Top Baneris

Lazdijų gatvės bus apšviestos tik LED šviestuvais

2017 gegužės 10 d.
Lazdijų turizmo informacijos centro nuotr.
Lazdijų turizmo informacijos centro nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Lazdijų rajono savivaldybė – pirmoji Lietuvoje, kurioje bus atnaujinta visa gatvių apšvietimo sistema. Energetikos įmonių grupei „Lietuvos energija“ priklausanti bendrovė Energijos sprendimų centras įgyvendins gatvių apšvietimo projektą pagal ESCO modelio principus. Skaičiuojama, kad naujos technologijos savivaldybei leis sutaupyti apie 60 proc. lėšų išleidžiamų elektros energijai gatvėms apšviesti.

Lazdijų rajono savivaldybėje apie 2 tūkst. nusidėvėjusių šviestuvų bus pakeisti moderniais LED šviestuvais, bus įdiegtas apšvietimo valdymas. Nauji LED šviestuvai per visą tarnavimo laiką sutaupys apie 7 tūkst. MWh energijos. Šiuo metu rajono savivaldybė elektros energijai gatvėms apšviesti ir nusidėvėjusių šviestuvų priežiūrai išleidžia apie 120 tūkst. eurų per metus.

Modernizavęs gatvių apšvietimo sistemą Lazdijuose Energijos sprendimų centras rūpinsis ir sklandžiu įrangos veikimu visą sutarties laikotarpį – 10 metų, tad savivaldybė nepatirs jokių eksploatacinių kaštų.

„Suprasdama ESCO modelio naudą, Lazdijų rajono savivaldybės administracija pasirinko šį pakankamai naują Lietuvoje modernizavimo būdą. ESCO modelis yra itin patogus ir patikimas tiek savivaldybėms tiek verslo subjektams – jis leidžia efektyviai taupyti energiją neinvestuojant biudžeto ar nuosavų lėšų, nes paslaugų tiekėjas investuodamas lėšas prisiima visą su projekto įgyvendinimu susijusią riziką bei užtikrina sklandų diegiamos įrangos veikimą. Kad projektas būtų sėkmingas, mes renkamės patikima apšvietimo įrangą bei profesionalius subrangovus. Skaičiuojame, kad šis projektas Lazdijų rajono savivaldybei turėtų visiškai atsipirkti per 10 metų, o per likusį įrangos tarnavimo laiką leis sutaupyti apie 1,2 mln. eurų“, – teigia Energijos sprendimų centro generalinis direktorius Donatas Černiauskas.

VU Taikomojo mokslo instituto mokslininkas, apšvietimo technologijų tyrimų grupės vadovas dr. Pranciškus Vitta sako, kad įgyvendinti projektai įrodo, kad šiuolaikinės apšvietimo sistemos leidžia sutaupyti iki 50 proc. ar net daugiau eksploatacinių kaštų ir elektros energijos.

„Kvalifikuotai įrengiant modernias apšvietimo sistemas, pagerėja kokybiniai parametrai, sumažinama šviesos tarša, pagerinama urbanistinė estetika. Ekonominė LED sistemų nauda gaunama ilgaamžiškumo dėka, tačiau pirkimo metu yra sunku tai užtikrinti. Dėl šios priežasties gana patraukliai atrodo pastaruoju metu populiarėjantis ESCO renovacijos ir finansavimo modelis, kai išorinis operatorius apsiima spręsti techninius uždavinius ir tuo pačiu ilgalaikę riziką“, – teigia dr. P. Vitta.

Gatvių apšvietimo atnaujinimas naudingas ne tik dėl sutaupytų lėšų, bet ir socialinės naudos gyventojams. „Esant gerai išvystytam gatvių ir viešųjų erdvių apšvietimui žmonės jaučiasi saugiau, aktyviau dalyvauja vakarinėse veiklose, didėja vietovės turistinis patrauklumas. Lietuvoje gatvių ir kelių apšveitimas yra ypatingai svarbus eismo saugumo aspektu“, – sako dr. P.Vitta.

Apie ESCO (ang. Energy Service Company). tai verslo modelis, kai privati kompanija investuoja ir įdiegia moderniausias energetinio efektyvumo priemones be kliento pradinių investicijų, o klientas atsiskaito iš sutaupytų lėšų per sutarties galiojimo laikotarpį. Šis modelis gali būti pritaikomas viešų įstaigų, komercinės ir pramoninės paskirties objektų apšvietimo modernizavimo ir energetinio efektyvumo didinimo projektams finansuoti.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video