Top Baneris

Laukiantiems paramos saulės elektrinei, reiktų pasitikrinti elektros tinklo pajėgumą

2020 vasario 3 d.
saulės elektrines
Pasidalykite straipsniu

Pasibaigus paraiškų teikimo laikui, per mėnesį gyventojus pasieks atsakymai ar jie gaus paramą saulės elektrinėms įrengti. Per šį laiką ESO ragina pasitikrinti ar pageidaujamos galios elektrinė galės būti prijungta prie elektros skirstomojo tinklo ir kokiomis sąlygomis. Aplinkos projektų valdymo agentūrą pasiekė daugiau nei 7 tūkst. gyventojų prašymų skirti paramą elektrinei įsirengti (iš jų virš 1,5 tūkst. nutolusiose elektrinėse), tačiau į ESO dėl prijungimo sąlygų kreipėsi mažiau nei dešimtadalis tų, kurie pateikė prašymus.

ESO rekomenduoja, dar prieš įrengiant elektrinę – būtinai pasitikrinti ar pageidaujamos galios elektrinė gali būti prijungta prie ESO skirstomojo tinklo. ESO išduodamose prijungimo sąlygose detaliai nurodoma ar esamas skirstomasis tinklas gali priimti saulės elektrinės pagamintą elektrą ar reikalinga tinklo plėtra, ką reikia atlikti.

Gyventojai raginami kreiptis dėl prijungimo sąlygų iki patys priims galutinius sprendimus dėl saulės jėgainės įsirengimo. Šiems veiksmams atlikti, kol dar neužbaigtas paraiškų vertinimas, laiko tikrai pakanka.

Nors ir vienetiniais – atskirais ir pakankamai individualiais atvejais, bet pasitaiko situacijų, kai klientams, siekiant įsirengti saulės ar vėjo jėgainę, yra būtina investuoti į tinklo infrastruktūrą. Ir investicijų sumos būna pakankamai reikšmingos. Būtent todėl raginame iki rangovų pasamdymo ar jėgainės įrengimo pasitikrinti dėl prijungimo sąlygų ir kaštų, jeigu tokie būtų.

Pasitikrink, paklausk, neskaičiuok pats!

ESO atkreipia gyventojų dėmesį, kad šie nesivadovautų visuomenėje vyraujančiu klaidinančiu įsitikinimu, kad kiek jo nuosavybei priskirta elektros leistinos vartojimo galios, tokios galios galima statyti ir saulės elektrinę. Pavyzdžiui: gyventojo sutartyje su ESO nurodyta, kad  gyventojui suteikta leistinoji naudoti galia siekia 8 kW, bet tai nereiškia, kad tokios pat galios gali būti prijungiama ir saulės elektrinė, kurios galia siekia 8 kW. Tai klaidinantis įsitikinimas.

„Gyventojus raginame neskubėti ir laikytis nuoseklumo, kreiptis į ESO, gauti prijungimo sąlygas, ar skirstomasis tinklas galės priimti saulės elektrinės pagamintą elektrą. Tai netrunka ilgai, o ESO specialistai labai operatyviai įvertina elektros tinklo pajėgumą ir suteikia visą būtiną informaciją gyventojui, siekiančiam gamintis elektrą iš atsinaujinančių šaltinių“, sako ESO Tinklų vystymo tarnybos direktorius Ovidijus Martinonis, primenantis, kad paraišką galima pateikti neišėjus iš namų, tik prisijungus prie eso.lt savitarnos.

Be to, ESO specialistai rekomenduoja nesiimti savavališkų veiksmų montuojant saulės elektrines, o patikėti darbą atestuotiems ir išmanantiems elektrinių įrengimo darbą specialistams. Svarbu nepamiršti, kad atlikus darbus, rangovai turi pateikti deklaraciją ESO, kad elektrinė sumontuota tvarkingai ir veiks tinkamai. Kitu atveju elektrinė gali neveikti tinkamai, sugesti, savavališkai sumontuoti įrenginiai gali pakenkti skirstomajam tinklui, pažeisti elektros instaliaciją ar įrenginius.

Kilus klausimams ar norintiems pasitarti, rekomenduojama pasinaudoti patarimais https://www.eso.lt/lt/namams/elektra/jei-elektra-gaminu-pats/kaip-prijungiamas-gaminantis-klientas.html arba paskambinti nemokamu telefono numeriu 1852.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video