Lietuviško būsto mada – skandinaviškas stilius su lietuviškais akcentais

Lietuviško būsto mada – skandinaviškas stilius su lietuviškais akcentais

Daugiabučių namų kompleksas „Birželio namai“. Projekto vizual.
Daugiabučių namų kompleksas „Birželio namai“. Projekto vizual.

Praktiškumas, jaukumas, natūralios vietinės medžiagos, prabangos atsisakymas, daug natūralios šviesos – tokie vieni pagrindinių lietuvių pamėgto skandinaviško stiliaus interjero elementų. Taip pat šalyje sparčiai populiarėja ir skandinaviškas gyvenimo būdas, o visi šie pokyčiai jau pradeda atsispindėti ir pastatų architektūroje.

„Skandinaviškas gyvenimo būdas prigyja Lietuvoje, žmonės domisi skandinavišku dizainu, o tai skatina permąstyti ir savo buities poreikius. Į tai turime atsižvelgti ir mes, architektai. Tad akivaizdu, kad įkvėpimo neretai tenka semtis būtent iš šių šalių, o ne rytų kaimynų ar pietinių regionų architektūros“, – sako architektas, įmonės „Cloud architektai“ vadovas Antanas Dagelis.

Anot jo, lietuvių potraukis skandinaviškai architektūrai susijęs ir su gamtinėmis sąlygomis.

„Pas mus, kaip ir šiaurės šalyse, langai didesni, nes stokojam natūralios dienos šviesos. Pietuose priešingai – daug saulėtų dienų, todėl tokie dideli langai pietiečiams tiesiog nereikalingi“, – teigia pašnekovas.

Tiesa, „Cloud architektai“ vadovas pastebi, kad skandinaviškos architektūros tiesiogiai pas mus neperkelsi. Visų pirma – pati Skandinavija nėra vienalytė ir kiekvienoje šalyje yra savų ypatybių, visų antra, esama ir kultūrinių skirtumų bei skirtingų, jau nusistovėjusių įpročių.

Daugiabučių namų kompleksas „Birželio namai“. Projekto vizual.

Vis dėlto būtent iš skandinaviškų pavyzdžių architektas sėmėsi įkvėpimo projektuodamas Vilniaus Naujamiestyje šiuo metu statomą daugiabučių namų kompleksą „Birželio namai“.

„Šis urbanistinis ansamblis neperkrautas detalių, architektūra sukurta remiantis tradicinėmis priemonėmis – langų ir balkonų ritmo, tūrių tarpusavio proporcijų derinimu. Tai Skandinavijai būdingi bruožai. Užsakovas suteikė mums laisvę bei palaikė mūsų siūlomus sprendimus ir, manau, kad mums pavyko išgauti tokį formos ir ritmo santykį, kuris išlaiko aiškiai suvokiamą fasadų kompoziciją. Lietuvoje yra ne vienas atvejis, kuomet žiūrima tik į vidinę, planinę, namo struktūrą, o jo išorė – fasadai – būna tiesiog tokie, kokie išėjo. Pažiūrėkite į Vilniaus senamiestį, kuriuo visi taip žavisi – langai pastatuose čia sudėti labai tvarkingomis grupėmis, aiškiu ritmu – nėra taip, kad vienas langas apvalus, kitas – aukštas, trečias – platus. Jie panašūs, nėra daug skirtingų elementų, o tai ir sukuria dermę, ryšį su kitais namais. Projektuodami „Birželio namus“ kaip tik ir siekėme pastato eksterjerui suteikti tokios vidinės ir ryšio su aplinka harmonijos“, – pasakoja architektas.

Jo teigimu, Lietuvoje jau ryškėja tendencijos, kai vis svarbesnė tampa pastato urbanistinė struktūra, jo kontekstas. Pastatai ima vis labiau derėti tarpusavyje, o ne kuriamas chaosas iš atskirų – „egoistiškų“ – ir architektūriškai visiškai skirtingų pastatų.

Daugiabučių namų kompleksas „Birželio namai“. Projekto vizual.

Temos: „Cloud architektai“, Skandinaviška architektūra

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai