaip ir kitus svarbiausių Lietuvos architektūros apdovanojimų – apžvalginės architektūros parodos-konkurso „Žvilgsnis į save 2015–2016“ – laureatus. Šių apdovanojimų žiuri projektą įvertino taip: „Rasų namai“ yra pagarbi ir nesiekianti dominuoti intervencija į išskirtinį kraštovaizdį bei istorinį kontekstą. Sukurtas intriguojantis dialogas tarp kybančių ir į žemę įsmigusių tūrių, kurie yra harmoningai įterpti į miško aplinką. Žavi apgalvotos, racionalios atskirų butų suplanavimo variacijos, priešingos klonuojamos būsto architektūros tendencijoms. Medinės apdailos raštų žaismė fasaduose suteikia architektūrai originalumo“.

Vienas projekto autorių, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas R. Palekas, žurnalui „Statyba ir architektūra“ pasakodamas apie „Rasų namų“ projektą, atidavė duoklę ir konstruktoriaus Adomo Sabaliausko vadovaujamai bendrovei „Constr“. „A. Sabaliausko kompanijos įnašas į tą projektą irgi kūrybiškas bei svarbus. Nelengva jiems buvo „pakabinti“ gyvenamuosius namus virš paveldosauginių objektų – lenkiškų bunkerių, tarpukario laikų šaudmenų saugyklų. Bet viskas buvo padaryta profesionaliai ir elegantiškai“, – sakė architektas.

Lietuva konkursui buvo pateikusi 5 darbus, komisija 40 geriausiųjų rinko iš 356 įvairios paskirties statinių.

Jau netrukus iš 40-ies antrojo etapo dalyvių bus atrinktas penketukas, kurį jau balandžio mėnesio komisija ir aplankys. Apdovanojimų ceremonija, kuomet bus įteiktas pagrindinis ir Jaunojo architekto prizai, vyks Barselonoje gegužės pabaigoje.

Konkurso organizatorių teigimu, šįkart vyrauja gyvenamieji ir kultūrinės paskirties pastatai. Taip pat padaugėjo ir edukacinių pastatų bei kompleksų. Ketvirta pagal gausą grupė – daugiafunkciai pastatai, kuriuose dera kultūrinė ir socialinė funkcijos.

Europos Sąjungos (ES), Europos Komisijos, Europos Parlamento ir architekto Ludwigo Mieso van der Rohe fondo bendra iniciatyva 1987 metais įsteigti Mieso van der Rohe architektūros apdovanojimai yra prestižiškiausi Europoje moderniosios architektūros srityje. Fondas skatina architektūrą suprasti kaip veiksnį, suteikiantį galimybę kurti saugesnę ir atsakingesnę visuomenės ateitį.

Vertinimo komisijoje šiemet dirba: Stephen Bates (pirmininkas), Gonçalo Byrne, Peter Cachola Schmal, Pelin Derviş, Dominique Jakob, Juulia Kauste and Małgorzata Omilanowska.

rasu namai ziem 2


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video