Top Baneris

Lietuviai namuose jaučiasi geriausiai

2018 rugpjūčio 27 d.
ikea namai 5
IKEA nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Tarptautinis IKEA tyrimas rodo, kad pasaulyje ryškėja tendencija, jog vis daugiau žmonių savo namus sieja nebe su gyvenamąja vieta, bet tiesiog su vietomis, kuriose jaučiasi gerai ar dažniausiai lankosi. Tuo metu lietuviams namai – vis dar viena svarbiausių gyvenimo erdvių. Tiesa, ir čia netrūksta streso – lietuviai namuose labiausiai nesutaria dėl tvarkos ir asmeninės erdvės trūkumo.

Du trečdaliai lietuvių respondentų namus apibūdina kaip ramybės uostą, beveik tiek pat – kaip vietą, kurioje jaučiasi geriausiai. „Lietuvoje tik 21 proc respondentų teigia, kad namai jiems yra tiesiog vieta pernakvoti. Tyrimas rodo, kad mums namai – tai erdvė, kurioje vyksta gyvenimas: čia mėgstame pasikviesti svečių (41 proc respondentų), geriau perkame daiktus namams negu vieną porą batų (37 proc.)“, – sako IKEA Rinkodaros vadovė Baltijos šalims Kristina Mažeikytė.

Rezultatų pristatyme dalyvavę redaktorė Jurga Baltrukonytė ir fotografas, dailininkas Algis Kriščiūnas pripažino, kad jų gyvenimo būdas labiau atitinka globaliai vyraujantį požiūrį į namus, o ne į Lietuvoje pastebimas tendencijas. Namų jausmą jiems kuria aplink esantys žmones, o ne fizinis būstas – teigia savo namais tris skirtingas vietas – Vilnių, Fuertaventūros salą ir savo pirmuosius „atsiminimų“ namus įvardijusi pora.

IKEA nuotr.

Trečdalis norėtų gyventi su mažiau daiktų

Nors lietuviai namus įvardija kaip ramybės uostą, tačiau esame viena dažniausiai namuose diskutuojančių tautų. Net 7 iš 10 lietuvių nepasitenkinimą sukelia ne vietoje padėti asmeniniai daiktai (46 proc.), nesutarimai dėl daiktų, kuriuos reikėtų išmesti (32 proc.) ir asmeninės erdvės trūkumas (27 proc). Tačiau jei net 35 proc. apklaustųjų norėtų gyventi su mažiau procentų daiktų, 44 proc. pripažino, kad vis dėl to nesugeba jų išmesti. Pasak K. Mažeikytės, būtent tokios įžvalgos padeda formuoti IKEA katalogo turinį.

IKEA nuotr.

Nedrįsta prašyti asmeninės erdvės

Tyrimo rezulatatų pristatyme dalyvavusi psichologė Irma Skruibienė teigia, kad namuose žmogui itin svarbi jo asmeninė erdvė. Tai pagrindžia ir respondentų atsakymai – 7 iš 10 lietuvių pripažįsta, kad asmeninė erdvė jiems suteikia ramybę, 6 iš 10 teigia, kad ji užtikrina pasitenkinimo jausmą. Visgi tyrimo rezulatatai parodo, kad prašydami asmeninės erdvės patogiai jaučiasi tik ketvirtadalis lietuvių. Tuo tarpu pasaulyje beveik 60 proc respondentų sako, kad moka apibrėžti savo asmeninę erdvę namie.

Psichologė ragina dažniau pasakyti savo asmeninės erdvės poreikį. „Esame linkę manyti, kad paprašę daugiau erdvės sau sukursime bendrauti vengiančio žmogaus įspūdį, tačiau išties šis poreikis – natūralus ir svarbus darniems santykiams. Jei vengiame jį patenkinti, po truputėlį besikaupianti įtampa gali virsti nesutarimais ir ginčais, kylančiais dėl nereikšmingų smulkmenų“, – teigia namų psichologijos specialistė.

Tarptautinis „Life at home“ tyrimas IKEA užsakymu 2017 m. buvo atliktas 22 šalyse, apklausta daugiau nei 21000 respondentų. Tyrimo metu siekta išsiaiškinti gyvenimo namuose spacifiką, iššūkius skirtingose pasaulio šalyse. „Gyvenimo namuose“ įžvalgos vėliau naudojamos kuriant IKEA katalogą, produktus bei siūlant sprendimus namams.

IKEA nuotr.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video