Ilgą pastato amžių užtikrina geri pamatai, o aukštą gerų pamatų kokybę – patikima jų apsauga nuo grunte esančios drėgmės. Kitais žodžiais tariant, hidroizoliacija. UAB „SCHOMBURG Baltic“ specialistai hidroizoliacijos produktus skirsto pagal užduotį – UAB „SCHOMBURG Baltic“ naujiems ar seniems pamatams izoliuoti – bei pagal pačios medžiagos sudėtį.
Naujas pamatas: betono priedai arba tepamoji mastika
Naujų pastatų pamatų hidroizoliacijos sistemos daugeliui meistrų jau puikiai pažįstamos. Šiuo atveju pastato projektuotojas, atsižvelgdamas į vietą, kurioje stovės pastatas, ir į grunto sudėtį, numato reikiamą hidroizoliacijos tipą. „Naujai statomų pastatų požeminėms betono konstrukcijoms, – pateikia savo rekomendacijas UAB „SCHOMBURG Baltic“ vadovas Gytis Jonas Vitkus, – galime pasiūlyti kristalinius betono priedus BETOCRETE CP-360-WP. Jie gali būti pridedami į betoną jį gaminant, arba jau statybos aikštelėje įmaišomi tiesiai maišyklėje. Mūsų priedas duoda dvejopą poveikį: pirmiausia, jis užaugina betono mikroįtrūkimus kristalais iki 0,4 mm dydžio, o be to, suteikia betonui hidrofobinį poveikį.“ Taip pat sistemoje yra plieninės kristalais dengtos juostos, skirtos sandūroms tarp grindų ir sienų sandarinti, termoplastinės juostos bei kitos įdėtinės detalės.
Pamatai gali būti hidroizoliuojami ir teptinėmis cementinėmis elastingomis hidroizoliacijomis – UAB „SCHOMBURG Baltic“ specialistai tokiais atvejais dažniausiai rekomenduoja AQUAFIN-RB400, turinčią labai gerą sukibimą su betonu. Tokią izoliaciją galima, neprarandant padengimo kokybės, dengti žemose temperatūrose, užtikrinant mažą produkto išeigą. Nepraleisdama grunte tvyrančios drėgmės į pamato konstrukciją, tepamoji hidroizoliacija išlieka laidi garams. „Didžiausias šio tipo hidroizoliacijų privalumas, – atkreipia dėmesį G.J.Vitkus, – yra visiškas galutinės konstrukcijos monolitiškumas. Užteptą sustingusią hidroizoliaciją pažeisti sunku, o lokaliai suremontuoti – lengva.“
Kitas puikus pamatų hidroizoliacijos pasirinkimas – tai bituminės hidroizoliacijos tipo COMBIDIC-2K-Classic. Ja, beje, galima iš karto tvirtinti ir pamatų šiltinimo medžiagas – tarkime, ekstruzinį polistireną ar kitas apšiltinimo plokštes.
Seni pamatai: daugiau užduočių po žeme
Sudėtingesnė padėtis iškyla tvarkant senų, paveldinių pastatų pamatus. Šie pastatai dažnai yra miestų senamiesčiuose, apsupti kitų pastatų, teritorija aplink juos būna sutvarkyta, paklota trinkelių danga, įrengti želdiniai, nuo pastatų statybos pradžios praėjus dešimtmečiams, žemės aplink juos lygis būna ženkliai pakilęs. Tokių pamatų dažnai neįmanoma kaip reikiant atkasti iš išorės, tad juos reikia tvarkyti iš pastato vidaus. Pamatai ir cokolinis aukštas būna pažeisti atmosferinio poveikio, vandens, druskų ir kitų teršalų. Tad UAB „SCHOMBURG Baltic“ specialistai, atsižvelgdami į užduoties sudėtingumą, neapsiriboja vienos sistemos rekomendacijomis, o pateikia kelias.
Pirmas variantas – kada pastatų neįmanoma atkasti ir remontuoti galima tik iš vidaus.
„Tokiu atveju remontas pradedamas nuo senų pažeistų tinkų ir kitų nestabiliai besilaikančių dangų pašalinimo, – pradeda vardyti G. J. Vitkus, – tada remontuojami plotai apdorojami druskų modifikatoriumi ESCO-FLUAT. Jis suriša konstrukcijose esančias tirpias druskas, kurias reikia nuo paviršių pašalinti mechaniniu būdu smėliapūte ar aukšto slėgio vandens srove.“
Po šio žingsnio paruošti paviršiai dengiami adhezija gerinančiu sluoksniu THERMOPAL SP, šluotele nutaškant daugiau kaip 50 % paviršiaus. Tada paviršius dengiamas vieno komponento cementine hidroizoliacija AQUAFIN-1K, kuri veikia kaip gruntas prieš pagrindinę vertikalią hidroizoliaciją, ir hidroizoliacija AQUAFIN 2K/M-Plius arba AQUAFIN-RS300. Į siūles tarp blokų ar įtrūkimus geriausiai tinka remontinis drėgmei atsparus mišinys ASIOCRET M30. „Tačiau dirbant šiomis medžiagomis geriausia orientuotis pagal schemą“, – pataria UAB „SCHOMBURG Baltic“ vadovas G. J. Vitkus.
Taip sutvarkius vertikalias sienas, jas galima tinkuoti sanuojančiais tinkais tipo THERMOPAL-ULTRA. Tai lengvai kvėpuojantys, garams laidūs tinkai, kurie gerai akumuliuoja savyje susikaupusias sienose druskas.
Senos konstrukcijos aukščiau žemės lygio
Sekanti užduotis – apsaugoti sieną, esančią virš žemės lygio. Užtvėrus kelią drėgmei iš konstrukcijų į rūsio patalpas, pamate esanti drėgmė juo kils į viršų ir ardys pastato sieną ir iš išorės, ir iš vidaus. „Drėgmė visuomet migruoja link šilumos, – pasakoja G. J. Vitkus, – tad vasarą ji ardys fasadą, o žiemą, šildymo sezono metu, – vidaus patalpas. Siekiant to išvengti, mes rekomenduojame įrengti horizontalų hidroizoliacinį barjerą, tam naudojant hidroizoliacinį tirpalą AQUAFIN-F ar gelį AQUAFIN-i380. Kurį iš šių produktų pasirinkti – tariamės su rangovais, kaip bus paprasčiau atlikti darbus. Produktų pasirinkimui įtakos turi daugelis veiksnių: čia ir sienos storis, ir sienoje esančių ertmių bei akmenų kiekis, ir sienos drėgnumas darbus atliekant, ir net darbuotojų kvalifikacija bei turimi įrankiai.“
Atkasus pamatą užduotis tampa lengvesne
Jei pamatą galima atkasti (o tai daug patikimiau), tai injektavimas, siekiant užkirsti kelią drėgmės migracijai pamatu aukštyn, atliekamas rūsio patalpų lygyje produktais AQUAFIN-F ir AQUAFIN-i380, vertikali hidroizoliacija atliekama iš išorės naudojant tas pačias hidroizoliacines medžiagas kaip ir darant hidroizoliaciją iš vidaus, izoliaciniais produktais AQUAFIN 1K ir AQUAFIN-2K/M-Plius.
Naudojant šiuos produktus yra atlikta daug darbų Lietuvoje Druskininkuose, Kaune, Anykščiuose Latvijoje Rygoje, Ventspilyje ir Liepojoje.
UAB „SCHOMBURG Baltic“
Veiverių g. 139, Kaunas
Tel. +370 698 25 309
El. p. gytis@schomburgbaltic.eu
https://www.schomburgbaltic.eu